Ugrás a tartalomra

Lakótelepi körmenettel ünnepli az Úrnapját az avasi plébánia

Létrehozva
Krisztus testének és vérének, azaz az Eucharisztiának az ünnepe az Úrnapja, amit a mai napon tart a világegyház.
Kép
oltariszentseggel_koronkai_zoltan_atya.jpg
Az Úrnapja mellett más ünnepeken, például húsvétkor is fontos szerepe van az Oltáriszentségnek. Fotók: Isteni Ige Temploma Facebook

A pünkösdi időszak utolsó napja az Úrnapja, amikor a legtöbb római katolikus templomban ünnepi szentmisével egybekötött körmenetet szoktak tartani. Ezt a főünnepet a világegyház pünkösdvasárnap után tíz nappal és a Szentháromság vasárnapját követő csütörtökön ünnepli, vagyis idén június 19-én. Magyarországon azonban június 22-én, vasárnap tartják meg az Úrnapját. Az avasi jezsuita Isteni Ige Templomában idén először rendeznek ebből az apropóból lakótelepi körmenetet, hogy a városrész lakosai felé is tanúságot tegyenek Jézus Krisztusba vetett hitükről. 

- Az Úrnapján az Oltáriszentségben megtapasztalhatjuk Krisztus valóságos jelenlétét közöttünk. Szeretetének legnagyobb jelét mutatta az Úr, amikor testét és vérét, azaz önmagát adta tanítványainak és követőinek, amiről az utolsó vacsorán beszélt a tizenkét apostolnak – nyilatkozta Koronkai Zoltán jezsuita atya, az avasi Isteni Ige Temploma plébánosa. 

A Máté evangéliumában így olvashatunk erről: „Vacsora közben Jézus kezébe vette a kenyeret, megáldotta, megtörte s odanyújtotta tanítványainak, ezekkel a szavakkal: Vegyétek és egyétek, ez az én testem! Aztán fogta a kelyhet, hálát adott, és ezekkel a szavakkal nyújtotta nekik: Igyatok ebből mindnyájan, mert ez az én vérem, a szövetségé, amelyet sokakért kiontanak a bűnök bocsánatára.” (Mt.26,26-28)

Kép
Oltáriszentséggel a jezsuita templomban
Szentségimádás az Isteni Ige Templomában

Az atya hozzátette, hogy ez minden szentmisében folytatódik az ostya és a bor átváltoztatásának alkalmával. A katolikus hit szerint az ostya és a bor tartósan is Jézus Krisztus testévé és vérévé változik, ezért az Oltáriszentségben valóságosan jelen van Krisztus. Éppen ezért az Eucharisztia a katolikus hitnek egyik központi eleme, így az Úrnapja főünnep. Régi hagyomány, hogy ilyenkor körmeneteket tart az egyház és az Oltáriszentséggel együtt vonulnak ki az utcákra az atyák és a hívek. Ezzel a gesztussal megvallják Krisztus valóságos jelenlétébe vetett hitüket az Eucharisztiában. 

- A korábbi években mindig a templomban ünnepelte meg közösségünk az Úrnapját és a körülötte lévő állomásokat járták körbe híveink. Tehát a templomudvaron folyt a körmenet, de idén újításként bevezetjük, hogy kilépünk a plébánia falai közül és elvonulunk egészen az Avasi Gimnáziumig, majd vissza a templomig az Úti Boldogasszony kegyképhez. Ennek az a célja, mint minden körmenetnek, hogy tanúságot tegyünk hitünkről az avas-déli városrész lakói felé – fejtette ki a plébános. Azt is elárulta, hogy délután pedig közösségépítő jelleggel szalonnát fognak sütni az avasi görögkatolikusokkal együtt. 

- Az Úr közelségét, szeretetét a szentségimádás alkalmával is meg lehet tapasztalni az Oltáriszentség jelenlétében azok számára, akik hisznek ebben. Ha valaki rendszeresen jár szentségimádásra, annak az élete Jézus személye által formálódik. A vele való együtt időzés egészen elmélyíti és személyessé teszi a hitet. Az Oltáriszentséggel a pap áldást is szokott adni a hívekre – részletezte. 

Ez is érdekelhet

Képgaléria
szivárvány Miskolc_Roppantó Krisztián
Dupla szivárvány ragyogott Miskolc felett – szombaton is jöhet az égi csoda
MiskolcBelföldBorsod-Abaúj-Zemplén
Szivárványos hétvége? Szombaton is feltűnhet az égi látványosság, mutatjuk az időjárás előrejelzést.
Halálig tartó egészséges élet
MiskolcSportSzabadidő
Az évek óta sikeres Avasi Kvaterka programsorozat megálmodói most más területen is szeretnének közösséget szervezni. Szombaton várják Miskolcot az Avasi kilátónál egy igazán aktív programra.
Képregényekkel és játékokkal lepték meg a kórház kis betegeit
MiskolcEgészségSzabadidő
Több mint 350 ezer forint értékű könyvet, képregényt és játékot adtak át a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Központi Kórház és Egyetemi Oktatókórház Gyermekegészségügyi Központjának pénteken. Az adományok a május végén megrendezett első MiskolCON Képregény- és Geekfesztivál jótékonysági gyűjtéséből származnak.
Képgaléria
MEN-csütörtök
Erős kezdés a Miskolci Egyetemi Napokon
MiskolcSzabadidő
Csütörtökön megnyitott az idei MEN, Mehringerrel és Bruno X Spacc-cal.