Ugrás a tartalomra

Új eljárás indul a cementgyár ügyében

Létrehozva
Kúriai határozat nyomán új eljárás indul a hejőcsabai cementgyár ügyeként ismert közigazgatási perben – tájékoztatta lapunkat a Miskolci Törvényszék pénteken.
Kép
Fotó: Juhász Ákos

Közleményükben azt írták, hogy a Kúria – a felülvizsgálati kérelmet részben alaposnak találva – hatályon kívül helyezte az elsőfokon eljárt Miskolci Törvényszék által tavaly júliusban hozott ítéletet, és új eljárás lefolytatására, új határozat hozatalára utasította a bíróságot.

A Kúria a megismételt eljárásra előírta az elsőfokú bíróságnak, hogy a bizonyítási eljárást a polgári perrendtartásról szóló 1952-es törvény rendelkezéseinek megfelelően kell lefolytatni, és a peres szakvélemény, valamint a magánszakvélemény közötti különbségekből fakadó ellentmondásokat e törvény bizonyítási rendszerének segítségével kell feloldani.

Előírta továbbá, hogy a megismételt eljárásra is vonatkozik, hogy továbbra is figyelembe kell venni az Európai Unió vonatkozó ügyben hozott ítéletében foglaltakat.

A Kúria egyebekben egyetértett azzal, hogy a létesítésre vonatkozó szabályok szerint kellett elbírálni a kérelmet, így erre vonatkozóan a törvényszék ítélete nem jogszabálysértő.

Új eljárás indul tehát, pedig 2023 júliusában azt közölte a bíróság, hogy egy többéves pereskedés ért véget azzal, hogy megszületett az ítélet a hejőcsabai cementgyár ügyében. Ahogy arról lapunk is beszámolt, a Miskolci Törvényszék egy szakértői véleményt használt ítélkezése alapjául, e szerint: az alperesi hatóság alaphatározatát hatályon kívül helyezte, vagyis az ügyet megszüntette.

A történet egészen 2015-ig nyúlik vissza. Akkor a miskolci cementgyárat tulajdonló és üzemeltetni kívánó HCM 1890 Kft. engedélyt kért az újraindulásra, ez azonban aggodalommal töltötte el a helyieket. A gyárat korábban üzemeltető társaságok ugyanis még 1997-ben engedélyt kaptak a környezetvédelmi hatóságtól arra, hogy saját tevékenységük során keletkező több tucatnyi veszélyes és egyéb hulladékot energetikai céllal hasznosítsák (értsd: elégessék). Ezt 2000-ben – igaz „csak” 31 féle hulladékra – meghosszabbítottak.

Megalakult a STOP Miskolci Cementgyár Munkacsoport, a Zöld Kapcsolat Egyesület pedig 2016-ban keresetet nyújtott be a cementgyárnak kiadott egységes környezethasználati engedély ellen. A 2023-as ítélettel – úgy tűnhetett – lezárult az eljárás, hiszen a törvényszéknek olyan kérdésekben kellett állást foglalnia, amelyekhez egy megfelelő kompetenciával rendelkező szakértő bevonására volt szükség. A szakértői vizsgálat kiterjedt például a levegőtisztasági és zajvédelmi mérésekre, a jogszabályban rögzített határértékek pontosságára, a terület modellezésére, valamint a belső ellentmondásokra. A szakértői vélemény több hiányosságot is feltárt. A törvényszék a szakértői véleményt ítélkezése alapjául elfogadta és az alperesi alaphatározatot hatályon kívül helyezte, ezzel lezártnak nyilvánítva az ügyet.

Kapcsolódó cikkek

Ez is érdekelhet

Képgaléria
Ünnepélyes szoboravatás, Czibere Tibor bronz mellszobra
Az egyetem emblematikus alakjának állítottak emléket
MiskolcOktatásTudomány
Czibere Tibor bronz mellszobrát szerda reggel leplezték le a Miskolci Egyetem előcsarnokában.
Nagy volumenű kátyúmentesítés a Csabai kapuban
Miskolc
Közlekedési információk szerda reggel.
Visszatér a forróság
Miskolc
Megközelíti a 40 fokot a hőmérő higanyszála.
Képgaléria
Mi-Shop építkezés
Jól halad a Mi-Shop építése
Miskolc
Az épület szerkezetkész. Jelenleg az előtető fedését és a belső terek kialakítását végzik.