Az ítélkezési szünet a magyar bíróságokon minden évben meghatározott időszak, amely alatt – főszabály szerint – a bíróságok nem tartanak tárgyalásokat, és bizonyos eljárási határidők számításánál a szünet időtartamát figyelmen kívül kell hagyni. Az ítélkezési szünet célja, hogy a bírósági dolgozók szabadságolását, illetve az ügyfelek és jogi képviselőik pihenését biztosítsa.
A bíróságokon az alábbi időszakokra esik ítélkezési szünet, a polgári perrendtartásról szóló törvény szerint.
A nyári ítélkezési szünet 2025. július 15-től augusztus 20-ig tart. A téli/év végi ítélkezési szünet 2025. december 24-től 2025. január 1-ig tart.
A szünet joghatása a polgári ügyekben, hogy az órákban, napokban és munkanapokban megállapított határidőkbe az ítélkezési szünet időtartama nem számít bele. Ha a hónapokban megállapított határidő az ítélkezési szünet alatt járna le, a határidő a következő hónap azon napján jár le, amely számánál fogva a határidő kezdőnapjának megfelel. Ez alól kivételt képeznek a rendkívüli sürgősségi ügyek.
Büntető ügyekben az ítélkezési szünet a határidők számítását nem érinti, vagyis a büntetőeljárásokban a határidők a szünet alatt is futnak.
Főszabály szerint az ítélkezési szünet alatt a bíróságok nem tartanak tárgyalásokat polgári ügyekben. Kivételes esetek vannak a fenti szabályok alól. Haladéktalan, soron kívüli, rövid határidős ügyekben (pl. ideiglenes intézkedés, szülői felügyeleti jog megszüntetése, sajtó-helyreigazítási per, végrehajtási perek, cégeljárás, csőd- és felszámolási eljárás, pszichiátriai elhelyezés,) a bíróság ügyeletet tart, és tárgyalás is tartható.
A bírósági kezelőirodák az ítélkezési szünet alatt is nyitva tartanak, az ügyfelek beadványaikat benyújthatják, iratokba betekinthetnek, azonban rövidített nyitva tartással üzemelnek. A cégbíróságok, valamint a végrehajtási, csőd- és felszámolási ügyekben eljáró szervezeti egységek is folyamatosan dolgoznak.
2025-ben a magyar bíróságokon főszabály szerint július 15. és augusztus 20. között lesz nyári ítélkezési szünet, mely alatt polgári ügyekben tárgyalást nem tartanak, a legtöbb eljárási határidő nem fut, de kivételek és ügyeleti rend biztosítja a sürgős ügyek intézését. A kezelőirodák nyitva tartanak, a büntető ügyekben a szünet nem érinti a határidőket.