Ugrás a tartalomra

Több mint kétszer annyi kutató és fejlesztő dolgozik ma Magyarországon, mint 2010-ben

Létrehozva
Az elmúlt tíz évben a kormány nominálisan megháromszorozta a kutatásra és fejlesztésre szánt forrásokat és ma már több mint kétszer annyi kutató és fejlesztő dolgozik Magyarországon, mint 2010-ben - mondta a Kulturális és Innovációs Minisztérium családokért felelős államtitkára szombaton a Tiszalúci Ifjúsági Innovációs Fórumon.
Kép
Koncz Zsófia családokért felelős államtitkár beszédet mond a Tiszalúci Ifjúsági Innovációs Fórumon 2024. október 19-én. MTI/KIM/Orosz Péter

Koncz Zsófia hangsúlyozta, ez a harmadik legnagyobb növekedést jelenti az Európai Unióban ezen a területen. Emellett növekszik a doktori hallgatók száma és a kutatói utánpótlás is, öt év alatt a kormány csaknem megkétszerezte a doktori képzésben hallgatók számát - tette hozzá. Mint mondta, e tanulók harminc százaléka külföldi, ami azt mutatja, hogy külföldről is vonzóak a magyar felsőoktatási intézmények. A kormány megújította a felsőoktatási intézményeket, science parkokat hoz létre, emellett a kiválósági alapú kutatási támogatás rendszerét is megreformálta - jegyezte meg.

Az államtitkár közölte: Krausz Ferenc Nobel-díjas magyar fizikus vezetésével elindult a Bajnokok hazahívása című program is, mellyel a kormány kutatókat szeretne "hazacsábítani". Endrődi Gergely kutatófizikus Németországból csatlakozott a programhoz, Krausz Ferenc pedig "nagyon-nagyon elkötelezett abban, hogy sok kutatót megszólítson" - mondta.

Koncz Zsófia köszöntőjében a szakképzés megújításáról is beszélt, mellyel kapcsolatban kiemelte, hogy a kormány bevezetett egy "komoly ösztöndíjrendszert", és középpontba helyezte azt, hogyan lehet a szakképzésen keresztül a vállalkozásokkal közösen megszólítani a fiatalokat. Hangsúlyozta, az innováció kérdésében a fiatalokkal a kormánynak egy olyan szövetséget kell kialakítani, hogy a magyarok "igazán sikeresek" tudjanak lenni, hiszen egy ország gazdasági teljesítményét is meghatározza, hogyan tud "rákapcsolódni" az innovációra. Szerinte a magyarok kreativitása évszázadokra visszamenőleg egyedülálló, és ebben a fiatalokra "óriási szükség van".

Az államtitkár kiemelte, ahhoz, hogy Európa igazán versenyképes legyen, sikeres fiatalokra van szükség. Fontosnak nevezte, hogy a kormány ezt olyan kiemelt programokkal segítse, mint a Selye János diáklaborhálózat, a Pannónia Ösztöndíjprogram vagy a Neumann János Program, amely az ország új innovációs stratégiája. Koncz Zsófia jelezte: a magyar kormány azt tűzte ki célul, hogy 2030-ra Magyarország az Európai Unióban a legjobb tíz, világszinten pedig a legjobb huszonöt innovátor ország közé kerüljön.

 

 

 

Ez is érdekelhet

A karnagy a zenekar élén – ilyen tervekkel folytatná a Miskolci Egyetem rektora
OktatásMiskolcBorsod-Abaúj-ZemplénBelföldVilágOktatás
A Miskolci Egyetem szenátusa, majd a fenntartó alapítvány kuratóriuma is egyhangú döntéssel Horváth Zitát, az intézmény jelenlegi rektorát javasolta a következő ötéves ciklus vezetőjének.
Az intézmény és a fenntartó is támogatja – Horváth Zitát jelölik a rektori posztra
OktatásMiskolcBelföld
Az Universitas Miskolcinensis Alapítvány kuratóriuma múlt pénteken megtartott ülésén egyhangúlag Horváth Zitát, az egyetem jelenlegi rektorát javasolja az intézmény következő vezetőjének.
Kreatív tanórán vettek részt.
Kreatív tanórán vettek részt a Miskolci Könyves Kálmán Általános Iskola diákjai
OktatásMiskolcBelföld
Az „Ahol Te vagy a szín” címmel összeállított programban több mint kétszáz gyermekhez jutott el a kreatív tanulás öröme.
Komoly elismerésben részesült a Szemere testnevelő tanára
OktatásMiskolc
Soós Istvánné több évtizedes kimagasló munkájáért a napokban „Diáksportért” országos díjat vehetett át Budapesten.