Ugrás a tartalomra

Családtörténetből nemzetközi üzenet

Létrehozva
Történelem, trauma és személyes múlt: az Oscar-jelölt Árva rendezője, Nemes Jeles László a CineFestre is elhozta filmjét.

 

Kép
nemes_jeles_laszlo_20250913-ot_01.jpg
Nemes Jeles László. Fotó: Osztie Tibor

A vetítés után nemcsak a vászon, hanem a közönség szíve is megtelt történetekkel. Az Árva című film ugyanis nem egyszerű filmdráma: mélyen személyes alkotás, amelyben a rendező édesapjának története szolgált kiindulópontként. Bár nem minden mozzanata valóságos, mégis nagyon is igaz történet született belőle.

– Családtörténet egy érdekes kiindulópont, de igazából a film az egész 20. század gyötrelmeit és sebeit hordozza magában. Hogy ezeket, hogyan adták át a generációk egymásnak – mondta Nemes Jeles László az interjúban.

A rendező elmondása szerint az volt a célja, hogy a személyes múltból olyan történet szülessen, amely sokak számára ismerős lehet – akár saját családi emlékeken keresztül is.

Nemes Jeles László korábbi sikere

Az Oscar-jelölést szerényen, mégis büszkén fogadta a rendező. Nemes Jeles László korábban a Saul fia című filmjével már elnyerte a legjobb idegen nyelvű filmnek járó Oscar-díjat, így újabb jelölése ismét bizonyítja nemzetközi elismertségét.

Bár korábban is részt vett már a miskolci CineFest-en, most újra izgatottan állt a közönség elé.

– Azt érzem, hogy itt filmet és kultúrát szerető közönség van, akik kíváncsiak és nyitottak. Nem előre ítélkeznek, hanem előbb megnézik a filmet, és aztán gondolkoznak rajta – válaszolta.

A CineFest tehát nemcsak filmekről, hanem a közös emlékezésről is szól: arról, hogy a vásznon látott történetekben mindannyian magunkra ismerhetünk. Az Árva pedig arra emlékeztetett, hogy a múlt sebei nemcsak a történelemkönyvek lapjain élnek tovább, hanem bennünk, közösségeinkben és családi emlékeinkben is – és épp ezért tudnak ma is összekapcsolni minket.

Címkék

Ez is érdekelhet

Jégcsarnok
Pályaválasztói jogot cseréltek
MiskolcSport
Rövid időn belül immáron harmadszor változik a DVTK Jegesmedvék Erste ligás hokicsapata fellépésének helyszíne, vagy kezdési időpontja.
Eperjes Károly
A szent és szabad művészet lesz a vendég a TTH-ban
MiskolcKultúraSzabadidő
„Az igazat mondd, ne csak a valódit” című zenés irodalmi esttel vendégszerepel Eperjes Károly Kossuth- és Jászai Mari-díjas színművész és Négyessy Katalin gordonkaművész november harmadikán Miskolcon a Tudomány és Technika Háza színpadán.
Képgaléria
1956-os megemlékezés a Petőfi téren
Tóth-Szántai József: 1956 lángja nem aludhat ki!
Miskolc
Miskolc első embere október 23-ai beszédében, a Petőfi téren arra hívta fel a figyelmet, hogy 1956-ra emlékezve nemcsak a mártírokra, hanem az egész nemzet szenvedésére emlékezünk kell.
A modernkori festő ecsete az AI
MiskolcKultúraTudomány
Malejkó Benjámin miskolci alkotó két éve fedezte fel a mesterséges intelligencia művészi oldalát. Ma már több mint 159 ezren követik naponta, ahogy a digitális technológia és az emberi lélek találkozásából új képi világ születik.