Ugrás a tartalomra

„Nincs tanár, nincs jövő!” - megtelt a Kossuth tér tüntetőkkel

Létrehozva
Délután öt órától lezárták a Margit hidat a tanárok melletti kiállók és az oktatás helyzete miatt tüntetők, majd a Kossuth téren indult demonstráció. A legóvatosabb becslések szerint is legalább 10 ezren tüntetnek, mások szerint akár 20, 30 ezres is lehet a tömeg.
Kép
Fotó: 444.hu

Október 5-én, a pedagógusok világnapján ez nem az első tiltakozási forma, amit a tanárok és a diákok választanak. Reggel performansszal készültek a Miskolci Herman Ottó Gimnázium tanárai, a sztrájk előtt demonstrálva: ha ma elmondod a véleményedet a magyar közoktatásban, kirúghatnak.

- Azt szerettük volna szimbolikusan kifejezni, hogy lényegében elvették a szólásszabadságunkat, a véleménynyilvánítási jogunkat - mondta lapunknak Pilz Olivér, a Miskolci Herman Ottó Gimnázium tanára. - Azt látjuk ugyanis, hogy aki ma a közoktatásban elmondja a véleményét, az lényegében kikerül az oktatásból, kirúgják. A csendben maradással pedig azt akartuk kifejezni, hogy úgy tűnik: a kormányzatnak az a kényelmesebb, ha meg sem szólalunk. Azt hibáztatják, aki kritikát fogalmaz meg, és nem azt, aki az adófizetők pénzéből nem gondoskodik a diákok minőségi oktatásáról.

Budapest fővárosában élőláncot szerveztek, az akcióval számos intézmény szolidaritást vállalt. Több iskolában sztrájkoltak a pedagógusok, vagy a polgári elégedetlenséget választották. A Pedagógusok Demokratikus Szakszervezete napközben azt közölte, hogy az előre bejelentet adatok szerint körülbelül 13-14 ezer dolgozó sztrájkolt, több mint 200 iskolában.

A délutánra meghirdetett esemény címének megfelelően szerdán délután öt óra után lezárták a Margit hidat az oktatás helyzete miatt tüntetők. A Magyar Hang tudósítója szerint több ezren gyűltek össze, a demonstrálók elfoglalták mind a négy forgalmi sávot és a villamossíneket is, a hidat teljes szélességében és lényegében hosszában is megtöltötték. Sőt, többen még a Jászai Mari téren is várakoztak.

Kép
Fotó: Melegh Noémi Napsugár / Telex

A céljuk megmutatni a kormánynak, hogy „a tanárok jelenlegi helyzete tarthatatlan, és hogy joguk van sztrájkolni, hiszen a sztrájk alapjog”. Október 5-e a pedagógusok világnapja, ennek szerintük a pedagógusok ünnepléséről és megbecsüléséről kéne szólnia, „de ezt a jelenlegi politikai intézkedések lehetetlenné teszik”.

– Tüntetni fogunk tanárainkért, hogy valóban meg legyenek becsülve, hiszen ha nincs tanár, nincs oktatás és akkor jövő sincsen – közölték az esemény meghívójában.

A Magyar Hang helyszíni tudósítása szerint míg az esemény elején főként fiatalokat lehetett látni, később már egészen vegyessé vált a tömeg. Több beszélgetésben is lehetett hallani, hogy a tüntetők hiányolják Pintér Sándort, aki belügyminiszterként az oktatásért is felel.

A hídfoglaláson többször is felcsendült, hogy „Nincs tanár, nincs jövő!”, hogy „Fizessétek ki a tanárainkat!”, illetve a „Szabad ország, szabad oktatás!” és a „Nem hagyjuk!”.

A lap munkatársa vidékről érkezett tanárokkal is beszélgetett - Pilz Olivér is jelezte reggel lapunknak, hogy tucatnyian készülnek a fővárosi tüntetésre -, akik vonattal jöttek Budapestre. Azt mondták, hogy az öt kölcseys tanár kirúgása volt az utolsó csepp a pohárban.

Kép
Törley Katalin. | Fotó: 444.hu

Törley Katalin, a Kölcsey Ferenc Gimnázium kirúgott tanára felszólalt a tüntetésen, arról beszélt, hogy évek óta küzdenek az arrogáns hatalommal. Mint mondta, a tanárhiány miatt az oktatási rendszer összeomlott, és maga alá temet mindenkit. Két követelésük van: a sztrájkjog visszaállítása és a bérrendezés. Választ azonban nem kaptak a hatalomtól, csak fenyegetést.

A diákok képviseletében egy fiatal azt mondta, hogy „hatalmas erő a miénk, és mi vagyunk a többség”, amely normális, szabad és emberközpontú oktatást szeretne. Habár – mint mondta – sokan szeretnék őket megfélemlíteni, de nem szabad feladni. – Nem tehetjük, mi vagyunk a remény – mondta.

A „Diákok a Tanárokért” csoport többek között Pintér Sándor belügyminiszternek és Maruzsa Zoltán köznevelésért felelős államtitkárnak is üzent. Azt kérték, helyezzék vissza a kirúgott tanárokat állásukba. Egyikük azt is felhozta példaként, hogy még a takarítók is jobban keresnek a tanároknál. Azt mondta: „ezért mi diákok kiállunk a jövőnkért, kiállunk magunkért és kiállunk a tanárainkért.” Megkérték tanáraikat, hogy soha ne adják fel. A tömeg közben azt skandálja, hogy: „Adjátok vissza a tanárainkat.”

Ez is érdekelhet

A karnagy a zenekar élén – ilyen tervekkel folytatná a Miskolci Egyetem rektora
OktatásMiskolcBorsod-Abaúj-ZemplénBelföldVilágOktatás
A Miskolci Egyetem szenátusa, majd a fenntartó alapítvány kuratóriuma is egyhangú döntéssel Horváth Zitát, az intézmény jelenlegi rektorát javasolta a következő ötéves ciklus vezetőjének.
Az intézmény és a fenntartó is támogatja – Horváth Zitát jelölik a rektori posztra
OktatásMiskolcBelföld
Az Universitas Miskolcinensis Alapítvány kuratóriuma múlt pénteken megtartott ülésén egyhangúlag Horváth Zitát, az egyetem jelenlegi rektorát javasolja az intézmény következő vezetőjének.
Kreatív tanórán vettek részt.
Kreatív tanórán vettek részt a Miskolci Könyves Kálmán Általános Iskola diákjai
OktatásMiskolcBelföld
Az „Ahol Te vagy a szín” címmel összeállított programban több mint kétszáz gyermekhez jutott el a kreatív tanulás öröme.
Komoly elismerésben részesült a Szemere testnevelő tanára
OktatásMiskolc
Soós Istvánné több évtizedes kimagasló munkájáért a napokban „Diáksportért” országos díjat vehetett át Budapesten.