A Miskolci Állatkert a közösségi médiában számolt be róla, hogy az összegyűlt szavazatok alapján a foltos szalamandra lett a hónap állata júliusban. A neves kétéltű olyan egzotikus fajokat utasított maga mögé, mint a láma vagy a bolíviai éjimajom. A voksolóknak valószínűleg haza húzott a szívük: a foltos szalamandra nem csak az Aggteleki Nemzeti Park címerállata, de a Miskolci Egyetem hagyományiban is élénken él.
Még az elődintézménynek helyet adó Selmeczbányán történt, hogy - a legenda szerint - egy Sebenitz nevű pásztor a sziklákon legeltette nyáját, amikor két gyíkot vett észre. A gyíkok hátán ezüst és arany por csillogott. Ezek a gyíkok mutatták meg az ezüst- és aranylelőhelyeket. A gyíkok a város különböző régi címereiben is megtalálhatóak, és az évente megrendezett fáklyás felonulás, a végzősöket búcsúztató "Szalamander ünnepség" is innen kapta a nevét.
Az állatkert is megosztott erről a kétéltűről néhány érdekes információt:
"A foltos szalamandrákhoz régen számos hiedelem és babona kapcsolódott. Sokan hitték például, hogy el tudják oltani a tüzet, vagy ha beleesnek egy kútba, megmérgezik annak teljes vízkészletét. Ezek a tévhitek sajnos sok szalamandra pusztulásához vezettek. Szerencsére ma már ilyen veszélyek nem fenyegetik őket. Mint minden kétéltű, a foltos szalamandra is védett faj Magyarországon." - írják.