LMP: egy nagy trükk, hogy a szlovén cég környezeti hatásvizsgálati eljárást indít az alsózsolcai üzem kapcsán
Sajtótájékoztatót tartott az LMP hétfő délelőtt Miskolc belvárosában. Ahogy legutóbb Alsózsolcán, úgy most is az akkumulátorgyárak és az azokban keletkező selejtet feldolgozó üzemek kerültek a középpontba.
A téma továbbra is aktuális, hiszen a párt társelnöke, Schmuck Erzsébet szerint a kormánypárt "nagy erővel folytatja az őrületet, hogy Magyarországból akkumulátor-gyarmatot csináljon".
Holott például már márciusban azt mutatta ki egy közvéleménykutatás, hogy a magyarok fele szerint meg kellene tiltani az újabb akkumulátorgyárak építését, mert súlyosan veszélyeztetik a környezetet. És intő jelek vannak a már működő gyáraknál is szerintük.
Itt említette meg a társelnök az iváncsai polgármestert, aki elmondása szerint két évvel ezelőtt még "ódákat zengett" a településre érkező koreai akkumulátorgyárról az új munkahelyek és a növekvő iparűzési adó miatt - legutóbb viszont már a főleg éjszaka tapasztalható erős zajra panaszkodott.
- "A helyzet tovább tarthatatlan. A problémákat eddig is jeleztem minden létező helyen, érvekkel és adatokkal alátámasztva, de mára elfogyott a türelem. Naponta fogjuk küldeni a mérési adatokat, az engedélyező hatóságoktól pedig követelni a szabályok betartatását, addig is, amíg a zajvédelem tényleg megvalósul" - fogalmazott posztjában Molnár Tibor.
A már meglévő akkumulátorgyárakban pedig "hatalmas mennyiségű selejt" keletkezik, és nincs elegendő kapacitás ezeket feldolgozni Schmuck Erzsébet elmondása szerint. Ráadásul Ikladon és Abasáron többezer, veszélyes anyagot tartalmazó hordóra bukkantak. A bátonyterenyei feldolgozó működését felfüggesztették, mert "rengeteg elvárásnak nem tettek eleget", Szigetszentmiklóson pedig azt kérik a helyiek, hogy zárják be az ottani üzemet.
De az alsózsolcaiak is megtapasztalták, "hogyan akarják a torkukon lenyomni az akkumulátor-feldolgozó üzemet" - folytatta az LMP társelnöke. Bár a legutóbbi hír bizakodásra adhatott volna okot, hiszen az Andrada lapunknak is megküldött közleményében bejelentette: környezeti hatásvizsgálati eljárást indítanak, de Schmuck Erzsébet figyelmeztetett: ennek nem szabad bedőlni.
- Ez egy nagy blöff, egy nagy trükk, mert látjuk az országban, hogyan, miként készítik el ezeket a hatásvizsgálatokat: megrendelésre készülnek, a politikai akaratot teljesítik - vélekedett.
Egy múlt csütörtök esti kormányrendelet ráadásul gyakorlatilag kimondja: mostantól lehetnek olyan üzemek, amelyeket nem tud megbüntetni és bezáratni a környezetvédelmi hatóság. A jogi kiskapunak köszönhetően néhány kiválasztott cég (akár akkumulátorgyárak) olyan pozícióba kerülhet, amiben gyakorlatilag nem lehet rájuk szankciókat kivetni.
- Nem bízunk a kormányban, mert le akarják nyomni az emberek torkán az akkumulátor-nagyhatalmi törekvéseiket, amiről azt gondolják, hogy ez lesz a záloga a hatalmuk túlélésének - vélekedett Schmuck Erzsébet.
Azt javasolja tehát az LMP, hogy minden önkormányzat fogadjon el egy olyan helyi határozatot, amiben kimondják: nem járulnak hozzá, hogy ott akkumulátorgyár vagy -feldolgozó létesüljön.
Ezt a párt Miskolcon már meg is tette. Révész Péter, az LMP miskolci önkormányzati képviselője egy határozati javaslatot terjesztett be a közgyűlés elé (csütörtökön ülésezik a grémium, a képviselői indítványt ITT olvashatja - a szerző).
A politikus elmondta, azt szeretnék, hogy a miskolciak tudta és beleegyezése nélkül ne épülhessen akkumulátorgyár vagy -feldolgozó üzem.
Ugyanakkor a pártoknak is színt kell vallaniuk, hogy meghallgatják-e az emberek véleményét, vagy sem.
- Aki a határozati javaslat ellen szavaz, az nem veszi figyelembe az emberek akaratát. Aki viszont mellette szavaz, az Miskolc jövőjére, biztonságára szavaz - szögezte le Révész Péter.