Ugrás a tartalomra

Portrészobrot állítanának Tisza Miklós professzor emlékére

Létrehozva
A Miskolci Egyetem régi hagyománya, hogy neves professzorainak emlékét díjak, emlékplakettek, szobrok vagy épp kiadványok formájában az utókor számára is megörökíti.
Kép
Fotó: gepesz.uni-miskolc.hu

Tisza Miklós professzor 2021. szeptember 27-én hunyt el, családja és az Anyagszerkezettani és Anyagtechnológiai Intézet kollektívája elhatározta, hogy mellszobrot állítanak emlékére az A/4 főépület földszintjén az Anyagszerkezettani és Anyagtechnológiai Intézet irodái által határolt épületrészben.

Tisza Miklós 1972-ben szerzett kitüntetéses gépészmérnöki oklevelet. Az oklevél megszerzését követően a Miskolci Egyetem Gépészmérnöki Karának Mechanikai Technológiai Tanszékének oktatója volt csaknem 50 éven át. A tanszék, később az intézet vezetését 1991-ben történő megválasztásától 28 éven át odaadóan, kollégáit folyamatosan támogatva, mind szakmai, mind tudományos előmenetelüket segítve végezte. Hosszú éveken át töltött be egyetemi vezető tisztségeket, ezek közül a legjelentősebbek voltak: 1986-1989-ig osztályvezető a Tudományos Osztályon, 1987-1999-ig projektigazgató, 2000-2003 között fejlesztési rektorhelyettes. Oktató nevelő munkájának gyümölcse számos egyetemi jegyzet, tankönyv. Az oktató kutatói utánpótlás nevelést mindig kiemelt prioritással kezelte. A Sályi István Gépészeti Tudományok Doktori Iskola Tanácsának volt 1993-tól tagja, 2009-től 2019-ig elnöke volt. Számos hazai és nemzetközi szakmai szervezet tagjaként tevékenykedett, az IDDRG Nemzetközi Mélyhúzási Kutatócsoportnak 1989-től tagja, 1994-től elnökhelyettese, 1996-1998 között elnöke, majd tiszteletbeli elnöke volt. Számos kitüntetés birtokosa, amelyek közül kiemelkedik a Gépészmérnöki Kari Emlékérem, a Signum Aureum Universitatis, a GTE Zorkóczy Béla Emlékérem, a Magyar Köztársasági Érdemrend Tisztikeresztje és a Miskolci Egyetem Díszpolgára kitüntetés.

Kép
2017. november 7-én a Magyar Tudomány Ünnepe alkalmából Kitüntető Tudományos Díjban részesült Tisza Miklós (jobbra) | Fotó: tab.mta.hu

A kezdeményezők kérik mindazokat, akiknek lehetőségei megengedik, hogy a " Miskolci Egyetem Gépészmérnöki Karán folyó mérnökképzésért " közhasznú alapítványnak nyújtott adományukkal támogassák a portrészobor és a kiadvány elkészítését. Az alapítvány céljainak megvalósításához bármely hazai és külföldi, természetes vagy jogi személy, illetve jogi személyiséggel nem rendelkező szervezet pénzbeli vagy természetbeni adománnyal csatlakozhat.

Magánszemélyként a 11600006-00000000-06877963-as számlaszámon lehet hozzájárulni a kezdeményezéshez. (Az átutalás közleménye: Tisza M. szobor támogatása)

Jogi személyként, illetve jogi személyiséggel nem rendelkező szervezetként pedig a metsztne@uni-miskolc.hu email címre kell jelezni, ahonnan adományozási szerződés-tervezetet juttatnak el a felajánlóhoz. 

Ez is érdekelhet

Az intézmény és a fenntartó is támogatja – Horváth Zitát jelölik a rektori posztra
OktatásMiskolcBelföld
Az Universitas Miskolcinensis Alapítvány kuratóriuma múlt pénteken megtartott ülésén egyhangúlag Horváth Zitát, az egyetem jelenlegi rektorát javasolja az intézmény következő vezetőjének.
Kreatív tanórán vettek részt.
Kreatív tanórán vettek részt a Miskolci Könyves Kálmán Általános Iskola diákjai
OktatásMiskolcBelföld
Az „Ahol Te vagy a szín” címmel összeállított programban több mint kétszáz gyermekhez jutott el a kreatív tanulás öröme.
Komoly elismerésben részesült a Szemere testnevelő tanára
OktatásMiskolc
Soós Istvánné több évtizedes kimagasló munkájáért a napokban „Diáksportért” országos díjat vehetett át Budapesten.
Béres Alexandra mozgatta át a Miskolci Görögkatolikus Általános Iskola diákjait
OktatásMiskolc
A rendhagyó tornaóra előtt a fitnesz Európa- és világbajnok a mindennapi mozgás fontosságáról és a helyes táplálkozásról is beszélt a gyerekeknek.