Szakmájuk legjobbjait: mestereket köszöntöttek
Tizenhárom újdonsült mesterembert és mesternőt köszöntöttek a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Kereskedelmi és Iparkamara (BOKIK) mesteravatóján december 4-én, szerdán délelőtt a kamara székházában. Egyúttal pedig 20 éves kiemelkedő szakmai teljesítményt nyújtó, a vármegyében dolgozó két mesternek ezüstkoszorús mester címet adtak át. Énekszámokkal közreműködött Ress Csaba.
„A mesteravatás számunkra mindig ünnep, hiszen a szakma legmagasabb szintű művelőit, a szakma diplomásait köszönthetjük gyakorlati és elméleti szinten egyaránt. A mesterlevéllel rendelkezők magasabb tudást sajátítanak el, a szakmájukon kívül vállalkozói és pedagógiai ismeretek terén is. A mester a bizalomnak, a megbízhatóságnak és a minőségnek a szinonimája is. Azt gondoljuk, hogy ezt a piac is értékeli, hiszen új tudást és lendületet hoznak a gazdaság vérkeringésébe” – mondta köszöntőjében Bihall Tamás, a BOKIK elnöke.
Kifejtette, hogy a mesteravatás nagy múltra tekint vissza, hiszen az iparkamara is régi alakulat Miskolcon, 1880 óta létezik. Minden évben avatnak mestereket, a biztonsággal összefüggő területeken ráadásul ez kötelező, ami nyolc-tíz szakmát foglal magában. Mindez azért is lényeges, mert az utánpótlás-nevelésben is fontos szerep jut a mestereknek. Ugyanis a szakképzésnek van gyakorlati, elméleti, iskolai és vállalati-gazdasági lába is. Végül megköszönte a mestereknek, hogy képezték magukat és családjuknak, hogy támogatták ezt.
Oktatásban is részt vesznek
„Ez egy visszatérő nagyon szép pillanata az évnek, amikor a mesteravatón találkozunk és köszöntjük azokat, akik eljutottak a szakmának erre a szintjére. Mi, amikor a diákjaink pályaválasztását segítjük, akkor a karrierről próbálunk beszélni. Elmondjuk nekik, hogy nem az a legfontosabb, hogy iskolát válasszanak, hanem az, hogy hivatást. Úgy gondolom, hogy ez sokkal több, sokkal nagyobb ívet jelent és többet is kell érte tenni” – hangsúlyozta Kiss Gábor, a Miskolci Szakképzési Centrum kancellárja.
„A karriernek pedig megvannak azok a lépései, amelyek elvezethetnek odáig, hogy valaki mester címet kaphasson. Tehát a mesterlevél átvétele ebben fontos állomás és egyben a szakma megbecsültségének, elismertségének visszaállításához is hozzájárul, ami nagy kihívás. A mesterlevéllel rendelkezők jó példát tudnak abban mutatni, hogy adott szakmán belül ilyen magas szinten lehet dolgozni. Ezért lényeges, hogy azok, akik mesterré válnak, részt vegyenek a következő generáció oktatásában, képzésében, mert az csak így lehet eredményes” – tette hozzá.
Régi hagyomány, hogy egy mesterládában gyűjtik és őrzik a mesterleveleket, amelyet Stefán Sándor a Fa-, Papír és Nyomdaipari Osztály elnöke készített. A mesterjelöltek eskütételét Hák Márta női szabó olvasta fel, amelynek elmondása után Bihall Tamás és Bodnár Éva Mária a mestervizsga-bizottság tagja, valamint a szakmai osztályvezetője átadták a mesterleveleket. A két női szabónak Szűcs Lajos a Ruha-Iparcikk Kereskedelmi Osztály elnöke, a hat villanyszerelőnek Tóth Lajos a Villamos és Járműszerelésért Osztály vezetője, az öt járműfényezőknek pedig Dudás Tiborné a BOKIK titkára gratulált.
Mesterlevelet vett át:
női szabók: Hák Márta és Kurtyán Andrea, villanyszerelők: Baranyi Zolán, Csernák László, Hubi Gergő, Nagy Béla Attila, Sándor Pál, Tóth Csaba, járműfényező: Bárány Péter Zsolt, Berecki József Márk, Kovács Attila, Tóth Péter, Vályi László
Ezüstkoszorús-mester címet vett át:
Schmidtné Gál Gabriella fodrászmester Miskolcról és Pazicsák András ácsmester Újcsanálosról.
Jelen volt még:
Bukta Márta a Szerencsi Szakképzési Centrum főigazgatója, Rubi Zsoltné a Szerencsi Szakképzési Centrum kancellárja, Tóth Ádám Zoltán a BOKIK képzési és oktatási szakigazgatója.