Ugrás a tartalomra

Közösségi közterület tervezési fórumot rendeztek Szirmán

Létrehozva
Újabb állomásához érkezett a városrészi központok fejlesztéséről szóló fórumsorozat kedden, amely a Részvételi program eszközrendszerét használva, Miskolc öt kiemelt helyszínén, bevonja a miskolci polgárokat a döntéselőkészítésbe, közös tervezésbe.
Kép
Fotó: Juhász Ákos

A Dísz tér és Martinkertváros után a harmadik állomás Szirma volt, ahol a terület önkormányzati képviselője, Cseléné Figula Edina, a város döntéshozóinak és szakembereinek bevonásával arról beszélgetett a helyi lakosokkal, hogy mit szeretnének megvalósítani a jelenleg is közösségi célokat szolgáló, de jó részt szabad, füves területből álló Szent András téren, amint erre a pályázat beadható lesz. Milyen ötleteik, fejlesztési elképzeléseik, kéréseik vannak, amelyeket a tervezés során a szakemberek figyelembe tudnak venni.

A településrész postahivatalának különtermében tartott lakossági fórumon az esemény házigazdája, Cseléné Figula Edina elmondta: „Ez a fórum egy sorozat része. Negyedikén volt egy előző, a Martinkertvárosban, és most folytatjuk itt Szirmán. A célunk egy közösségi tér tervezése az itt élő embereknek. Ennek előzetes tervezésébe szeretnénk minél jobban belevonni a lakosságot, hogy együtt dönthessük el, melyik területen, mi az, amit szeretnének helyben megvalósítani. A Szent András tér nagy terület, amely jelenleg szinte üres, egy szegmensében van csupán egy kis játszótér. Tehát van bőven hely építkezni, be lehet tölteni új funkciókkal, de nem mindegy, hogy a helyi lakók pontosan mit szeretnének” – vázolta a helyzetet az önkormányzati képviselő.

Kép
Fotó: Juhász Ákos

Hozzátette: „A múlt héten egy nagyon jól sikerült rendezvényünk volt Martinkertvárosban, ahol egy játszótér és környékének fejlesztése volt a téma. Ott is az volt a lényeg, hogy a kisgyermekes családoknak egy nagyon jó szórakozási lehetősége legyen helyben, és ne kelljen a belvárosba, Tapolcára, az Avasra felmenni, hogyha egy új játszótéren szeretnének kikapcsolódni. Sorra jöttek a lakossági javaslatok, még a tér elnevezésére is kaptunk egy nagyon jó ötletet, ami kifejezetten Martinkertvárosra vonatkoztatható. Ennek igazán örültünk, feljegyeztük, és szeretnénk is megvalósítani. Bízom benne, hogy Szirmán is együtt tudjuk majd megtervezni a Szent András terünket.”

Megtudtuk, hogy a képviselőhöz máris sok észrevétel és javaslat érkezett, amelyeket továbbít a tervezők felé, és egy urnába a fórum után egy hétig még bedobhatók lesznek a további ötletek, azoktól, akik nem tudtak részt venni a beszélgetésen. Az eddig beérkezettekből leszűrhető, hogy az itt élőknek fontosak a családok, a fiatalok. Nagyon fontosnak tartják, hogy a játszóteret tudják majd bővíteni. A kicsit nagyobbaknak szeretnének olyan eszközöket kihelyeztetni, amikkel ők is játszani tudnak, és jól érzik ott magukat. Ilyenek például a most divatos gimnasztikai eszközök vagy a gördeszkás pályák. Ezeken kívül a terület nagyon jó rendezvényeknek is helyet biztosít. A most ott lévő kis betonozott színpad bővítésére is lenne igény. „Az a célunk, hogy az itt lakók mindenképpen szóljanak bele, hogy együtt tudjuk megtervezni az új teret és az új attrakciókat, hiszen ők fogják majd ezt használni” – bíztatott a részvételre Cseléné Figula Edina.

Kép
Fotó: Juhász Ákos

Czifrusz Natália főkertész az önkormányzat oldaláról vázolta a helyzetet: „Európai Uniós forrásokra szeretnénk pályázni. Most már egyre inkább afelé mennek a pályázati kiírások, hogy arra adnak pénzt, aminek a kiviteli terve már készen van. Úgyhogy ennek az előkészítésében vagyunk most jelen pillanatban. A forrás még nem áll rendelkezésre, még nem tudjuk, hogy milyen pályázatok lesznek meghirdetve, de várhatóan jövő év tavaszára kiderül, hogy milyen pénzből gazdálkodhatunk. Annak, hogy akkor mi pályázni tudjunk és ezekhez a forrásokhoz hozzájussunk, az az előfeltétele, hogy addigra kész kiviteli terveink legyenek. Ehhez kérjük a lakosság segítségét” – mondta a főkertész, aki hozzátette: „Én ezt a területet szirmai lakosként, berekkerti játszótérként ismerem, nagyon régóta ezen a néven emlegetjük, így híresült el. Azt tudjuk, hogy egy jó nagy füves placc, néhányan sportolási célra használják, van egy futballpálya, létesült ott egy játszótér is. Sok a gyerek Szirmán - hála Istennek -, és ők szeretnék ezt a teret használni. Nagyon széles a paletta most már a korosztályokból is, nem lehet azt mondani, hogy csak kicsi gyerekeknek kell játszóhelyet biztosítanunk, hanem egyre inkább a nagyobbaknak, a 10-12 éves korosztálynak is, akik nem feltétlenül azokon a játszóeszközön akarnak játszani, amiken a kisebbek. Nekik is biztosítani kell azt a helyet, ahol ők is jól érezhetik magukat. Ahol lehet „bandázni”, ahol van normális hulladékgyűjtő és össze tudják szedni maguk után a szemetet. És mindemellett van itt búcsú, főzőverseny, gyereknap. Azt gondolom, hogy ezeknek is ez az optimális színhelye, hogy ezek a funkciók is kellenek ide a szirmaiaknak.” 

A főkertész felhívta a figyelmet, hogy várják a további javaslatokat is a kihelyezett ötletládába, amelyeket összegyűjtenek és feldolgozzák. Valamint lehetőség van a tervezzukmiskolcot.hu honlapon is hozzászólni. 

Kép
Fotó: Juhász Ákos

A fórum további részében a tájépítész-tervező Berkes Csilla vette át a szót, aki – mintegy vitaindítóként, ösztönzésként - ismertette az önkormányzat eddig elképzeléseit a terület hasznosításáról. „Ezen a területen a gyerekeknek, minden korosztálynak, a játékról és a sportról szólnának a fejlesztések, és cél egy rendezvényhelyszín megteremtése is, valamint pihenési funkciók kialakítása. Mivel ez egy zöldfelület fejlesztés és egyébként is vannak már létező adottságai a területnek, ezekre alapoznánk, tehát nem az lenne, hogy mindent nullára dózeroljunk el. Ami használható, azt vegyük igénybe. Például a meglévő járda útvonalakat, a sportterületet a védőhálóval megtartanánk és felhasználnánk, illetve a már említett színpad kezdemény is, meg a kosárlabdapályát, ami elég jó állapotú. És ezeket egészítenénk ki”- sorolta az építész. Hogy pontosan mikkel, arról szólt a beszélgetés a megjelent helyi lakosokkal.

Kép
Fotó: Juhász Ákos

Simon György, aki a feleségével jött el, mindenekelőtt megosztotta, hogy ötven éve élnek Szirmán, a Bodrogközből vándoroltak be, és nagyon szeretnek itt lakni. Azért jöttek el, mert fontosnak tartják a térnek és az egész területnek a sorsát és a fejlődését. „Vannak ötleteim, persze, itt lakunk közel és nem szeretnénk mindenért bejárni Miskolcra. Nyolcvan év körül járunk lassan, még hál' Istennek bírom magam, de ki tudja meddig? Most a legfontosabb az lenne, hogy a posta megmaradjon itt, mert nekünk nincsen banki átutalásunk, mi csekken fizetünk be mindent. Hogyha megkapjuk a nyugdíjat, itt fizetünk be mindent, mert itt van közel. A téren is nagy közösségi élet van, futballpályával, rendezvényekkel, ezért érdekel, mi lehet még ott. Konkrét javaslatom nincs, de szívesen meghallgatom mit fognak most elmondani róla, hogy mit lehetne még itt csinálni” – mondta Simon György.  

Kép
Fotó: Juhász Ákos

Kardinálné Jászfalvi Vanda gyermekével együtt jött el tájékozódni: „Mivel kisgyermekes szülő vagyok, úgy gondoltam, hogy én is értesülni szeretnék a lehetőségekről, és javaslatot is szeretnék tenni, hogy milyen játékokat lenne érdemes építeni, vagy elmondani, mire vágynak a gyerekek. Nagyobb gyermekeim is vannak, ők is gyakran kijárnak oda, összegyűlnek, ezért úgy gondolom, hogy ez egy jó kezdeményezés, és reméljük, hogy lesz is belőle valami. Például több kisebb gyereknek való játékot szeretnék, mert a csúszdák nagyon magasak, és ők még nem képesek felmászni rájuk, tehát mindenféleképpen olyan játékokra lenne szükség, amelyeket könnyebb megközelíteni. A fiatalok számára pedig több padot, ahol leülhetnek, ahol összegyűlhetnek és beszélgethetnek, telefonozhatnak együtt” – tudtuk meg az anyukától.

A közösségi tervezés november 19-én az Észak-Kiliánban folytatódik, ahol a Szinyei Merse Pál utca 10. és Munkás utca 1. közötti tér jövőjét tervezhetik együtt a szakemberek és a helyi lakosok.

Ez is érdekelhet

Folyamatosan tisztítják a patakmedreket
MiskolcKörnyezet
Hetek óta dolgozik a Városgazda a patakok medreinek takarításán. A cél az, hogy a város területén több kilométer hosszúságban található élővízfolyások megtisztuljanak.
Robbanás hallatszott Miskolcon
Miskolc
A vájt fülűek hívták fel a figyelmet a nem szokványos hangeffektre.
Bor, mámor, aktív élet: ilyen lesz a szombat az Avason
MiskolcKultúra
A júliusi Kvaterkán már nem csak a séta és a koccintás lesz a jellemző mozgásforma.
Ezeken a szakaszokon érdemes különösen figyelni
Miskolc
Helyenként félsávos lezárásokkal és terelésekkel kell megküzdeniük a Miskolcon közlekedőknek péntek reggel.