A „csendes óra” kezdeményezés Miskolcról indult: 2025. november 24-től kezdődően minden hónap utolsó hétfőjén, 11 és 13 óra között az ország összes Telekom-üzletében ingerszegény, támogatott ügyintézési idősávot biztosítanak az autizmussal élő emberek számára.
Miskolcon tartottak érzékenyítő hetet
A program alapját az október elején Miskolcon megrendezett érzékenyítő hét adta, amelyet a Szimbiózis Alapítvány és a Baráthegyi Vakvezető és Segítő Kutya Iskola közreműködésével szerveztek meg. A szakmai hét során autista fiatalok bevonásával, valamint vakvezető kutyás bemutatókkal segítették a Telekom munkatársainak felkészülését, hogy jobban megértsék a fogyatékossággal élő ügyfelek speciális igényeit.
A pozitív visszajelzések és a pilot eredményessége megerősítette, hogy a tudatosan csökkentett szenzoros ingerek jelentősen könnyíthetik az autizmussal élők ügyintézését, ezért döntött a vállalat a kezdeményezés országos kiterjesztése mellett.
A Szimbiózis Alapítvány szerepe
A Szimbiózis Alapítvány szerepe kulcsfontosságú volt: szakmai konzultációval segítették az autizmusbarát környezet kialakítását, tréninget tartottak a miskolci üzlet teljes személyzetének, és a jövőben is részt vesznek a Telekom országos szemléletformáló képzéseiben.
- Számunkra különösen fontos, hogy az autizmussal élő emberek valóban komplex akadálymentes, méltó szolgáltatásokat vehessenek igénybe a hétköznapokban - mondta Jakubinyi László, a Szimbiózis Alapítvány kuratóriumi elnöke. - A „csendes óra” egyszerű, mégis rendkívül hatékony lépés afelé, hogy a társadalom befogadóbbá váljon. Megtanuljunk egyszerűen, direkten kommunikálni azokkal, akik másképpen érzékelik a valóságot, esetleg nem értik a kétértelmű szavakat, vagy vicceket. Büszkék vagyunk arra, hogy a miskolci közös munka országos változást indított el - hangsúlyozta.
Elmagyarázta stábunknak, hogy a "csendes óra" azért fontos az autizmussal élők és aspergeres emberek számára, mert telítődnek ingerekkel. Ha egy új helyre bemennek, lényeges, hogy tudjanak koncentrálni, amikor vásárolnak, vagy egy szolgáltatást igénybe vesznek. Ez a módszer segítheti az idős embereket is, akik számára a technikai vívmányok sokszor az újdonság erejével hatnak.
Egyre többen érintettek
Hozzátette, a legfrissebb KSH-adatok szerint 68 az 1-hez jelenleg azoknak az aránya, akik megkapják az autizmus, vagy az Asperger-szindróma diagnózisát Magyarországon. Miskolcon is egyre többen érintettek a neurodiverzitásban, tehát a szenzoros reakciók túlérzékenységében, ami egyébként világjelenség.
- A kommunikációs segédeszköz az érintettek számára akadálymentesítési eszköznek számít. Azoknak, akiknek a verbális kommunikáció nehezített, sokkal könnyebb megírni egy SMS-t, vagy telefonon keresztül úgymond személytelenül kommunikálni - fejtette ki az alapítvány elnöke.
A „csendes óra” több országban is bevett gyakorlat
Az Egyesült Királyságban a Tesco, a Sainsbury’s és az IKEA, míg Ausztráliában a Coles és a Woolworths tart rendszeresen autizmusbarát idősávokat. A nemzetközi példák is alátámasztják, hogy az ingerszegény környezet hatékonyan segíti a neurodivergens emberek mindennapi ügyintézését.
A "csendes órát" hazánkban először egy nagy sportszolgáltató vezette be. Magyarországon mindez egy új, kliensközpontúbb üzleti kultúra terjedését eredményezheti, amely nemcsak az autizmussal élőknek, de a befogadó környezetnek is a hasznára válik - tudtuk meg Jakubinyi Lászlótól.
A Szimbiózis Alapítványról
A Szimbiózis Alapítvány több mint 25 éve dolgozik az autizmussal élő és más fogyatékossággal élő emberek társadalmi integrációjáért, komplex szolgáltatási rendszerével és országos szemléletformáló tevékenységével, támogatva az érintetteket és családjaikat.