A rendhagyó év rendhagyó CineFestet hozott
Köztük volt a Moholy-Nagy 125 című alkotás is. A riportfilmben olyan művészek, művészettörténészek, közéleti személyiségek szerepelnek, akik alkotói, kutatói tevékenységük okán hiteles üzenetet közvetítenek a 125 évvel ezelőtt született Moholy-Nagy Lászlóról. Mások mellett Maurer Dóra, Orosz István, Kudász Gábor Arion, Botár Olivér és Gerendai Károly méltatja a nagy szellemi és technikai újítót, világhírű magyar művészt, a kísérleti filmek hazai úttörőjét. A CineFest Special nyitónapján erről a rendkívül sokoldalú, kiváló művészről emlékeztek meg a filmvetítésekkel. (Aki lemaradt volna a miskolci bemutatóról, az a Youtube-on megtekintheti a szűk húszperces filmet.)
A Moholy-Nagyról elnevezett fővárosi egyetem egyébként többfajta audiovizuális tartalommal is készült a jeles évre – mondta el Kollarik Tamás, az egyetem igazgatója, producer. – Szeretnénk, hogy ezek a tartalmak bekerüljenek akár a közoktatásba is. Cél tehát a világhírű magyar művész életének, életművének, tevékenységének a megismertetése. Egy egységes szerkezetű, izgalmas anyag állt össze, ami nemcsak a mozi- és televíziónézők számára lehet hasznos, hanem a diákok, hallgatók számára is.
Moholy-Nagy László művészeti öröksége még ma is érvényes. 1922-ben például már tökéletesen látta a művészet mai helyzetét – jelentette ki Fülöp József, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem rektora. – Akkor gyakorlatilag megfogalmazta azt, hogy a művészeteknek nyitnia kell a technológia felé. Mintha víziószerűen látta volna azt, hogy a 21. században már mindent a technológia diktál. És a művészetnek ezzel igenis foglalkoznia kell. Mert csak így lehet egy olyan ellensúlyt képezni – amit mi egyébként már megéltünk –, ami megtart minket a humánus, emberi közegben. Ahol jól érezhetjük magunkat.
A korábbi évekhez hasonlóan ezúttal is sporttematikájú filmekkel várták szabadtéri vetítésre a miskolciakat, a Művészetek Házánál pedig ismét megnyílt a GasztroPlacc. A rövid idő alatt népszerűvé vált esemény most csatlakozott finomságaival a CineFest Special programjaihoz. A magyar filmklasszikusokból többet digitálisan felújítva mutattak be, de az elmúlt fesztiválok rövidfilmjeiből és díjnyertes alkotásaiból is szemezgethettek a látogatók. Továbbá idén is volt kertmozi. Lévai Balázs ezúttal Fábián Juliról készített filmjével érkezett a Népkertbe.
A CineFest jelentőségét Kollarik Tamás foglalta össze talán a legjobban. – Öröm nézni, hogy a város közössége milyen erősen támogatja a CineFestet, ami a legjelentősebb nemzetközi filmszemle Magyarországon. Bíró Tibornak ebben óriási szerepe van, fantasztikus munkát végez. „Hatóköre” most már európai léptékű, hiszen olyan sztárok, filmek jelennek meg Miskolcon, ami nélküle nem sikerülne.