Ugrás a tartalomra

Kutyahideg jön, mire figyeljenek a kutyások?

Létrehozva
A kinti kutyákra is fokozottan kell ügyelni a nagy lehűlésekkor, de kiváltképpen a jó meleg szobákhoz szokott benti kedvencekre, akiket naponta többször el kell vinni sétálni, ha fagy, ha fúj.
Kép
masa_allatmenhely_260107ml-29.jpg
A kutya szeret a hóban játszani, de ő is könnyen megfázhat. Fotó: Mocsári László

Mire figyeljenek ilyenkor a gondos gazdik, erről érdeklődött a Miskolc Televízió a Miskolci Állatsegítő Alapítvány (MÁSA) vezetőjétől, aki szerint mindenekelőtt két opciót kell szem előtt tartani. Azt, hogy vannak eleve kint, a szabadban tartott kutyák és vannak a „bérházi”, bent nevelt ebek. Értelemszerűen előbbiek jobban bírják a hideget is, hiszen fokozatosan aklimatizálódnak az aktuális évszakokhoz és azok hőmérsékleti viszonyaihoz. Ellentétben a szinte állandóan egy sztenderd hőmérsékletben élő benti kutyákkal.

- A bérházi vagy lakásban tartott kutyáknál nagyon-nagyon fontos az, hogy minimum háromszor le kell őket vinni sétálni. Ilyenkor, amikor hidegebb van, és havas, sózott az út, akkor a lábaikra különösen oda kell figyelni, mert a só, illetve a különböző érdesítő, csúszásmentesítő anyagok, kimarhatják a lábukat. Hazaérve mindenképpen meg kell tisztítani a mancsokat. Ha fázós, kis benti kutyáról van szó, akkor lehet adni rá speciális, kutyáknak készült ruhát, amely óvni fogja a hidegtől és a megfázástól. A kutyával ilyen téli körülmények között mindig nagyon-nagyon vigyázva, óvatosan sétálva közlekedjünk, az utak, járdák nem csak sósak, latyakosak lehetnek, de csúszósak is, és a kutya ugyanúgy elcsúszhat és megsérülhet, mint az ember – figyelmeztetett Horváth Rita a Miskolci Állatsegítő Alapítvány vezetője.

Kép

A szakember a kint tartott kutyákkal kapcsolatban arra figyelmeztetett, hogy számukra is biztosítani kell olyan fedett, szél és hóvédett helyet, ahol le tudnak feküdni, ahol alhatnak, pihenhetnek, illetve melegedhetnek. Célszerű erre egy megfelelő méretű kutyaól, amelyben lehetőség szerint száraz szalma legyen alomnak, mert a különböző szőnyegek vagy rongyok könnyen átázhatnak és a hideg, párás levegőben nem száradnak ki. Ellentétben a szalmával, amely melegen tart, réteges, és a vizet is elvezeti, nem magába szívja. Ez egy nagyon fontos tudnivaló.

- Most nagyon hidegek jönnek, arra kérünk mindenkit, hogy figyeljen oda duplán a kutyájára. A kinti kutyák ivóvize hamar befagy, azt többször kell cserélni. A fagyott víztől ugyanúgy megfázhatnak, mint az emberek. Naponta minimum egyszer bőséges ennivalóval kell őket ellátni, nem csak azért, hogy jóllakjanak, hanem azért is, mert a hidegben, ahogy fázik a kutya, folyamatosan remeg is, hogy hőt termeljen. A hőhöz energia kell, az energiához étel, a fázó kutyus képes akár több kilót „leremegni” magáról. Először a zsírt, ami ha nincs, az állat még jobban fázik, mert a szőrén kívül a zsír az, ami melegen tartja. Ha ezt leremegi magáról, akár meg is fagyhat – ismertette a menhely vezetője.

Ez is érdekelhet

Erős közösség a siker alapja
MiskolcSportSzabadidő
Folyamatosan fejlődik és bővül a Grand Dance Tánc- és Sportegyesület képzési kínálata, a létszám nőtt, az oktatói háttér pedig erősödött az évek során. Az év sportolója díjat nyerték el csapat kategóriában, Miskolc város napján.
Arany és ezüst Szlovákiából
MiskolcSport
Rimaszombaton újabb érmeket szereztek a Miskolci VSC cselgáncsozói.
A Záró Akkord lesz a vége
MiskolcKultúra
Május 19-én különleges zenei élmény várja a közönséget az Ady Endre Művelődési Házban. Bartókos növendékek és tanáraik lépnek színpadra egy lendületes, sokszínű koncerten.

Pünkösdvasárnap Andókútra vonatozhatunk
MiskolcSzabadidő
A pünkösdi hosszú hétvége vasárnapján különvonatot indít a LÁÉV Andókútra.