Ugrás a tartalomra

Információ a vállalkozásoknak: nem halat adnak, halászni tanítanak

Létrehozva
Együttműködési megállapodást kötött az Innovációs és Technológiai Minisztérium az Északkelet-magyarországi Gazdaságfejlesztési Zóna Kereskedelmi és Iparkamaráival.
Kép
Bihall Tamás, a BOKIK elnöke Fotó: Juhász Ákos

Az Északkelet-magyarországi Gazdaságfejlesztési Zóna létrehozásának célja Borsod-Abaúj-Zemplén, Hajdú-Bihar, Heves, Jász-Nagykun-Szolnok, Nógrád és Szabolcs-Szatmár-Bereg megyék országhatárokon átnyúló hatású, átfogó fejlesztése.

A hat megye és megyei jogú városaik összetett kormányzati intézkedéscsomaggal és összehangolt fejlesztésekkel szeretnék helyzetbe hozni térségük gazdasági szereplőit – erről szólnak a tervek. Ennek érdekében született a megállapodás: a dokumentumot az Innovációs és Technológiai Minisztérium részéről Palkovics László, az Északkelet-magyarországi Gazdaságfejlesztési Zóna kormánybiztosa írta alá február 7-én.

Ennek értelmében a kamarák részt vesznek a megyei vállalkozások felkészítésében, informálásában, tanácsadó munkát végeznek a kormányzati vállalkozásfejlesztési kezdeményezések kapcsán, különös tekintettel a vali.hu vállalkozói információs portálra, a Modern Mintaüzem Programra, a Magyar Multi Programra és az Evolúció Programra. Emellett szakmai támogatást nyújtanak a vállalkozások részére a GINOP Plusz pályázati konstrukciók tekintetében is.

- A most aláírt dokumentum a hatékonyságnövelést segíti elő, főként a kis- és középvállalkozások (KKV) számára – ebben a munkában számít a minisztérium a kamarák segítségére – fogalmazott a megállapodás kapcsán Bihall Tamás a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Kereskedelmi és Iparkamara (BOKIK) elnöke. Az aláírással egy ütemben a munka is elindult, ami tulajdonképpen a jövőbeli fejlesztésekre készíti fel az északkeleti régió vállalatit.

- Szerteágazó a feladat. Számos pont fogalmazza meg a teendőket. Elsők között szerepel a lehetséges uniós források megpályázására történő felkészítés, a vállalatok tájékoztatása, informálása. Emellett erősíteni kell a vállalkozások körében a különböző kormányzati programokat, mint amilyen például a Magyar Multi Program vagy az MNB Zöld Program: ezeknek a pályázatain keresztül további forrásokat érhetnek el a cégek - mondta el lapunknak a BOKIK elnöke.

Bihall Tamás kiemelte, a megállapodás kiemelt pillére az oktatás mind az egyetemi, mind a középszintű szakképzés területén. Emellett fontos a beszállítók kérdése is – ugyanis sok, ezen a területen működő, betelepült nemzetközi vállalat jelent meg Északkelet-Magyarországon.

- Hasznos és szerencsés lenne, ha a helyi KKV szektor tudná kiszolgálni ezeket a beszállítókat, felkészülni a lehetséges uniós források megszerzésére.

Bihall Tamás arra számít, hogy az aláírt megállapodás a vállalkozások érdekeit szolgálja majd a kamarák munkáján keresztül.

- Úgy vélem, az év második felére nagyban javul majd a cégek felkészültségi szintje, és az ellátottsága az információk terén – fogalmazott a kamarai elnök.

Ez is érdekelhet

Orbán Viktor bejelentette: jön a korhatár nélküli lakásvásárlási hitel
GazdaságBelföld
Kedvező kamatú, hitelt jelentett be a miniszterelnök, ami a fiatalok számára segíti az első lakáshoz jutást. Mutatjuk a részleteket!
Szeptembertől bekeményít a NAV
Gazdaság
Bizonyos hibatípusokkal szemben szeptember 15-től szigorúbban lép fel a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).
A jogász válaszol: Élettársi kapcsolatból származó gyermek elhelyezése
Gazdaság
Öt év együttélés után költöztek szét az élettársak, akiknek egy gyermeke született. Az a kérdést intézték dr. Strassburger Gyula ügyvédnek, hogy kinél helyezhető el a gyermek.
Jövő hét hétfőig még beadhatóak a járulékbevallások
Gazdaság
Szankciómentesen benyújtható a májusra vonatkozó járulékbevallás június 16-ig – ha a gazdálkodó a foglalkoztatottjára munkaerőpiacra lépők utáni adókedvezményét érvényesítene.