Ugrás a tartalomra

KSH: az ipari termelői árak márciusban az egy évvel korábbihoz képest 21,7 százalékkal nőttek

minap.hu
Utoljára módosítva
2023. május 02. kedd 09:14
Márciusban az ipari termelői árak átlagosan 21,7 százalékkal emelkedtek az egy évvel korábbihoz képest, az előző hónaphoz viszonyítva 1,2 százalékkal csökkentek - közölte a Központi Statisztikai Hivatal (KSH) kedden.
Grafika: Internet

Mindannyian érzékeljük a vágtázó inflációt a zsebünkön. A KSH most újra alátámasztotta, hogy mindenki emel, amennyit csak tud, termelők és kereskedők is, egyrészt azért, mert a valós költségemelkedéseket érvényesíteni kell az árakban, másrészt, mert most a piac elfogadja a gyakran extrém áremeléseket is. 

A KSH legújabb kimutatásai szerint a belföldi értékesítés árai 48,2, az exportértékesítéséi 8,8 százalékkal nőttek éves összehasonlításban. Az eltérő mértékű áremelkedést elsősorban az okozta, hogy az - alapvetően hazai piacra termelő, azon belül nagy súlyt képviselő - energiaipar belföldi értékesítési árai jóval meghaladták az egy évvel korábbit, miközben az exportárai már csökkentek.

Az ipari termelői árak növekedésében az alapanyagok drágulása és a forint - egy év alatt történt - gyengülése is szerepet játszott. Az előző hónaphoz viszonyítva a belföldi értékesítési árak 0,9, az exportértékesítésiek 1,3 százalékkal csökkentek, így az ipari termelői árak összességében 1,2 százalékkal mérséklődtek - írta a KSH.

2023 márciusában az egy évvel korábbihoz képest a belföldi értékesítés árai átlagosan 48,2 százalékkal nőttek, ezen belül a 65 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 21,2, a 30 százalékos súlyú energiaiparban (villamosenergia-, gáz-, gőzellátás, légkondicionálás) - részben a hatósági ár szabályozásának módosításai következtében - 113 százalékos volt a drágulás.

Az ágazatok rendeltetés szerinti csoportjai közül belföldön az energia- és tovább felhasználásra termelő ágazatokban együttesen 61,7, a beruházási javakat gyártókban 12,1, a fogyasztási cikkeket gyártókban 30,8 százalékkal emelkedtek az árak.
Az ipari exportértékesítési árak 8,8 százalékkal nőttek, ezen belül a 90 százalékos súlyt képviselő feldolgozóiparban 12,4 százalékkal magasabbak, a 9,8 százalékos súlyú energiaiparban 18,9 százalékkal alacsonyabbak voltak az árak.

2023. január-márciusban a 2022. január-márciusihoz képest a belföldi értékesítés árai 55,1, az exportértékesítéséi 14,9 százalékkal voltak magasabbak, így az ipari termelői árak összességében 28,1 százalékkal nőttek. (MTI)

További hírek

Olvasnivaló

Programok

Jelenleg nincsenek programok!