Ugrás a tartalomra

A jövő is közös – szülinapra felújított tanszéket kapott a Miskolci Egyetem

Létrehozva
Húsz éve jött létre a Bosch Tanszék a Miskolci Egyetem, a vállalat a jubileumra felújította, és modern eszközökkel szerelte fel a tanszék laboratóriumait. Erre a célra a két miskolci gyáruk mintegy harminc millió forintot biztosított.
Kép

Már két évtizede kínál a hallgatóknak az ipar élvonalában is jól hasznosítható, gyakorlatorientált képzést a Miskolci Egyetem Gépészmérnöki és Informatikai Karán a Szerszámgépészeti és Mechatronikai Intézet Robert Bosch Mechatronikai Intézeti Tanszéke.

Az elmúlt húsz évben több mint háromszáz diák kapott az ipar élvonalában is jól hasznosítható, gyakorlatorientált képzést az egyetem oktatóinak és a Bosch munkatársainak közreműködésével.

A jubileumra felújították a tanszék termeit és környezetét, valamint modernizálták az eszközparkot, hogy továbbra is az ipar élvonalába tartozó berendezéseken tanulhassanak a jövő fejlesztő- és gyártási mérnökei. Ezen felül a Bosch szakemberei bekapcsolódtak az oktatásba, és az aktuális viszonyokhoz igazították, frissítették a tananyagot is a tavaly szeptemberben kezdődött tanévtől a mechatronikai mérnöki alapszakon.

Nagyobb hangsúlyt kap például a gyártósori gépek vezérlésének programozása, ehhez szimulációs szoftvereket, valamint gyakorló hardveres állomásokat is ad a Bosch. Az egyik ilyen állomás egy valóságos gyártókörnyezetet szimulál, amely darabokat mozgat, szenzorokkal, kamerákkal érzékeli a folyamatokat, adatokat küld a felhőbe. Mindez lehetőséget biztosít a diákoknak, hogy ugyanolyan eszközökön gyakorolják egy gyártósor vezérlését, mint egy modern ipari üzemben. Mivel az automatizáltság szintje egyre csak nő az iparban, a gépek vezérlése ugrásszerűen fejlődik, és ezt az oktatásban is követni kell.

Kép

A 2004. október 21-én alapított Bosch Tanszék modernizálásának mintegy harminc millió forintos költségét a Bosch két miskolci vállalata biztosította. A megújult laborokat, a szimulációs munkaállomásokat kedden mutatták be a sajtónak. Szegedi Tamás, a Robert Bosch Energy and Body Systems Kft. műszaki területekért felelős osztályvezetője kalauzolta a vendégeket. Elmondta, a mostani fejlesztés azt is jól példázza, hogy az ipar és a felsőoktatás együttműködése „elengedhetetlen szinergiát” kell, hogy képezzen a jövő mérnökgenerációinak az oktatásában.

– A nálunk dolgozó diplomás kollégák mintegy 62 százaléka végezte tanulmányait a Miskolci Egyetemen, továbbá körülbelül százötven duális hallgató végzett már az intézményben a támogatásaink révén. Emellett aktív gyakornoki programot is működtetünk – sorolta.

Horváth Zita rektor felidézte, hogy a Miskolci Egyetem volt az első, ahol ipari tanszéket alapítottak a rendszerváltást követően.

– Az intézményünk mindig is gondot fordított arra, hogy olyan szakembereket hozzon be, akik hozzá tudnak tenni az egyetemi oktatáshoz. A Bosch az elsők között látta meg a Miskolci Egyetemben a lehetőséget. Ma több mint kétszáz fiatal vesz részt gyakornoki programban a vállalatnál, ők reményeik szerint itt is maradnak, segítve a Bosch működését, de Miskolc fenntartható fejlődését is. Ehhez pedig iparra, jó szakemberekre van szükség – hangsúlyozta.

Preview Image
Osztie Tibor képgalériája

Siménfalvi Zoltán, a Miskolci Egyetem Gépészmérnöki és Informatikai Karának dékánja elmondta, az ipari szereplők véleményét, kérését meghallgatva végeznek kutatás-fejlesztést az egyetemen.

– Egyfajta szolgáltató egyetem is vagyunk. Megtaláltuk ezen a pályán a szerepünket, ahol azóta igen komoly fejlődésen ment keresztül a kar és a vállalati környezet kapcsolata. Nem vagyunk azonban a sikeres történet végén, és ebben az egyik legfőbb partnerünk a Bosch – emelte ki a dékán.

 

Ez is érdekelhet

Az intézmény és a fenntartó is támogatja – Horváth Zitát jelölik a rektori posztra
OktatásMiskolcBelföld
Az Universitas Miskolcinensis Alapítvány kuratóriuma múlt pénteken megtartott ülésén egyhangúlag Horváth Zitát, az egyetem jelenlegi rektorát javasolja az intézmény következő vezetőjének.
Kreatív tanórán vettek részt.
Kreatív tanórán vettek részt a Miskolci Könyves Kálmán Általános Iskola diákjai
OktatásMiskolcBelföld
Az „Ahol Te vagy a szín” címmel összeállított programban több mint kétszáz gyermekhez jutott el a kreatív tanulás öröme.
Komoly elismerésben részesült a Szemere testnevelő tanára
OktatásMiskolc
Soós Istvánné több évtizedes kimagasló munkájáért a napokban „Diáksportért” országos díjat vehetett át Budapesten.
Béres Alexandra mozgatta át a Miskolci Görögkatolikus Általános Iskola diákjait
OktatásMiskolc
A rendhagyó tornaóra előtt a fitnesz Európa- és világbajnok a mindennapi mozgás fontosságáról és a helyes táplálkozásról is beszélt a gyerekeknek.