Ugrás a tartalomra

A jogász válaszol: lemondás az öröklésről vagy örökség visszautasítása?

Létrehozva
Miskolci olvasónk keresett meg levelével, ebben leírta, hogy két testvére van, az egyikük most elhunyt. Testvérének nincs sem leszármazója, sem házastársa, és a szüleik sem élnek, tehát ketten törvényes örökösök az élő testvérével. Azt kérdezte, hogy amennyiben le szeretne mondani az örökléséről még élő testvére javára, azt hogyan lehet megtenni.

Aki törvényes öröklésre jogosult az örökhagyóval kötött írásbeli szerződésben lemondhat az öröklésről. A lemondás kétoldalú jogügylet, tehát az örökhagyó életében kell hogy megtörténjen a szerződéskötés. Az öröklésről való lemondás a felek eltérő megállapodásának hiányában a kötelesrészről való lemondást is jelenti. A lemondás főszabály szerint kiterjed a hagyatéknak arra a részére is, amivel a lemondó hányada utóbb másnak kiesése következtében növekszik. A lemondás következtében az öröklésről lemondó személy az örökhagyó után nem örökölhet, azaz az öröklésből kiesik. A lemondás általában a lemondó leszármazóira nem hat ki.

A meghatározott személy javára való lemondás a felek eltérő megállapodásának hiányában arra az esetre szól, ha a meghatározott személy az örökhagyó után örököl. Az öröklésről való lemondás történhet ingyenesen vagy ellenszolgáltatás fejében. A felek a lemondásról szóló szerződést később módosíthatják vagy akár fel is bonthatják. A törvényes és a végrendeleti örökös is visszautasíthatja az örökséget. A visszautasítás kizárólag az örökhagyó halála után történhet, tehát ez az örökös egyoldalú nyilatkozata. A visszautasítás szóban is érvényes, így az megtehető például a hagyatéki tárgyaláson is.

Az örökség részbeni visszautasítás nem megengedett. Kivétel a mezőgazdasági termelés célját szolgáló föld, a hozzá tartozó berendezési, felszerelési tárgyak, állatállomány és munkaeszközök öröklése. Ezen tárgyak öröklése önállóan is visszautasítható. Az örökös a hagyatékot más személy javára szólóan nem utasíthatja vissza, vagyis nem jelölheti meg, hogy kiesése esetén ki legyen az örökös.

Ez is érdekelhet

Képgaléria
Ünnepi közgyűlés II.
Ünnepi közgyűlés: „Csak egy Miskolc van és ez mindannyiunk otthona”
Miskolc
A hagyományokhoz híven május 11-én Miskolc város napján, a város születésnapján Miskolc Megyei Jogú Város Önkormányzata kitüntető címeket és díjakat adományozott a város kiválóságainak ünnepi közgyűlés keretében, a Miskolci Nemzeti Színházban.
Karbantartás a pályán, vágányzár a forgalmas vonalon
Miskolc
Május 12-14. között délelőtt az 1-es és 1A-s villamosok a Vasgyáron át közlekednek a Tiszai pályaudvar irányába.
Villamos- és buszvezetőt tüntetett ki az MVK
Miskolc
Május 11-e a Közlekedési Kultúra Napja, ez alkalomból a közlekedési vállalat igazgatója megköszönte minden munkatársnak a nap mint nap végzett felelősségteljes munkát, két sofőrt pedig kitüntetésben részesített.
Belekóstolhattak a szülői szerepbe
MiskolcBelföldOktatásBorsod-Abaúj-ZemplénEgészség
Az országos csecsemő- és kisdedgondozó verseny megyei fordulóját hétfőn tartották a Miskolci Egyetem Ferenczi Sándor Egészségügyi Technikumban.