Ugrás a tartalomra

A növények mellett az állatok is ébredeznek

Létrehozva
A jó idő beköszöntével sok kerttulajdonos ragad metszőollót, ásót vagy kapát, hogy rendbe tegye a tél után elhanyagolt kertet. A tavaszi munkák azonban nemcsak a növényekről szólnak: számos állat is a kertben keresi menedékét, ezért az állatvédők fokozott óvatosságra figyelmeztetnek.

A rőzsehalmok, lombkupacok és farakások alatt gyakran még téli álmot alvó sünök bújnak meg. A bokrokban és sűrű növényzetben pedig már megjelenhetnek a fészkelő madarak is. Éppen ezért a szakemberek azt javasolják, hogy a kerti munkák előtt mindig alaposan nézzük át a kupacokat és bokrokat, mielőtt megbolygatjuk őket.

A Mályi Természetvédelmi Egyesület elnöke, Lehoczky Krisztián szerint különösen fontos az odafigyelés ebben az időszakban. Mint mondta, a sünök még gyakran téli álmot alszanak, ezért mielőtt valaki áttúrná a lomb- vagy farakásokat, érdemes azokat óvatosan megemelni és ellenőrizni. Sajnos már előfordult olyan eset is, hogy valaki elégette a kerti hulladékot, miközben sünök bújtak meg alatta.

A bokrok és sövények nyírása előtt szintén ajánlott alaposan átnézni a növényeket. A melegebb időben ugyanis már megjelenhetnek bennük a madárfészkek, például a feketerigók is előszeretettel költenek sűrű bokrokban. Ha ilyet találunk, érdemes elhalasztani a metszést addig, amíg a fiókák ki nem repülnek.

Kép
kerti_munka_aso_ill_pixabay.jpg
Illusztráció. Forrás: Pixabay

A szakemberek szerint azonban nemcsak az állatokra kell figyelni a tavaszi kerti munkák során. Mint ismert, Miskolcon 2020 szeptembere óta szigorúan tilos a kerti hulladék (avar, gallyak, növényi maradványok) égetése a város egész közigazgatási területén. A tilalom megszegése komoly bírságot vonhat maga után. A zöldhulladék kezelésére a komposztálást vagy a zsákos/edényes elszállítást kell igénybe venni.

A vegyszerek használatával is óvatosan kell bánni, hiszen a rovarirtók nemcsak a kártevőket pusztítják el, hanem a hasznos beporzókat – például a méheket – is veszélyeztethetik.

A balesetek elkerülése érdekében a kerti szerszámokat is körültekintően kell használni. A metszőollók, láncfűrészek vagy elektromos gépek könnyen sérülést okozhatnak, ezért fontos a megfelelő védőfelszerelés és a figyelmes munkavégzés.

A tavaszi kertészkedés sok örömet adhat, de nem árt észben tartani, hogy kertünk nemcsak a miénk. Számos apró állat számára jelent menedéket – egy kis odafigyeléssel pedig megóvhatjuk őket, miközben a kertünket is rendezetté tesszük.

Ez is érdekelhet

Szeleta látogatóközpont
Újdonság a Manó Tanösvényen
KörnyezetMiskolcBorsod-Abaúj-ZemplénSzabadidőTudomány
Nyomozós játék, megújult tanösvényi feladatok és kézműves foglalkozás is várja a családokat a húsvéti hosszú hétvégén a Szeleta Parkban. Az április 3–6. közötti programok kifejezetten a gyerekeknek szólnak.
Elindult a tavaszi nagytakarítás Miskolcon
Környezet
Hétfő reggel több helyszínen is megkezdődött a tavaszi nagytakarítás Miskolcon. A munkálatok a Peja Győző emlékparkban és a Deák téren startoltak.
Cincér tanösvényt ajánlja a Bükki Nemzeti Park
KörnyezetMiskolcBelföldBorsod-Abaúj-Zemplén
A Harkály Ház és Sástó közötti Cincér tanösvény bejárására hívja a kirándulókat a Bükki Nemzeti Park Igazgatósága. A mintegy három és fél kilométeres útvonal könnyen teljesíthető, mégis számos természeti érdekességet mutat be.
Látványetetési nap a Miskolci Állatkertben
KörnyezetMiskolc
Szombaton a ragadozóké volt a főszerep a Miskolci Állatkertben, ahol egész nap látványetetésekkel és ismeretterjesztő programokkal készültek a látogatók számára.