Ugrás a tartalomra

Akkor és most…: A Görgey utcai könyvtárépület

Létrehozva
A Fortepan adatbázisában található 1977-es felvételen éppen öt éves a II. Rákóczi Ferenc Könyvtár Görgey-úti épülete, azt ugyanis 1969-1971 között építették és 1972. május 28-án adták át.
Kép
Akkor... Fotó: Fortepan/FŐFOTO

Az épületért tervezője, Dézsi János Ybl Miklós-díjat kapott. Maga az intézmény azonban sokkal régebbi múltra tekint vissza: 1952-ben törvényileg rendelték el a megyei könyvtárak megalapítását, így ekkor jött létre a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei is, ami eredetileg az Erzsébet tér 5. szám alatt, a Diószeghy-házban működött, erről az épületről is volt már szó korábban rovatunkban. 

Kép
... és most. Fotó: Osztie Tibor

II. Rákóczi Ferenc nevét 1956-ban vette fel. A városi hálózat 1960-ban vált ki belőle, majd ezt követően hosszú évtizedekig egymás mellett, párhuzamosan működtek egészen 2013-ig, amikor újra egyesültek. A kiválás majd az összevonás az intézmény nevében is követhető volt, jelenlegi formában – II. Rákóczi Ferenc Könyvtár – 2023 óta használják. Az előtte lévő játszóeszközök 1978-ben még biztosan a helyükön voltak, később a Népkertbe helyezték át őket. Ma már ott sem találhatóak meg, korszerűbbekre cserélték őket.

 

 

 

Címkék

Ez is érdekelhet

Képgaléria
Baráthegyi Focikupa
Baráthegyi Focikupa a barátságosság jegyében
MiskolcSport
Fogyatékossággal élő sportolókból álló csapatok, valamint a Grund, a DVTK Ultras és a Szimbiózis Alapítvány munkatársainak csapata lépett pályára szerdán a Baráthegyi Majorság futballpályáján.
Továbbra is a világ élvonalában a MiReHu: újabb díjjal ismerték el munkájukat
MiskolcKörnyezet
Újabb rangos nemzetközi elismeréssel gazdagodott a MiReHu Nonprofit Kft.: a Társaság az International Solid Waste Association (ISWA) 2026. évi videós díjának 3. helyezését szerezte meg.
Képgaléria
Bartók Béla Művelődési Ház_Mocsári László
Hírességek léptek fel itt
Miskolc
Urbex túrát tartottunk a miskolci Bartók Béla Művelődési Házban. Ágotai József, a házat működtető egyesület elnöke mesélt arról, hogy milyen fellépő művészek fordultak meg itt.
törölköző széf
A törölköző széf ideje lejárt! Hogyan védjük meg értékeinket a standon?
MiskolcBorsod-Abaúj-ZemplénBűnügy
A törölköző nem védi meg az értékeinket. Mire figyeljünk fürdőzéskor?