Ugrás a tartalomra

Kinek fog hiányozni a középiskolában a nyelvvizsga?

Létrehozva
2024 őszétől a tervek szerint átalakítja a felsőoktatási felvételi rendszert, és megszünteti a nyelvvizsga-kötelezettséget a kormány – ezt a kulturális és innovációs miniszter a Facebook-oldalán jelentette be múlt csütörtökön.
Kép

Csák János szerint a változtatások közös célja az egyetemi autonómia és a hallgatói felelősségvállalás növelése. A Miskolc Televízió által megkérdezett nyelviskola szakemberei szerint azonban a követelmény eltörlése azt sugallja a fiataloknak, hogy nem fontos idegen nyelvet tanulni.

E gondolat mentén határozott úgy a kormány, hogy 2024-től átalakítja a felsőoktatási felvételi rendszert és megszünteti a nyelvvizsga-kötelezettséget. A kulturális és innovációs miniszter Facebook-oldalán múlt csütörtök közzétett videójában arról beszélt, hogy az állam továbbra is fenntartja, hogy minden végzős középiskolásnak valamelyik nyelvből érettségit kell tennie, innentől azonban a felelősség a diákokra, a szülőkre és az egyetemekre hárul.

– Átadjuk a lehetőséget és a felelősséget részben az egyetemeknek, részben a hallgatóknak, illetve a családjaiknak, hogy eldöntsék, hogy mely nyelvre milyen szinten van szükség ahhoz, hogy az egyetemen megtanult tudást a szakképzettségüknek megfelelően használni tudják később az életben – hangzott el Csák János kulturális és innovációs miniszter.

Azok, akiknek nem sikerült időben felmutatni a nyelvtudást igazoló papírt, a diplomájukat sem vehették át. 2024-től azonban ez a kormány tervei alapján gyökeresen megváltozhat. A nyelvvizsga-kötelezettség megszüntetése azokat érinti majd, akik a 2024 őszén induló képzésekre jelentkezek. 

A kormány döntése a szakemberek szerint nagy visszalépést jelent majd az egyébként is több problémával küzdő hazai nyelvoktatásban. A stábunk által felkeresett Favorit Nyelviskola Euroexam vizsgahelyén havonta tartanak vizsgát. Alkalmanként csak itt átlagosan 40-100 jelentkező szeretne nyelvvizsgát szerezni. A kormány rendelete miatt az itt dolgozó tanárok szerint a jelentkezők száma jelentősen csökkenhet majd a jövőben. 

– Azt gondolom, hogy csökkentheti a számokat. Korábban a COVID miatt megjelent a nyelvvizsga-amnesztia, és sokan megkapták a diplomájukat anélkül, hogy meg lett volna a nyelvvizsgájuk, akkor bizony csökkentek a vizsgázószámok – ecsetelte Mátyás Anikó, a vizsgahely vezetője.

– Nagyon nagy szükség van rá, nemcsak Magyarországon, hanem világszerte. Tulajdonképpen az angol nyelvtudás, ha csak az angol nyelvről beszélünk az már egyenértékű az írás- és olvasástudással. Ugyanúgy, ahogy bizonyos informatikai ismeretekre is szükség van – tette hozzá stábunk megkeresésére.

Ez is érdekelhet

Az intézmény és a fenntartó is támogatja – Horváth Zitát jelölik a rektori posztra
OktatásMiskolcBelföld
Az Universitas Miskolcinensis Alapítvány kuratóriuma múlt pénteken megtartott ülésén egyhangúlag Horváth Zitát, az egyetem jelenlegi rektorát javasolja az intézmény következő vezetőjének.
Kreatív tanórán vettek részt.
Kreatív tanórán vettek részt a Miskolci Könyves Kálmán Általános Iskola diákjai
OktatásMiskolcBelföld
Az „Ahol Te vagy a szín” címmel összeállított programban több mint kétszáz gyermekhez jutott el a kreatív tanulás öröme.
Komoly elismerésben részesült a Szemere testnevelő tanára
OktatásMiskolc
Soós Istvánné több évtizedes kimagasló munkájáért a napokban „Diáksportért” országos díjat vehetett át Budapesten.
Béres Alexandra mozgatta át a Miskolci Görögkatolikus Általános Iskola diákjait
OktatásMiskolc
A rendhagyó tornaóra előtt a fitnesz Európa- és világbajnok a mindennapi mozgás fontosságáról és a helyes táplálkozásról is beszélt a gyerekeknek.