Ugrás a tartalomra

Századik számához érkezett a Műút folyóirat

Létrehozva
Jubileumi mérföldkőhöz érkezett a Miskolcon szerkesztett Műút irodalmi, művészeti és kritikai folyóirat, tizenkilenc év után megjelent a századik lapszám, amelynek bemutatóját ünnepi műsorral kísérve rendezték meg a Miskolci Nemzeti Színház Játékszínében.
Kép
muut_jatekszin_bemutato_260127_hcs-13.jpg
Századik lapszámához érkezett a MŰÚT irodalmi folyóirat. Fotó: Horváth Csongor

A 160 oldalas, úgynevezett „dupla szám” bemutatóját Tóth-Szántai József, Miskolc Megyei Jogú Város polgármestere nyitotta meg. Köszöntőjében hangsúlyozta: miskolci értelmiségiként különösen fontos számára, hogy egy ilyen rangos irodalmi műhely jubileumát ünnepelheti a város.
– Egy olyan folyóirat századik lapszámáról beszélünk, amelyben a magyar irodalom legnagyobb alakjai publikáltak. Ez méltán lehet büszkeség minden miskolci és minden irodalomkedvelő számára – fogalmazott.

Kép
muut_jatekszin_bemutato_260127_hcs-15.jpg

A polgármester kiemelte: a városvezetés feladata az itt létrejövő kulturális értékek védelme és támogatása. Mint mondta, Miskolc számára fontos, hogy olyan szellemi műhelyek működjenek a városban, amelyek hosszú távon is gazdagítják a helyi és az országos kulturális életet.
– Amikor a szerkesztőség jelezte, hogy nehézségekkel küzdenek, egyértelmű volt számunkra, hogy segíteni szeretnénk, és ezt a jövőben is így gondoljuk – fogalmazott Tóth-Szántai József.

Kép
muut_jatekszin_bemutato_260127_hcs-21.jpg

Ünnepi műsor

A jubileumi est első részében a Miskolci Nemzeti Színház színművészei – Fandl Ferenc, Mikita Dorka Júlia, Harsányi Attila és Mészöly Anna – szólaltattak meg verseket és prózarészleteket a Műút elmúlt éveinek publikációiból. Elhangzott többek között Varró Dániel, Hegedüs Vera, Charles Simic és Szvoren Edina egy-egy műve, különleges irodalmi keresztmetszetet adva a lap szellemiségéből.
A második műsorrészben a 100. lapszám „retró verzió” című összeállításához kapcsolódva Dragomán György, Szabó T. Anna, Várady Szabolcs és Varró Dániel idézték fel pályafutásuk első műfordításainak történetét. A beszélgetést a Szépírás rovat szerkesztője, Kőrizs Imre moderálta.

Kép
muut_jatekszin_bemutato_260127_hcs-22.jpg

A századik szám

Jenei László, a Műút főszerkesztője az est kapcsán felidézte: a folyóirat 2007-ben indult, és a századik lapszám elérése ma, a kiszámíthatatlan folyóirat-finanszírozási környezetben különösen nagy eredmény.
– Az elmúlt tizenkilenc évben eljutni idáig hatalmas öröm. Minden évben van egy időszak, amikor felmerül, hogy melyik lehet a búcsúszámunk – mondta. – Egy ilyen kerek számnál ez a gondolat most is előjött, de egyelőre inkább bizakodunk abban, hogy tudjuk folytatni.

A főszerkesztő hangsúlyozta: a Műút működésének egyik legnagyobb értéke a stabil szerzői és szakmai kapcsolatrendszer.
– Töretlen a bizalom a szerzők részéről, és ez kulcskérdés. Amíg azt látjuk, hogy az éves szakmai toplistákon következetesen ott vannak a Műút írásai, és az első tízben rendszeresen több publikációnk is szerepel, addig érdemes dolgozni tovább – fogalmazott.

Kép
muut_jatekszin_bemutato_260127_hcs-20.jpg

A jubileumi lapszám egyik különlegessége a megnövelt terjedelem mellett az is, hogy tudatos szerkesztői döntéssel nagyobb hangsúlyt kaptak az esszék.
– Kicsit elhanyagoltuk korábban az irodalomkritikát, most igyekeztünk közönségbarátabbak lenni, és szélesebb spektrumot megmutatni a magyar és a világirodalomból – mondta Jenei László. Hozzátette: külön öröm számára, hogy Krasznahorkai László is esszével szerepel a századik számban.

A bemutató estje egyszerre volt ünnep és visszatekintés: a Műút századik lapszáma nem lezárásként, hanem a folytatás reményével és ígéretével jelent meg a magyar irodalmi életben.

Kép
muut_jatekszin_bemutato_260127_hcs-12.jpg

Ez is érdekelhet

Vitézy Dávid: Átfogó fejlesztésekbe kezdünk a Budapest-Miskolc vasútvonalon
Miskolc
A Budapest–Miskolc fővonal Hatvan és Füzesabony közötti szakaszának átfogó korszerűsítése készülhet el 2030-ig - jelentette be közösségi oldalán Vitézy Dávid közlekedési és beruházási miniszter, amihez az önkormányzat minden szakmai támogatást megad Tóth-Szántai József polgármester bejegyzése szerint.
Megkezdődtek a jubileumi adventi villamos előkészületei
Miskolc
Városunk ikonikus adventi villamosa idén már 15. alkalommal ölt ünnepi díszt. Jó előre, már nyáron elkezdte a megtervezését az MVK Zrt.
Hazaköltöznek Ausztráliából
MiskolcKultúraSzabadidő
Molnár Judit jelenleg egy hajón dolgozik, de ahogyan fogalmazott, férjével átteszik a bázisukat Magyarországra, hiszen Miskolcon nőtt fel az operaénekes. Most nyaralásokról is beszélgettünk.
Képgaléria
Strandok Éjszakája – Éjszakai Fürdőzés az Ellipsumban
Sokan csobbantak éjszaka az Ellipsumban
MiskolcSzabadidő
Fényekkel, zenével és éjszakai fürdőzéssel telt meg szombat este az Ellipsum Élmény- és Strandfürdő. A miskolctapolcai élményfürdő idén is csatlakozott a Strandok Éjszakája országos programsorozathoz, az érdeklődés pedig már a kapunyitáskor látványos volt: sor állt az Ellipsum előtt.