Ugrás a tartalomra

Makuka Akadémia: hogyan lehet élmény a hulladékgazdálkodás?

Létrehozva
A miskolci szemétszállítás 150 éves évfordulója alkalmából indította el Makuka Hulladék Akadémia napközis táborát a MiReHu Nonprofit Kft.
Kép
Szabó Hanna átveszi emléklapján a Makuka Akadémián. Fotó: MiReHu Facebook
Szabó Hanna átveszi emléklapját Kováts Bencétől a Makuka Akadémia utolsó napján. Mellette Ladányi Roland, a MiReHu ügyvezetője. Fotók: MiReHu Nonprofit Kft. Facebook

A miskolci hulladékgazdálkodási vállalat, azoknak a 3-4. osztályos, általános iskolásoknak ajánlotta ingyenes élménytáborát június 20. és 24. között, saját telephelyén, akiket érdekel a környezetvédelem, szeretnek alkotni, csapatban játszani és új dolgokat felfedezni. A szervezők amellett, hogy számos színes programot kínáltak, ezekbe belecsempészték a játékos környezeti nevelést és érzékenyítést is. Stábunk a tábor zárónapján, pénteken a helyszínen járt. 

- Alapvetően hozzánk nagyon sok diák jár év közben. Körülbelül a telephelyen 2500-3000 tanuló megfordul évente. Idén lesz 150 éve, hogy kezdetét vette Miskolcon az intézményesített szemétgyűjtés és -szállítás. Arra gondoltunk, hogy ezt az emlékévünket szeretnénk a diákok szintjén is kicsit ünnepélyesebben és hosszabban megünnepelni. Ezért idén januárban adódott az ötlet, hogy létrehoznánk egy nyári tábort – nyilatkozta szerkesztőségünknek Kováts Bence, a MiReHu Nonprofit Kft. környezetmérnöke. 

Kép
Makuka Hulladák Akadémia. Fotó: MiReHu Facebook
Faültetés a táborban

Elmondta, a foglalkozásaik év közben általában osztály szinten valósulnak meg 2-3 órás szemléletformáló alkalmak keretében, de ezek rövidek ahhoz, hogy több információt átadására alkalmasak legyenek. Viszont a nyári szünet jó lehetőséget biztosít erre, egy napközis tábor keretében. 

- A tábor programjai széles palettán mozognak. Igyekeztünk a hulladékgazdálkodási információkat belecsomagolni, valamilyen kreatív, játékos formában. Ezért a délelőtt folyamán munkatársainkkal különböző hulladékgazdálkodási létesítményeket mutattunk be táborozóinknak, akár itt a telephelyünkön, vagy kirándulás keretében. Láttunk hulladéklerakót, vegyes hulladékfeldolgozó üzemet és komposztáló telepet is – sorolta a környezetmérnök. 

Kép
Makuka Hulladék Akadémia. Fotó: MiReHu Facebook
Játék a természetben

Hozzátette, egyes hulladékfeldolgozási, és szemétszállítási technológiai elemeket is megmutattak játékosan. Például vezethettek elektromos kukásautót a tanulók és válogathattak hulladékot, miközben pontokat vadásztak. Délután pedig kreatív alkotómunkában vehettek részt. Amellett, hogy bizonyos tárgyakat is elkészítettek, egy-egy téma mentén – föld, levegő, víz, tűz – fejlesztő programokkal készültek számukra, amelyek keretében a környezeti elemekről beszélgettek velük és önfejlesztő részből is álltak. 

Kép
Molnár Milán alkotása a Makuka Akadémián. Fotó: MiReHu Facebook
Molnár Milán alkotásával

Ezt követően kollégáink a gyerekek benyomásaira is kíváncsiak voltak: 
- Nagyon jó a tábor, jövőre is fogok jönni. Leginkább a kézműveskedés tetszik. Éppen egy fa mintás tányért készítettem. Ez úgy készült, hogy felfújtunk egy lufit, tettünk rá ragasztót, meg sok réteg papírtörlőt, aztán lefestettük és vártunk, amíg megszárad – osztotta meg Molnár Milán

- Lufit pukkasztottunk ki nem régen és ebből egy tál lett. Most azokat díszítjük ki kagylókkal és festékkel. Nagyon jól érzem magam a táborban! Sok helyen voltunk, sok mindent láttunk és érdekeset tanultunk – foglalta össze Szabó Hanna

Címkék

Ez is érdekelhet

Összevont hatósági ellenőrzést tart az önkormányzat Lyukóvölgyben
MiskolcBaleset
Az elmúlt időszakban több kutyatámadás is történt Lyukóvölgyben, köztük egy falkás támadás. A kialakult helyzetre tekintettel Miskolc polgármesteri hivatalának Hatósági Osztálya a Miskolci Önkormányzati Rendészet és a Miskolci Városgazda közreműködésével hétfőn összevont hatósági ellenőrzést tart a területen.
Képgaléria
Görög táncház a Csengey-kertben
Görög táncházzá alakult egy estére a Csengey-kert
MiskolcKultúra
A görög kultúra, az élő zene és a hagyományos táncok kerültek a középpontba péntek este a Csengey-kertben. A résztvevők nemcsak megismerhették a zeibekiko történetét, hanem a táncházban maguk is kipróbálhatták a görög lépéseket.
Hajókörútra készül családjával
MiskolcVilágKultúraSzabadidő
Kátai Natasa miskolci születésű, Olaszországban, Palermóban élő operaénekes rendszeresen járt haza fellépőként az Operafesztiválra. Most arról mesélt, milyen nyaralási tervei vannak.
Egerben készülnek, Miskolcon játszanak
MiskolcSport
Labdarúgás: jelentős változások történtek a diósgyőriek NB I-es női csapatának háza táján.