Ugrás a tartalomra

A bombázások áldozatai előtt tisztelgett Miskolc

Létrehozva
Összesen kétszázhatan vesztették életüket nyolcvan éve, a várost ért támadás során.
Kép
Fotók: Osztie Tibor

A második világháború legsúlyosabb bombatámadása 1944. június másodikán érte Miskolcot. A tragédia 80. évfordulóján az áldozatokra emlékeztek.

177 polgári áldozat, 29 katona: összesen kétszázhatan vesztették életüket a várost ért támadás során.

- Ugyan kiadták az utasítást, hogy mindenki húzódjon óvóhelyre, megszólaltak a szirénák is. Az emberek azonban úgy gondolták, elég, ha bemennek a vásárcsarnokba. A legnagyobb találat ezt az épületet érte – idézte fel a tragédiát Fedor Vilmos várostörténet-író, Miskolc díszpolgára.

Kép

- A városlakók tudták, hogy háború van, de nem számítottak arra, ami történt. Számos piacozó, kereskedő volt a vásártéren, sokan érkeztek vidékről is. Azt nem sejtették, hogy Olaszországban egy Foggia melletti repülőtéren százhúsz B24-es nehézbombázó szállt fel egy órával korábban, hogy csapást mérjenek kelet-magyarországi pályaudvarokra és katonai létesítményekre.

Fedor Vilmos elmondta, az önkormányzat utasítására romos épület mellé gyűjtötték a holttesteket, és arra kérték a lakosságot, hogy aki tud, segítsen az azonosításban.

- Ezt két napig tehették meg az emberek, mivel nyár volt. Ezt követően a városnak döntenie kellett a temetésekről. Úgy gondolom, erre a tragédiára emlékezni minden Miskolcot szerető embernek feladata, kötelessége – fogalmazott a várostörténet-író.

Kép

A Miskolc-Belvárosi Nagyboldogasszony Görögkatolikus székesegyház melletti kopjafánál tartott megemlékezésen az önkormányzat nevében Szopkó Tibor alpolgármester tartott beszédet.

- Egy város, akár egy nemzet, akkor nézhet fényes jövő elé, ha megfelelő viszonyt ápol a múltjával. Ez pedig akkor valósulhat meg, ha emlékezünk, építünk rá, de nem válunk a rabjává – fejtette ki gondolatait az alpolgármester.

Kép

- Egy olyan nemzedék tagja vagyok magam is, amelyik csak hírből ismerte a világháborút: elmondásokból, tankönyvekből, helytörténeti munkákból. Ez a nemzedék pedig nem is szeretné megismerni a háborút. Pedig a szomszédunkban épp háború van. Ideológiától függetlenül mi abban hiszünk, hogy a háborúnak nem lehetnek győztesei. Az én nemzedékem abban hisz, hogy mindent meg kell tenni a béke érdekében, nem csak társadalmi szinten, hanem a városok szintjén is. Egy biztonságos, békés Miskolcért dolgozunk, és tennünk kell azért, hogy a 80 évvel ezelőtti tragédia továbbra is egy szörnyű emlék maradjon – mondta Szopkó Tibor.

Kép

A beszédek után Orosz Atanáz görög katolikus püspök és Szemerszki Mihály parókus imát énekeltek az áldozatokért, majd a jelenlévő intézmények és szervezetek képviselői elhelyezték a megemlékezés koszorúit a kopjafa tövében.

Ez is érdekelhet

Családi nappal búcsúztatták a nyarat az Avason vasárnap
Miskolc
Vidám programokkal és önfeledt kikapcsolódással búcsúztatták a nyarat Miskolcon. Családi napra várták a városban élőket az avasi városrészben vasárnap.
Gardróbvásár a Belvárosi Fröccsteraszon_BNR
Megteltek kincsekkel a standok - Gardróbvásár költözött a Miskolci Fröccsteraszra
MiskolcÉletmódSzabadidő
Igazi kincsekre lelhettek azok, akik vasárnap ellátogattak a miskolci belvárosba.
Borral, zenével és jókedvvel búcsúztatták a nyarat az Avason
MiskolcÉletmódGasztroSzabadidő
Szombat este ismét megtelt élettel az avasi pincesor. A Mélyvölgyi Nyitott Pincék – Nyárzáró & Bükki Borok Napja a borok, a nyitott pincék, a zene és a közösségi élmény köré szervezte Miskolc nyárbúcsúztató estéjét.
Képgaléria
UMAMISKOLC szombat
Zenével, tánccal és finom falatokkal telt meg a miskolci Városház tér szombat este is
MiskolcÉletmódGasztroEgészségSzabadidő
A csütörtöki nyitány és a péntek esti siker után szombaton is folytatódott a nyárvégi kikapcsolódás Miskolc belvárosában.