Ugrás a tartalomra

Jön az újabb Városi Est: ezúttal a Népkertről gondolkodhatunk

minap.hu
Utoljára módosítva
2022. november 01. kedd 15:19
Ahogy az elsőnél, a diósgyőri strand dilemmájánál, itt is az a lényeg, hogy az érdeklődő miskolciak az önkormányzattal és a közreműködő szakemberekkel közösen beszélhessenek át egy fontos ügyet. Mi változzon a Népkertet illetően és mi ne? Mik az adottságok, a lehetőségek és a korlátok?
Fotók: Juhász Ákos

A Népkertet érintő Városi Est-diskurzus ugyanazt az irányvonalat követi, mint elődje, az egykori diósgyőri strand esetében. Az önkormányzat a részvételi demokrácia jegyében szeretné minél inkább bevonni a miskolci lakosokat a döntések előkészítésébe, hogy egy esetleges fejlesztés eredménye a lehetőségekhez mérten a leginkább tükrözze az igényeiket, vágyaikat. Ennek érdekében szakértők osztják majd meg gondolataikat az est folyamán, illetve válaszolnak a résztvevő állampolgárok kérdéseire. A cél, hogy minden érdeklődő tisztában legyen a Népkert lehetőségeivel, és ezek ismeretében fejtse ki a véleményét az esetleges fejlesztési irányokkal kapcsolatban.

A https://tervezzukmiskolcot.hu/ oldalon naprakész információkat találhatnak a Városi Estről, a hamarosan induló kérdőíves felmérésről, a regisztráció megnyílásáról és a miskolci részvételi program további elemeiről is. Addig azonban olvassuk Czifrusz Natália városi főkertész gondolatébresztő sorait a Népkertről, főként tájépítészeti szempontból:

- A neve is mutatja: „Nép-kert”, vagyis ez a hely közvetlen funkciójaként a rekreációt szolgálja. Egyszerűbben szólva azt, hogy kimenjenek a családok, minden korosztály, és élménydús kikapcsolódásban, feltöltődésben lehessen részük. A fő cél tehát a szabadidős tevékenységek, a sétahely, a találkahely. „Kiszabadulni a nagyvárosi közegből” – és ezt a Népkertben, a Görgey és Király utcák közötti mintegy kilenc hektáron könnyen elérhetjük.

- Forgalmas utak határolják, itt van szomszédjában a belváros, mégis egy valódi zöld oázis. Csend. A város közepe. Ettől nem kevesebb, inkább több. Ugyanakkor sajnálatos tény, immár évtizedek óta: a Népkert ha nem is elhanyagolt közterület, de az alapvető gondozáson túli figyelem nemigen jutott rá. A szükséges – kertészeti – beavatkozások sokszor elmaradtak. Mára tulajdonképpen parkerdővé vált. A fák egészségi állapotuk, illetve egymással való „konkurálásuk” révén szelektálódtak. Csak kényszeredett faültetések történnek modern korunkban. Jelenleg – úgymond – attrakció a szökőkúton kívül lényegében nincs, legalábbis kertépítészeti szempontból nézve.

- A régebbi és újabb keletű funkciók manapság: a futókör, a játszótér, a kondipark és a sportpályák. Ezek jelen vannak, de nem összekapcsoltan. Példa erre a két különálló játszótér, a park keleti, illetve nyugati oldalán. Szögezzük le ugyanakkor, hogy a mainál sokkal több funkciót aligha bír már el a terület. Mármint abban az esetben, ha szem előtt akarjuk tartani a meglévő értékes faállomány megőrzésének érdekét.

- Ha most akarnám tehát definiálni, mi a Népkert: ez egy intenzív gondozású parkerdő, ahol az aljnövényzet rendkívül gyér. A népkerti faállomány jellemzően nyolcvan éves körüli. Ezek a fák vágásérettségükhöz közel jutottak, egy környezetileg leterhelt területen, ami nem tekinthető természetes közegnek. A nagymértékű  leárnyékoltság miatt a gyepes felületek aránya kicsi. A park építésekor kialakított sétány-nyomvonalak máig meghatározóak. Mégis kevés késztetést érzünk, hogy ezeket a sétautakat bejárjuk... Sokakban felmerülő igény, hogy legyen közvilágítás, valamint térfigyelő kamerák. Ezek közbiztonsági szempontból nyilvánvalóan hasznosak lehetnek. Csakhogy földkábel-hálózatra van szükségük! Akkor pedig a talajt bolygatni kellene, ezzel pedig a meglévő fák életkörülményeit rontanánk óhatatlanul.

- Ez egy élő növényekkel teli helyszín. Kiemelt feladatomnak tekintem városi főkertészként a vele való törődést. A Népkert tekintetében egyértelmű igény mutatkozik rá, sok fórumon adtak hangot annak a miskolciak, hogy fogalmazzuk meg a jövőt. Nos, sokféle jövőt el lehet képzelni. Bízom benne, hogy a Városi Esték-sorozat kapcsán képet kapunk arról, a miskolciak mit látnának itt szívesen – és mit nem. Vajon mi ösztönözné még jobban a városlakókat, hogy igénybe vegyék a területet, jól érezzék ott magukat? Lehet gondolkodni ligetesítésben, értékmegtartó parkfelújításban, kertépítésben. Ami nem lehetséges: hogy ledózeroljuk és a nulláról indulunk.

- A feladat tehát meghatározni azt a tervezési programot, amit aztán egy tájépítésznek koncepcióként adhatunk át és mint a miskolciak igényét fogalmazhatjuk meg. Tervpályázatot is el tudok majd erre képzelni. Mindennek a következő fél esztendő folyamán kell megtörténnie.

További hírek

Olvasnivaló