A szakemberek megtisztítják többek közt a Pece-, a Lyukó-, a Pereces- és a Görömbölyi-patakot is. A munka az invazív japán keserűfű vágásával kezdődött. Csordás László, a Miskolci Városgazda Nonprofit Kft. ügyvezetője azonban hangsúlyozta: például a Szinva medrének takarítása elsősorban nem esztétikai okokból történik, hanem a biztonság, az árvizek kialakulásának megakadályozása a feladat.
– Ha hordalékkal, gallyakkal, benőtt növényzettel, hulladékkal szennyezett a patak, az nagyon komoly árvízvédelmi problémákat idézhet elő. Folyamatosan takarítani kell – emelte ki.
Vigyáznak az élővilágra
A munka megkezdése előtt egy másik fontos szempontot is figyelembe kell venniük: a madarak fészkelési időszakában a patakmedrek környezete ún. kímélt terület.
– Az év ezen szakaszában a meder rézsűjét nem kaszáljuk, hogy óvóhelyet és életteret biztosítson az állatok számára. Ezért láthatják azt a város lakói, hogy a vízfolyások medrében magasabb a növényzet, de a partélen és a felső szakaszon gondozottak a területek – tette hozzá.
Hollósy András alpolgármester érdeklődésünkre szintén azt emelte ki, hogy vigyázni kell a patakjaink élővilágára is.
– A Szinva egy olyan életteret biztosít például a fekete gólyának, vagy éppen a kócsagnak, ami egyedülálló. Az itt létük is azt mutatja, hogy mennyire tiszta a Szinva vize. Ezért nem szerettük volna eddig megbolygatni a költési rendet. A nyári hőségben azonban lehetőség nyílt arra, hogy a Szinva medrét két oldalról megszabadítsuk a magasabb bozóttól. Ez a munka tart most, több kilométeren fogjuk ezt elvégezni – tette hozzá.
A költési időszakra tekintettel tehát a vízfolyások növényzet-eltávolítási munkáit jelenleg a rézsű éltől a meder felé számított egy méteren belül végzik el. A költési időszak végével aztán a meder teljes területét levágják. Hollósy Andrástól megtudtuk, hogy elsődlegesen a Szinva belvárosi szakaszain, illetve a felsőbb részeken, a Győri kapu felé kezdték el levágni a magas gazt.
Folyamatosan takarítanak
Ugyanakkor sok helyen invazív növényfajok nőtték be a vízfolyásokat. Ilyen például a japán keserűfű, amivel az ország több városában is meg kell küzdeni. Ez egy nagyon gyorsan növő, nagy felületet képző növény, de fontos ellene védekezni, mert komoly akadályokat képez a mederben. Miskolcon belül elsősorban a Selyemréten lehet ilyet látni nagyobb területen.
A Városgazda vezetőjétől azt is megtudtuk, hogy többféle munkát is elvégeznek a medertakarítások során. Van, hogy a kollégáik vízálló ruhában bemennek a mederbe, és kiszedik a letört ágakat, a szemetet. A növények ápolására is gondot fordítanak; kaszálják a füvet, kitakarítják a fás növényzetet.
Megemlítette, hogy Hámorban nemrégiben volt egy nagyobb volumenű medertisztítás, a nagyobb fák ugyanis a támfalak állagát rombolhatják.
Csordás László hangsúlyozta: az év minden szakában van teendő. Kaszálás, takarítás, a hulladékok összegyűjtése folyamatos munkát igényel. Hangsúlyozta újfent: a karbantartás árvízvédelmi okokból is szükséges. Egy felakadt gally vagy szemét is bajt okozhat. Ezért a Városgazda munkatársai arra kérik a vízfolyások mellett élő lakosságot, hogy a mederbe idegen anyagot, kertészeti hulladékot ne dobjanak, mivel közvetlen árvízveszélyt okozhatnak.