Ugrás a tartalomra

Tálib hatalomátvétel Afganisztánban: elmenekült az elnök

Létrehozva
Az afganisztáni tálib lázadók vasárnap délelőtt kezdtek el minden irányból betörni Kabulba, korábban még arról volt szó, tárgyalnak a hatalomátvételről, a tálibok most próbálják kideríteni az elnök tartózkodási helyét. Mindeközben az USA bejelentette, evakuálják az amerikai nagykövetség személyzetét.
Kép
Tálib harcosok Lagmán tartományban augusztus 15-én. Fotó: AFP

Asraf Gháni afgán elnök elhagyta az országot, és Tádzsikisztán irányába távozott - jelentette a Reuters egy magas rangú belügyi tisztségviselőre hivatkozva. A 444.hu azt írja, a tálibok közölték a hírügynökséggel, hogy próbálják kideríteni az elnök tartózkodási helyét.

Az afganisztáni tálib lázadók vasárnap délelőtt kezdtek el minden irányból betörni Kabulba. A nap folyamán korábban azt közölték, hogy a békés hatalomátvétel lehetőségeiről tárgyalnak, a tálibok egyik szóvivője szerint a harcosok a város szélén készenlétben várják a tárgyalások eredményét.

Úgy tűnik, az iszlamista felkelők igyekeznek fenntartani a nyugati sajtó felé azt a látszatot, hogy az 1996-tól 2001-iog az országot szinte középkori módszerekkel, brutális erőszakkal uraló elődeikhez képest modernebbek, konszolidáltabbak. Egy másik szóvivő a BBC-nek azt mondta, hogy védeni fogják a nők jogait és minden szabadságot megadnak az újságíróknak és a diplomatáknak.

„Biztosítunk mindenkit, főlek Kabul lakosait, hogy minden tulajdonuk és az életük is biztonságban van” – monta a lapnak Suhail Shaheen. Úgy gondolja, hogy a hatalomátvétel napokon belül megtörténik.

Ehhez kapcsolódó hír, hogy az Egyesült Államok evakuálja a kabuli amerikai nagykövetség - még az afgán fővárosban tartózkodó - személyzetét, miután a tálibok betörtek a városba - jelentette be vasárnap Anthony Blinken amerikai külügyminiszter az ABC amerikai televíziónak adott interjújában.

    
Az MTI idézi a tárcavezetőt: "az intézkedés szerint az embereink elhagyják azt a területet, és a repülőtérre mennek". Blinken megerősítette azt az információt is, hogy az amerikai nagykövetség munkatársai megsemmisítettek "dokumentumokat és egyéb tárgyakat", mielőtt elmenekültek volna a nagykövetségről. "Ezt nagyon szabályosan és rendezett módon, az ott lévő amerikai erők segítségével teszik, akik szavatolják a biztonságot" - fogalmazott a külügyminiszter.
    
Hírügynökségi beszámolók szerint az Egyesült Államok kabuli nagykövetségének evakuálásakor amerikai katonai helikopterek szálltak fel a nagykövetség területéről, és fekete füstöt bocsátottak ki magukból Kabul felett, miközben az amerikai tisztviselők azon dolgoztak, hogy a "kényes anyagok" ne jussanak a tálibok kezébe.

Ez is érdekelhet

XIV. Leó pápa
XIV. Leó pápa: az egész emberiség szégyene a háborúk okozta halál és fájdalom
VilágEgyház
A katolikus egyházfő hangsúlyozta, hogy továbbra is döbbenten figyeli a Közel-Keleten és a világ más részein pusztító háborúkat.
Donald Trump Irán erőműveinek megsemmisítését helyezte kilátásba
Világ
Abban az esetben lépnek, ha Irán nem nyitja meg a lezárt Hormuzi-szorost.
Chuck Norris
Felfoghatatlan: Chuck Norris elvesztette az utolsó csatát
Világ
A hírt a családja közölte.
Kínai autómárka az F1-ben?
VilágSport
Az F1-gyel kacérkodik a legnagyobb kínai autógyártó.