Legószínekkel megfestett, pozitív benyomást keltő műve mellett áll Seres László miskolci festőművész. A lélekre próbál hatni, de ráhagyja a nézőre, mit lát bele a színes betontömbbe.
- A művészet kevésbé magyaráz, sokkal inkább egy belső érzést kell, hogy keltsen. A kép beszél - mondja, miközben felidézi: bár nagyon sok terv volt a fejében, miután felkérték a feladatra, de aztán már az oszlop előtt állva született meg a végső ötlet.
Ahogy arról lapunk is beszámolt, augusztus végén festették le a hetven betontömbből álló kerítés első, jelentősebb részét. Már akkor tudták azonban - mondta el érdeklődésünkre a szervező Nagy T. Katalin művészettörténész -, hogy lesz második felvonás. Most már az volt a cél, hogy a teljes kerítésszakasz színekbe öltözzön.
- Eleinte kétkedve fogadtam a Miskolci Kulturális Központ ötletét, de aztán láttam, hogy izgalmas az oszlopok elhelyezése, érdekes, hogy átlátunk közöttük. Azt mondtuk, tegyünk egy kísérletet, és kérjünk meg művészeket, hogy jöjjenek el hozzánk. A legnagyobb meglepetésünkre nagyon sokan fantáziát láttak az ötletben - árulta el.
Augusztusban a Columna-csoport oszlopfestő művészei jöttek el Miskolcra, most pedig újabb akciót szerveztek. Két miskolci művész - Seres László mellett Varga Éva szobrász - is bekapcsolódott, Sóváradi Valéria festő, grafikus és Lévai Nóra textilművész Budapestről jött el, Debrecenből itt volt Erdős Mária Éva festő, Szentendréről pedig Verebélyi Diána képzőművész és Görög László festőművész csatlakozott.
- A héten újabb csodák születtek. Azért fantasztikus ez a dolog, mert szépen jönnek elő a karakterek az oszlopokon. Ez egy szabadtéri, ráadásul állandó kiállítás, ami a sokszínűséget és stíluspluralitást mutatja; valahol elképesztően színes és harsány, máshol visszafogott stílusokat látunk - fogalmazott a művészettörténész.
Szobrászként elmondása szerint "szorongva" állt a feladathoz Varga Éva; monokróm, plasztikára hajazó oszlopa szoborszerű hatást kelt.
- Az élénk változatosságban van az egésznek szépsége; egyfajta effektet ad az enyém a kerítés hangulatához - fogalmazott.
Elmondta azt is, hogy két okból vett részt a munkában: a kerítés korábban se szép, se pozitív hangulatot keltő nem volt. A másik: nagyon sok jó kollégája jött el az ország minden részéből, hogy együtt fessenek. Ez számára motiváló volt.
Erdős Mária Éva festőt a gyerekágyak feletti plüssfigurák ihlették meg, további játékosságot ad az oszlopsornak. Lévai Nóra textilművész pedig egy optikai trükköt vetett be: messziről nézve úgy tűnik, mintha domborodna az általa lefestett oszlop.
- Meg akartam törni a szigorúságot - tette hozzá.
Majorné Bencze Tünde, a Miskolci Kulturális Központ ügyvezetője felidézte, az új székhelyük kerítését szerették volna színesebbé tenni, és az első festés sikerét látva sokan fellelkesültek, így tudták folytatni a munkát.
- Ezt azért a mostani hétvégére időzítettük, mert most van a Miskolci Galéria grafikai kiállításának megnyitója. A kettőt összekötöttük - mondta.
Azt is elárulta, nem szeretnék, hogy itt legyen a vége: terveik szerint jövőre folytatódhat a színes kerítésfestés.