Ugrás a tartalomra

Gyorsabb lefolyás, gyorsabb leépülés – Terítéken az új pszichoaktív szerek

minap.hu
Utoljára módosítva
2023. február 15. szerda 15:04
A Miskolc Televízió Kilátó című műsorának a közelmúltban volt vendége Bodnár Gábor, a Miskolc Városi Rendőrkapitányság Bűnügyi osztályának vezetője és Strébl Attila addiktológiai szakember, akik az új pszichoaktív drogokkal kapcsolatos tapasztalataikról számoltak be.

A műsorban elhangzott: a rendőrség az új pszichoaktív szerek és kábítószerek között tesz különbséget. Közel azonos mértékben büntetendő az új pszichoaktív szerek és a kábítószerek birtoklása. Bodnár Attila elmondta, az új pszichoaktív szerek szerteágazó hálózatában nehéz eligazodni. Az összetétel naponta változik, különböző vegyületeket használnak. 

- A zuglaborokban tevékenykedő kis vegyészek igen kreatívak. Időnként nehéz különválasztani a nem listás új pszichoaktív anyagot a listástól. Azonban amint bekerül valami az új pszichoaktív szerek közé, akkor már büntethető ennek a kereskedelme – hangsúlyozta. – Egy kábítószer fogyasztó 1-től 3 évig terjedő szabadságvesztéssel is büntethető. Ha ráadásul másnak is ad az anyagból, akkor már kereskedővé is válik. Az pedig már kettőtől nyolc évig terjedő szabadságvesztést is jelenthet – hívta fel a figyelmet a Miskolc Városi Rendőrkapitányság Bűnügyi osztályának vezetője. 

- Hatásmechanizmus tekintetében az új pszichoaktív szerek különböző variánsaiban nincsen változás. Csak a vegyületeket variálják minimálisan, azért, mert az új variánsok nincsenek rajta az listán – ismertette Strébl Attila. - Az előállítók célja az volt, hogy minél kisebb vegyületet tudjanak létrehozni, ezáltal sűrűbb is lett a koncentrációja az anyagnak, ezért nehezen adagolható. Ebből fakadnak a gyakori túladagolások, amiket látunk akár az utcán is: a szerhasználók meg vannak hajolva, el vannak lazulva, mert nem tudják helyesen adagolni az adagokat – részletezte. 

A Miskolci Kábítószerügyi Egyeztető Fórum szakmai koordinátora elmondta: az új pszichoaktív szereknek addiktív szempontból sokkal gyorsabb a lefolyásuk, és gyorsabban le is építik a szerhasználót, mert olyan teljesen szintetikus vegyületek vannak bennük, amik rendkívül károsak a szervezetre. Van, hogy a mentőszolgálat munkatársai sem tudnak vele mit kezdeni: gyakori eset, hogy valaki túladagolja magát, mentőt hívnak hozzá, ám a szer nagyon gyorsan kiürül a szervezetéből, és a szerhasználó fél óra múlva pedig már újra tiszta. 

Vizeletből az új pszichoaktív anyagok nem, de kábítószerek viszont kimutathatók. Előbbi problémára a rendőrségnek már van egy spektrométere, amit tesztüzemben használnak: ezzel az új pszichoaktív szerek nagy része a fogyasztást követő egy-két órán belül, de akár fél nap múlva is még kimutatható. 
- Korábban volt gondunk azzal, hogy egy járművezető furcsán viselkedett, az alkoholszonda negatív eredményt mutatott, viszont látszott rajta, hogy bódult. Valamilyen új pszichoaktív szert használt. A gyors vizeletteszt sem mutatott ki semmit, viszont az új spektrométer kimutatta, hogy valamilyen új pszichoaktív szer van a szervezetében – idézte fel Bodnár Gábor. 

A helyi tendenciák kapcsán a bűnügyi osztályvezető elmondta: Miskolcon is folyamatosan nő a droghasználók száma, ami igen nagy probléma. A kristályként vagy herbálként árult új pszichoaktív szerek olyan anyagokat tartalmaznak, amelyek teljesen ismeretlenek, ezért fogalmunk sincs a hatásaikról. Legrosszabb esetben akár bénulást vagy halált is okozhatnak, ha pedig szimplán nem sikerül eltalálni a mennyiséget, akkor megbolondulnak tőle az emberek. Ez utóbbi további bűncselekményeket is vonz magával: a használók agresszívvá válnak, garázdálkodnak, verekednek, elveszítik az önkontrolt. 

- Minden társadalmi rétegnek megvan a szerhasználati szokásai. Új pszichoaktív szereket leginkább a szegregátumokban, nehéz körülmények között élők használnak, mert nagyon olcsó, sokkal erősebb hatása van, mintha például alkoholt fogyasztanának. Sok rejtőzködő szerhasználó van akár a középiskolások között is. A középréteg pedig, akik nem az utcán használnak kábítószereket, főleg a marihuanát, speedet, kokaint használják. De a 35-40-es éveikben járók között is sokan vannak, akik napi szinten használgatnak valamit – ismertette Strébl Attila. A pandémia alatt jelentősen megnövekedett a szerhasználók száma: bár nehezebben tudtak akkor hozzájutni, de a különböző külső hatásokból adódóan még sokkal többen nyúltak az illegális drogokhoz. 

A szerekhez a fiatalabb korosztály tagjai közül is egyre többen nyúlnak. 
- Az iskolában egyszerűbb egymás között terjeszteni ezeket az anyagokat, és nagyon nehéz kontrol alatt tartani, hiszen az egy zárt közösség. Ha a mentő beviszi a kórházba a fogyasztót, utána a rendőrség is tudomást szerez róla és elindítja az eljárást. Az új pszichoaktív szerektől egyre többen lesznek rosszul, így gyakoribb az is, hogy fény derül a droghasználatra. Tanácsolnám az a szülőknek, hogy ha hazamegy a gyerek, és látszik rajta, hogy valami nem stimmel, ne habozzunk mentőt hívni, lássa az orvos, nehogy komolyabb következményei legyenek – figyelmeztetett Bodnár Gábor. 

A szenvedélybetegség mindig a családban kezdődik, a gyerek mindig egy tünethordozó, a szerhasználat pedig egy okozat, válaszreakció valamilyen traumára, fogalmazott Strébl Attila. Mint mondta, nagyon fontos a szocializáció, hogy milyen értékrendszerek alapján nő fel a gyermek, illetve a családi rendszerben mennyire lehet kommunikálni nyíltan. Ez nagyban befolyásolja a gyerek jövőjét. Fontos képessé tenni a gyereket arra, hogy ha helyzet van, akkor tudjon nemet mondani, hangsúlyozta. 
 

További hírek

Olvasnivaló

Programok

Jelenleg nincsenek programok!