Ugrás a tartalomra

Szenvedélyes filmeket láthatnak

Létrehozva
Népszerű alkotások újravetítésével készülnek a kultúra napjára a Művészetek Háza mozitermeiben. Most pótolhatja, aki lemaradt valamelyikről.
Kép
A 21. CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztivál díjátadója
Bíró Tibor a tavalyi CineFest megnyitóján. Fotó: Horváth Csongor

A legnagyobb durranás a mozirajongók körében az évente egyszer megrendezett, több mint egy héten át tartó CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztivál. Ott ugyanis rengeteg, főleg új alkotást kínálnak a szervezők, ráadásul olyan programokkal együtt, amik kuriózumnak számítanak. Megtelnek a mozitermek világhírű rendezőkkel, színészekkel, producerekkel, és az egész filmes szakma Miskolcra figyel minden szeptemberben. A kínálatban pedig olyan különlegességeket is talál a közönség, amik alapvetően csak egy szűk réteget érdekelnek, de arra a kilenc napra még azok is nyitottak lesznek más kultúrák filmjeire, akik főként a klisés amerikai mozit választják a könnyű szórakozásért.

A magyar kultúra napja

De a CineFestig is üzemel a kedvelt mozi és várja a közönséget. 
– A közeljövőben az egyik kiemelt eseménye lesz a Művészetek Házában található Uránia és Béke mozitermeknek, hogy egy héten keresztül filmvetítéseket fogunk tartani a magyar kultúra napja alkalmából – mondta Bíró Tibor, a CINE-MIS Nonprofit Kft. ügyvezetője, majd hozzátette, ez a programsorozat január 22-től 28-ig tart majd. – Az esemény keretében négy, az elmúlt időszakban kiemelkedő népszerűségnek örvendő magyar film került műsorra, amelyek, azt gondolom, hogy a magyar film sokszínűségét és erőteljes alkotói látásmódját prezentálják, hiszen kortárs magyar filmekről van szó.

Kép
szenvedelyes-nok.png
Szenvedélyes nők Fotó: MűHa

A filmekről

A vetített filmek között szerepel a tavalyi év egyik nagy sikere, a Szenvedélyes nők című magyar romantikus vígjáték, az Árva című magyar játékfilm, ami az Oscar-díjas Nemes Jeles László rendező alkotása, a Hogyan tudnék élni nélküled című magyar zenés vígjáték, és a Minden csillag című új magyar film.

– Ezekkel várjuk majd a nézőket ezen a héten. De természetesen februárban sem feledkezünk el a magyar alkotásokról, hiszen egy nagyon érdekes életrajzi filmnek a bemutatójára készülünk, amely a XX. századi keresztényüldözés egyik legismertebb magyar mártírjának életét, vértanúságát tárja a nézők elé. Ez a film Romzsa Tódor életét mutatja be ugyanezen a címen. A püspöknek rendíthetetlen volt a kiállása, hűsége népéhez, ragaszkodása pedig megingathatatlan volt hitéhez. Februárban még közönségtalálkozóra is eljöhetnek a nézők, ennek pontos dátumát még most egyeztetjük, de az már körvonalazódik, hogy a film alkotói közül Bokor Attila rendező, Pejtsik Péter zeneszerző és Dér Zsolt főszereplő is vendégünk lesz majd – mondta Bíró Tibor.

Kép
arva.png
Árva

A további programokról

Az ügyvezető beszélt a későbbi programokról is.
– Szokás szerint húsvét időszakában gyermekfilmekkel kedveskedünk a fiatalabb korosztálynak. Májusban pedig Miskolc város napja alkalmából, mint minden évben, egy Miskolchoz kötődő filmet fogunk majd ingyenesen vetíteni. Távlati terveink között szerepel, hogy júniusban és júliusban újraindítjuk a tavaly nagyon népszerűnek bizonyult Miskolc Filmklub sorozatot, amiben összesen hét alkalommal szeretnénk bemutatni olyan magyar vagy európai művészfilmeket, amelyeket a közönség a vetítést követően meg is beszélhet, akár vitázhat is róluk. Ezeket felkért előadó vezeti majd – sorolta Bíró Tibor az év további részének rendezvényeit.

Megtudtuk: az idén is folytatják a Nemzeti Filmintézet kezdeményezésére elindított programot, a Klassz Napok sorozatot, amelyet kifejezetten iskolai tanulóknak hoztak létre, és már az elmúlt évben is rendkívül sikeres volt. Ennek keretében klasszikus és kortárs magyar filmeket nézhetnek meg iskolai csoportok nagyon kedvező feltételekkel, csoportos vetítéseken. Tavaly több mint nyolcezer diák vett részt ezeken az előadásokon.

Kép
A 21. CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztivál díjátadója
Nemes Jeles László rendező.

A CineFestről

Mint azt már korábban bejelentették, szeptember 4-étől 12-éig tart majd a 22. CineFest Miskolci Nemzetközi Filmfesztivál, aminek vetítési helyszínei változatlanok lesznek. Hasonló keretek között, mint az elmúlt években volt, a Művészetek Házában találhatóak a főhelyszínek, a Pressburger-, az Uránia- és a Béke terem. Ezeken túl pedig a Csodamalom Bábszínházban lesznek majd a vetítések.

– Reményeink szerint szabadtéren a Csengey-kertben nézhet filmeket majd a közönség, de a tervek között szerepel az a jól bevált kezdeményezés is, amely az elmúlt években már bizonyított, hogy Miskolc legkülönbözőbb helyszínei is kapcsolódnak a programsorozathoz egy-egy alkalommal. Például ilyenek voltak a múlt évben a Grizzly Music Pub, az MCC Miskolci Képzési Központ, az Otthonka és az Anna-barlang előtti tér, ahol nem konkrétan a fesztivál versenyfilmjeit, de érdekes alkotásokat, dokumentumfilmeket vetítettünk és fogunk majd vetíteni – mondta Bíró Tibor.

Januártól már megindult az ingyenes nevezés a fesztiválra, ez egészen május elejéig tart, amikor is nagyjátékfilmeket és hosszú dokumentumfilmeket várnak a szervezők. A feltételeket a www.cinefest.hu oldalon lehet elérni. 
– Ugyancsak várjuk fiatal magyar alkotók nevezéseit, akik első vagy második filmjükkel pályakezdőként jelentkeznek a CineNewWave szekcióba, amely szintén nagy népszerűségnek örvend – egészítette ki az információkat az ügyvezető, aki a CineFest főszervezője.

Ez is érdekelhet

Nem maradnak éjszakára
MiskolcKultúraEgyház
Sok éven át 25 órán át olvastak fel Wass Albert-műveket, most már egyestés programot szerveznek. Pénteken este 6 órától lesz a Miskolci Wass Albert zenés-irodalmi felolvasó est.
Rendészeti ellenőrzést tartottak Komlóstetőn
Miskolc
Kiemelt rendészeti ellenőrzést tartott a Miskolci Önkormányzati Rendészet (MIÖR) Komlóstetőn csütörtökön. Az akcióban részt vett Hollósy András, Miskolc alpolgármestere is, valamint Bajusz Gábor önkormányzati képviselő.
Enyedi Lili két aranyérmet nyert
MiskolcSport
Nyíregyházán rendezték az U20-as és az U18-as atléták fedettpályás országos bajnokságát.
Javítani a lyukói életlehetőségeket – közel 1 milliárdos program kezdődött Miskolcon
Miskolc
Elindult az „Együtt Lyukóért!” című projekt megvalósítása.