Az első robbantás
Erről jutott eszembe, hogy 1970 őszén láttam először ilyen bontási technológiát. Amikor híre ment, hogy a Kossuth utca és a Széchenyi utca sarkán álló robusztus épületet a levegőbe röpítik, összebarátkoztam a Borsodi Szénbányák robbantóbrigádjával. Nyomon követtem – mindenre kíváncsi firkászként –, hogy miként tervezik meg az épület aláaknázását, hová, mennyi paxitot tesznek. Velük jártam át a középkori hangulatot árasztó házat a pincétől a padlásig. Találtam is egy amolyan „itt repül a kismadár” típusú kendős fotómasinát. Állítólag itt volt a város első képíró műhelye. Komputer híján, kockás papíron és a szabadban modellezték le a falak dőlésirányát. Hihetetlen bátorság és szakértelem kellett a tervezéshez és a kivitelezéshez, hiszen a környezetében számos lakóépület volt. A tiszti klubbal szemközti ház erkélyéről Vadas Zsuzsa fotóriporterrel örökítettük meg a ritka látványt. A tompa puffanások, az elnyújtott morajlások után órákig fekete porköd telepedett a környékre. Még az ünnepi pezsgőspoharakba is jutott belőle.
Egyébként a környék mindig is a szívem csücske volt, a Kossuth utcán át nyolc évig koptattam az aszfaltot az iskolába menet, jövet. Ezért magamban is meggyászoltam azt a sarokházat, ahol arra ballagva beláthattam a széles üvegablakokon át a szerény vidéki vendéglőre hajazó sörözőbe, a Béke étteremmé avanzsált Székelykertbe. Estefelé már korán kihallatszott a cigányzenészek hangolása. Ez volt a legpuritánabb, hűs, boltíves kistermeivel a leghangulatosabb szórakozóhely Miskolcon. Innentől engedtessék meg, fejből nosztalgiázom.
Akkoriban merült fel először, hogy egy hatalmas lakó- és üzletház épüljön a helyére. A régi képen merengve igazuk lehetett azoknak, akik eldöntötték, ezt a házat csak robbantással lehet eltakarítani. Ám hogy kinek és miért állt az útjába a szemközti Rákóczi-házhoz hajazó épület, az számomra máig is rejtély.
A lényeg, hogy rekordgyorsasággal eldózerolták, körbekerítették a grundot. Majd a város szégyeneként ez a deszkapalánk több mint egy évtizedig csúfította belvárost. Ez valami helyi átok.
A Pátria ház magas épület, 1982-ben készült el. Lift nélkül.
Hogy elsőre miért spórolták ki belőle, az legyen egy másik történet.
Szántó István jegyzete