Ugrás a tartalomra

Átadták a Magyarok Kenyere adományait a megyében

Létrehozva
Idén is sikerrel zárult Borsod-Abaúj-Zemplén megyében a Kárpát-medence teljes gazdatársadalmát megmozgató, Magyar Örökség-díjas Magyarok Kenyere program. Az összegyűlt 62 tonna búzából őrölt lisztet 20, többségében gyermekétkeztetéssel foglalkozó, szociális területen tevékenykedő alapítvány és egyesület kapja adományként.
Kép
Fotó: Varga Tamás Tivadar

A Magyarok Kenyere – 15 millió búzaszem program idei megyei adományozó ünnepségét Göncön rendezték meg pénteken. Ez már a tizenkettedik alkalom, hogy a kárpát-medencei magyar gazdák összefognak a rászoruló, hátrányos helyzetű emberek megsegítése érdekében.

A megyei zárórendezvényen Taskó József, a MAGOSZ országos alelnöke, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara megyei elnöke köszöntőjében elmondta: nagyságrendileg több gazdát tudtak idén az ügy mellé állítani. Negyedével emelkedett az adományozók száma a megyében. A másfél-két hónap alatt összegyűjtött 62 tonna búzát 281 gazdálkodó adta össze. Ez a mennyiség arra teremt lehetőséget, hogy idén újabb hattal, immár 20-ra bővítsük az adományban részesülő együletek és alapítványok számát. Közülük 19 a megyében, és egy a felvidéki Szepsiben tevékeny. De a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei gazdák adományából jut még további határon inneni és túli szociális intézménynek, mint például Böjte Csaba testvér árváinak. Annak szétosztása azonban majd abból a búzamennyiségből történik, amit a 19 megye és a diaszpóra közösségei saját gyűjtésükből öntenek majd össze.

A megyei programban volt, aki 40 kiló búzát adott, és olyan is, aki ezret. A gazdaság nagyságától és a szántóföldek aszállyal sújtott mértékétől függően alakult az adakozókedv. A nehézségek ellenére is 16 tonnával több kenyérgabonát gyűjtöttek össze a megyei gazdák, mint a tavalyi évben. Ez pedig azt mutatja, hogy a karitatív kezdeményezés hajtóereje az empátiából fakadó tenniakarás, amit a kezdeményezés fő üzenete úgy fordít le: „Egy kenyéren vagyunk…”.

Erre bizonyíték az is, hogy a Magyarok Kenyere a Kárpát-medence teljes gazdatársadalmát megmozgatja. A diaszpóra magyar közösségei is egyre intenzívebben kapcsolódnak be a programba.

Cseh Tibor, a MAGOSZ főtitkára kiemelte: akkor, amikor 1000 milliárd forint termelésiérték-kiesést okoz az aszály, és hatalmas mértékű veszteséggel néznek szembe a gazdák, óriási érzékenységről és elhivatottságról tanúskodik az idei évben összegyűjtött búzaadomány. A Gazdaszövetkezet érdekképviseletként próbál enyhíteni a gazdálkodók nehézségein, ezért aktívan részt vesznek az Aszály veszélyhelyzeti operatív törzs munkájában is.

A Magyarok Kenyere program az elmúlt több mint egy évtized alatt folyamatosan fejlődött, és a jövőben is bővül. Egyebek közt már pénzadományok, illetve a személyi jövedelemadó egy százalékának felajánlásával is lehet segíteni a célkitűzések elérését. Továbbá vetőmag- illetve egyéb terményadományok, valamint a szervezőknél felhalmozott tudásbázis révén komplexebb támogatást is nyújt a rászorulók számára.

Adományban részesülő kedvezményezettek Borsod-Abaúj-Zemplén megyében:

Magyar Református Szeretetszolgálat Közhasznú Alapítvány
Miskolci Egyházmegyei Karitász
Városi Szociális Szolgáltató Központ és Árpád-házi Szent Erzsébet Időskorúak Átmeneti Gondozóháza
Mezőcsáti Kistérség Humánszolgáltató Központ
Erdőbényei Református Egyházközség
Szervita Nővérek Gyermekotthon
Kurityánért Alapítvány
Sajólád Község Önkormányzata Család-és Gyermekjóléti Szolgálat
Kelet Magyarországi Református Gyermekvédelmi Központ
A Karcsai Általános Iskola Tanulóiért Alapítvány
Mezőnyárádi Gyermekekért Alapítvány
Putnoki Humán Szolgáltató Központ
Sajókazai Őszikék Nyugdíjas Egyesület
Gönci óvodáskorú gyermekekért Alapítvány
Gönc és Környéke Gyermekeiért Alapítvány
ZSÓFI-ReményVár Egyesület
Magyar Vöröskereszt Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Szervezete
Búzavirág Alapítvány
Főegyházmegyei Karitász Központ Eger
Szepsi Római Katolikus Esperesség (külhoni kedvezményezettként).

Ez is érdekelhet

Borangolás szombat délután
Az esős idő sem fogta vissza az Avasi Borangolást
MiskolcSzabadidő
A változékony időjárás ellenére is sok látogatót vonzott a 14. Avasi Borangolás, ahol három napon át koncertek, gasztronómiai programok és borkóstolók várták az érdeklődőket az Avason.
Száguldás az útfelújítási szakaszon – gigabüntetés Miskolcon
MiskolcBűnügy
... és még a biztonsági öv sem volt bekapcsolva.
Vége a legényéletnek, párt talált Wilson, a kúszósül
MiskolcSzabadidőKörnyezet
A Miskolci Állatkert látogatóinak egyik kedvencéhez, Wilsonhoz, az észak-amerikai kúszósül hímhez megérkezett új párja, Daisy, a fiatal nőstény a Pozsonyi Állatkertből.
Nagy meglepetés érte
MiskolcSport
Sífutásban szerzett kvótát a Milánóban és Cortina d’Ampezzóban idén februárban rendezett ötkarikás játékokra Büki Ádám. Öt sífutó számban indult Olaszországban a Miskolci Honvéd SE versenyzője, aki igazi multisportoló és idén az év sportolója díjat érdemelte ki.