Ugrás a tartalomra

A rendhagyó év rendhagyó CineFestet hozott

Kujan István
Utoljára módosítva
2020. szeptember 20. vasárnap 19:08
Bár a hagyományos formában idén nem tartották meg a fesztivált a világjárvány miatt, de a szeptember így is kínált filmes programokat a miskolciaknak. A múlt hét pénteken indult CineFest Specialon egy hét alatt több mint ötven alkotást vetítettek le a Művészetek Házában.
Bíró Tibor, Fülöp József és Kollarik Tamás. (Fotó: Végh Csaba)

Köztük volt a Moholy-Nagy 125 című alkotás is. A riportfilmben olyan művészek, művészettörténészek, közéleti személyiségek szerepelnek, akik alkotói, kutatói tevékenységük okán hiteles üzenetet közvetítenek a 125 évvel ezelőtt született Moholy-Nagy Lászlóról. Mások mellett Maurer Dóra, Orosz István, Kudász Gábor Arion, Botár Olivér és Gerendai Károly méltatja a nagy szellemi és technikai újítót, világhírű magyar művészt, a kísérleti filmek hazai úttörőjét. A CineFest Special nyitónapján erről a rendkívül sokoldalú, kiváló művészről emlékeztek meg a filmvetítésekkel. (Aki lemaradt volna a miskolci bemutatóról, az a Youtube-on megtekintheti a szűk húszperces filmet.)
A Moholy-Nagyról elnevezett fővárosi egyetem egyébként többfajta audiovizuális tartalommal is készült a jeles évre – mondta el Kollarik Tamás, az egyetem igazgatója, producer. – Szeretnénk, hogy ezek a tartalmak bekerüljenek akár a közoktatásba is. Cél tehát a világhírű magyar művész életének, életművének, tevékenységének a megismertetése. Egy egységes szerkezetű, izgalmas anyag állt össze, ami nemcsak a mozi- és televíziónézők számára lehet hasznos, hanem a diákok, hallgatók számára is.
Moholy-Nagy László művészeti öröksége még ma is érvényes. 1922-ben például már tökéletesen látta a művészet mai helyzetét – jelentette ki Fülöp József, a Moholy-Nagy Művészeti Egyetem rektora. – Akkor gyakorlatilag megfogalmazta azt, hogy a művészeteknek nyitnia kell a technológia felé. Mintha víziószerűen látta volna azt, hogy a 21. században már mindent a technológia diktál. És a művészetnek ezzel igenis foglalkoznia kell. Mert csak így lehet egy olyan ellensúlyt képezni – amit mi egyébként már megéltünk –, ami megtart minket a humánus, emberi közegben. Ahol jól érezhetjük magunkat.
A korábbi évekhez hasonlóan ezúttal is sporttematikájú filmekkel várták szabadtéri vetítésre a miskolciakat, a Művészetek Házánál pedig ismét megnyílt a GasztroPlacc. A rövid idő alatt népszerűvé vált esemény most csatlakozott finomságaival a CineFest Special programjaihoz. A magyar filmklasszikusokból többet digitálisan felújítva mutattak be, de az elmúlt fesztiválok rövidfilmjeiből és díjnyertes alkotásaiból is szemezgethettek a látogatók. Továbbá idén is volt kertmozi. Lévai Balázs ezúttal Fábián Juliról készített filmjével érkezett a Népkertbe.
A CineFest jelentőségét Kollarik Tamás foglalta össze talán a legjobban. – Öröm nézni, hogy a város közössége milyen erősen támogatja a CineFestet, ami a legjelentősebb nemzetközi filmszemle Magyarországon. Bíró Tibornak ebben óriási szerepe van, fantasztikus munkát végez. „Hatóköre” most már európai léptékű, hiszen olyan sztárok, filmek jelennek meg Miskolcon, ami nélküle nem sikerülne.

 

További hírek

Olvasnivaló

 

Programok

Jelenleg nincsenek programok!