Évente több tízmillió forintos kár éri az erdőgazdaságot falopások miatt
Május közepén jelent meg a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) által elkészített éves jelentés a hazai illegális fakitermelésről és kereskedelemről, a 2023-as ellenőrzéseinek tapasztalatai alapján.
Az elemzés szerint Borsod-Abaúj-Zemplén vármegye továbbra is extrém magas kockázatú maradt, és Pest vármegye is megőrizte nagyon magas kockázati besorolását, amiről korábban már hírt adtunk portálunkon. A témában arról kérdeztük az Északerdő Zrt.-t, hogy mi mindent tesznek az illegális tevékenység megfékezése érdekében.
- Az illegális fakitermelés a legnagyobb volumenben nem az állami erdészeti társaságokat, sokkal inkább a magánerdő-gazdálkodókat érinti a vármegyében – hangsúlyozta szerkesztőségünknek írt levelében Mihók István, az Északerdő Zrt. erdészeti vezérigazgató-helyettese.
- A társaság készletéből történő lopás nem jellemző, azonban 500 és 1000 köbméter között változik éves szinten az illegális fakitermelés során eltulajdonított mennyiség. Ez az éves fakitermelés mennyiségének 0,2-0,4 százaléka. A kár mértéke 15-30 millió forint között mozog – tájékoztatott az erdészeti vezérigazgató-helyettes.
Elmondta, hogy az Északerdő Zrt. szakszemélyzete az erdészeti szakmai feladatok mellett rendészeti, azaz erdő őrzési feladatokat is ellát. Továbbá több vagyonvédelmi céggel kapcsolatban áll, amik az erdőterületen őrző-védő feladatot végeznek.
- A rendőrség, a természetvédelmi őrszolgálat munkatársaival és a polgárőrség tagjaival is folyamatosan együttműködünk, rendszeresen egyeztetünk. Közös bejárásokat tartunk az érzékeny területeken. Emellett nagy hangsúlyt fektetünk a megelőzésre az erdőlátogatók személyes tájékoztatásával, a felderítésre pedig kamerák kihelyezésével – részletezte Mihók István.