Két helyszínen is megdőlt az országos hidegrekord május 16-án, péntek hajnalban. Két meteorológiai állomáson: a Borsod-Abaúj-Zemplén vármegyei Gagybátorban és a Szabolcs-Szatmár-Bereg vármegyei Nyírtasson mínusz 1,6 Celsius fokig süllyedt a hőmérséklet, amiről portálunk is hírt adott. Utánajártunk, hogy ez az időjárás mennyire számít extrémnek az évnek ebben az időszakában, vajon mi lehet az oka és mikor számíthatunk enyhülésre.
- Hűvös május elő szokott fordulni, ezért nem magyarázható pusztán a klímaváltozással. Viszont ez az idei hideghullám különösen hosszú és két országos hidegrekord is megdőlt ebben a hónapban, ami szokatlan ebben az időszakban. Utoljára 2021-ben volt hasonlóan hideg reggelekre példa, de akkor a mínusz 1 Celsius fokot nem érte el a hőmérséklet – nyilatkozta Kovács Attila, a HungaroMet Magyar Meteorológiai Szolgáltató Nonprofit Zrt. miskolci meteorológusa.
- Több feltételnek kellett teljesülnie a légkörben ahhoz, hogy ilyen időjárás alakuljon ki. Szükséges volt hozzá, hogy a magasban hideg északi áramlás, sarkvidéki légtömeg érkezzen. Ez ebben az esetben május első napjaitól kezdve több hullámban, hosszan tartóan történt és még nincs vége. Továbbá, hogy derült éjszaka, száraz levegő és szélcsend legyen, valamint, hogy a talaj is száraz maradjon. Ezek a környezeti tényezők ritkán szoktak együtt állni, bár nem véletlenül vannak május közepén a fagyosszentek – fejtette ki.
Időjósló napok
A fagyosszentek a magyar néphagyomány szerint Pongrác (május 12.), Szervác (május 13.) és Bonifác (május 14.) napjai, valamint Orbán napja (május 25.), de az Ipoly mentén a május 15-ei Zsófia napot is ideszámolják– írja az Arcanum online néprajzi lexikon.
A legenda szerint a három ókeresztény szent különös halála miatt haragszik és hoz fagyot. Pongrác kánikulában megfagyott a subájában, Szervác a Tisza közepén víz nélkül megfulladt, Bonifácot pedig agyoncsípték a szúnyogot. Szent Urbán, vagy Orbán pedig a szőlő és a szőlőművesek védőszentje – mondta el korábban szerkesztőségünknek Bodnár Mónika nyugalmazott néprajzos muzeológus.
A népi megfigyelés időjósló napoknak tartja a fagyosszenteket, hogyha ilyenkor hirtelen lehűlés következik be, akkor rossz termés várható. A paraszti kultúrában bizonyos földművelő munkákkal többnyire megvárták a fagyosszenteket, és csak utána ültették például az uborkát, babot, paradicsomot – olvasható az Arcanumban.
A meteorológus, illetve az agrometeorológia ajánlása szerint idén a balkonzöldségek ültetésével, palántázással érdemes megvárni a májusi hideg időszak végét, hogy ne károsodjanak.
Jövő héttől melegedés
- Orbán napja még előttünk áll, hiszen az vasárnap lesz és a jövő hét elejéig akár még 5 Celsius fok alá is csökkenhet a hőmérséklet, de fagy már nem valószínű. Aztán lassú felmelegedés indul meg, 20 Celsius fok körül lesz a csúcshőmérséklet. Sok felé lehet olvasni róla, hogy nyárra extrém magas hőmérsékletet várnak, de időjárás előrejelzést biztonsággal mindössze körülbelül két hetes időtartamra lehet mondani. Azaz azt egyelőre nem tudjuk, hogy a várható hőhullámok milyen mértékben okoznak majd hőséget – hangsúlyozta Kovács Attila.