Szakmájuk a hivatásuk
A tudás átadása, önzetlenség, a jövő építése – ezek miatt szép a tanári szakma Bagány Máté szerint. A Miskolci Szakképzési Centrum Bláthy Ottó Villamosipari Technikumának fiatal elektronika-fizika szakos tanára úgy fogalmaz: a diákok gyermekként érkeznek az iskolába, és felnőttként, egy biztos szaktudással távoznak. – Nagy öröm számomra, hogy ennek én is részese lehetek. Látni a sikereiket mindig jó érzés, és ez a diáktársakra is motiválóan hat. Immár hetedik éve dolgozom a Bláthyban, büszke vagyok arra, hogy itt lehetek, egy neves iskola hírnevét öregbíthetem – mondja, hozzátéve: ma sokoldalú, minőségi szaktudásra van szükség, és ez a fiatalok számára is egyre egyértelműbb; a szakmák népszerűsége nő a tanulók körében.
Van lehetőség tehetséggondozásra
– Kereskedelmi, vendéglátóipari, pénzügyi profillal rendelkező iskolában tanítok, ahol meghatározó a matematika. Ha ezt a tantárgyat nem jól adom át nekik, egyszerűen nem tudnak haladni a szakmai tárgyakban sem – fogalmaz Tóth Géza matematika-kémia szakos tanár. 30 éve dolgozik a szakképzésben, 20. tanévét kezdi meg a Miskolci Szakképzési Centrum Berzeviczy Gergely Technikumában. Azt mondja, mindig is tanári pályára készült, amiben egykori oktatói óriási szerepet vállaltak.
– Az elmúlt évtizedekben sok sikerben volt részem. Legutóbb a szakképzési centrumtól kaptam Arany minősítésű tehetséggondozó címet. A Berzeviczy az elmúlt 25 évben minden fontosabb városi és megyei versenyt megnyert saját kategóriájában, de nagyon sok jó országos eredménnyel is rendelkezünk.
Inspiráló környezet
Korábbi oktatói miatt lett tanár Velenyákné Vanta Anna is. A Miskolci Szakképzési Centrum Bláthy Ottó Villamosipari Technikumának angol szakos tanára 40 éve van a pályán. Azt mondja, nem könnyű szakma, de jó döntést hozott. – Ha egy munkahelyre jó bejönni, az már fél egészség – vallja. – Nagyon jó a nevelőtestület, emberileg és szakmailag is inspiráló a környezet. Jól ismerem a szakképzést; itt a gyerekek nagyon talpraesettek, jó értelemben vagányok. Meg kell találni velük a közös hangot, akkor könnyen taníthatók. Legnagyobb szakmai sikerem az volt, amikor egy nyelvi előkészítős osztályban a diákok 70 százaléka nyelvvizsgával hagyta el az iskolát – úgy, hogy nem jártak különtanárhoz.
A műszaki világ egyébként is az életközege: a Bláthyban ismerkedett meg a férjével, és van két mérnök fiuk. „Egy egész családot köszönhetek ennek az iskolának”, teszi hozzá. Azt is mondja, hogy az itt tanult szakmákkal nagyon jól el tudnak helyezkedni a fiatalok, akik a pályázatoknak köszönhetően külföldi tanulmányutakon vehetnek részt. És egyre modernebb az eszközpark is. A szakképzésben ráadásul júliustól a tanárok magasabb bért, a tanulók pedig ösztöndíjat kapnak.
Megváltozott jogállásban
Több diák kezdi meg tanulmányait a szakképző intézményekben, mint egy évvel ezelőtt – ezt már a centrum főigazgatója mondja. Molnár Péter hozzáteszi: zavartalanul meg tudják kezdeni az oktatást, de mivel több osztályt indíthatnak, így több tanárra is van szükség. – Jó lehetőségek vannak a szakmaoktatásban, vonzó az oktatók számára, amit az is alátámaszt, hogy a meghirdetett pozíciók közül alig pár maradt betöltetlen.
Mint ismert, átlagosan 30 százalékkal nőttek a bérek a szakképzésben azt követően, hogy júliusban megváltozott a tanárok jogállása: közalkalmazotti státusz helyett a Munka Törvénykönyve szerint foglalkoztatják őket. Kiss Gábor, a Miskolci Szakképzési Centrum kancellárja kiemelte, minden oktatójuk érzékeli a változást. Akik pedig most gondolkoznak a tanári pályán, azok számára emiatt is vonzó lehet elmenni egy technikumba oktatni.