Ugrás a tartalomra

„Tele vagyunk várakozással” – gyakorlógimnázium lesz a Földes

Létrehozva
Az iskola egésze – a diákok és a tanárok is – profitálhatnak abból, hogy a miskolci Földes Ferenc Gimnázium a Miskolci Egyetem fenntartásába került – nyilatkozta a középfokú oktatási intézmény igazgatója.
Kép
Fotók: Osztie Tibor

Fazekas Róbertet, a gimnázium igazgatóját azt követően kerestük meg, hogy múlt csütörtökön érkezett a bejelentés: a Miskolci Egyetem hosszútávú oktatásstratégiai tervei között fogalmazta meg a Földes fenntartói átvételét. Azt szeretnék, hogy az intézmény a jövőben az egyetem gyakorlógimnáziumaként működjön.

– Tele vagyunk várakozással – fogalmazott nekünk hétfőn Fazekas Róbert.

Az iskola folyosói most üresek, a tantermekben sincs már óra, hétfőn ugyanis elkezdődött elkezdődött a nyári szünet. Az egész intézményt a várakozás lengi be.

– Azt várjuk, hogy szeptembertől valami új jelenik meg a Földes életében. Természetesen nagyon sokat teszünk annak érdekében, hogy ez sok pozitívummal járjon majd a diákjainknak és az itt dolgozó kollégáknak is – húzta alá.

Mint ismert, az egyetem 2023-ban fogalmazta meg az iskola fenntartói átvételét, hogy az intézmény a jövőben gyakorlógimnáziumként működjön. A kezdeményezést a tanári kar és a szülői munkaközösség is támogatta. Így szeptembertől a diákok nem csak a gimnázium tanulói, de a Miskolci Egyetem polgárai is lesznek egyben. A fenntartóváltásból mindenki profitál meglátása szerint.

Kép
Fazekas Róbert, a miskolci Földes Ferenc Gimnázium igazgatója

– Azokat az infrastrukturális kereteket, amelyeket a két intézmény eddig külön-külön alkalmazott, most együtt is tudjuk majd használni. Ez azt jelenti, hogy a legtehetségesebb diákjaink részt tudnak venni majd az egyetem kutatási tevékenységében. Természetesnek tartom, hogy az egyetem oktatói szeretnék tudni, hogyan működik a középiskolában az oktatás, hogy órákat látogassanak. Azt gondolom, hogy az eddigi formális és informális kapcsolatok keretei most teljessé válnak – fogalmazott.

Az egyetem rektora múlthét pénteken nyilatkozott a Miskolc Televízió híradójának. Horváth Zita kiemelte, az egyetem tovább bővítette a tanárképzési palettáját, és a szakmódszertani oktatásba szeretnék majd bevonni a gimnázium pedagógusait is.

– A Miskolci Egyetem a minőségi oktatás fenntartása és a tehetséggondozás érdekében szorgalmazta a Földes fenntartói feladatainak átvállalását. A köznevelésért felelős államtitkár hozzájárulását követően a gimnázium az egyetemen folyó tanárképzéshez kapcsolódva gyakorlóiskolaként működhet tovább, erősítve Miskolc oktatási kultúrájának a színvonalát – fogalmazott.

Megkeresésünkre hozzátette: fontosnak tartják a pedagógusképzést, de egyedüli magyar egyetemként nincs gyakorlógimnáziumuk. Az egyetem előtt két út állt: vagy alapítanak egy új intézményt, vagy kérvényezik egy gimnázium fenntartóváltását. Az előbbi megoldást nem látták reálisnak, így a második mellett döntöttek.

– Ugyanakkor a hagyományok, a közös múlt, a több évtizedes jó kapcsolat, valamint a gimnázium tehetséggondozó programja mind-mind a Földes mellett szólt – húzta alá a rektor, aki reményét fejezte ki, hogy a fenntartóváltással még erősebb kapcsolat alakul ki, és még jobbá válik az egyetem tanárképzése.

Kép
Horváth Zita rektor

Az előnyök közé sorolta, hogy a két intézmény még intenzívebben vehet részt közös programokban, és például szeretnék a gimnazistákat a szakkollégiumaikba is bevonni. Ugyanakkor valamennyi oktatási intézmény fontos az egyetem számára, de a Földessel erősebb lesz a kapcsolat.

A következő tanévtől lép életbe a változás. Horváth Zita hangsúlyozta, hogy a diákok semmit nem fognak érezni a fenntartóváltásból, a pedagógusokkal pedig munkaszerződést fognak kötni.

Kiemelte: bíznak a zökkenőmentes tanévben, és biztosak abban, hogy a felek csak az előnyeit fogják érezni a változásnak.

A rektor elmondta azt is, hogy több hallgató fog szakmai gyakorlatot teljesíteni a gimnáziumban, mint eddig. Rámutatott arra is, hogy bővítették a tanárképzési palettát: korábban humán, közismereti tanárszakos kollégákat képeztek, ez idén matematikával, fizikával és kémiával bővült. A szakmódszertan-oktatásba bevonják a gimnáziumi pedagógusokat.

– Azt szeretnénk, hogy a gimnázium megtartsa a magas szakmai színvonalat, miközben erősítjük a diákokban a városhoz, az egyetemhez való kötődést is. Azt szeretnénk, hogy minél többen maradjanak itt, hogy a régió fenntartható fejlődési pályán tudjon maradni. Ez fiatal, lelkes, lokálpatrióta értelmiség nélkül nem fog menni – fogalmazott a rektor.

A Földes diákjai és tanárai ősszel, a következő tanévet már az új intézményi rendszerben kezdik meg.

Ez is érdekelhet

Az intézmény és a fenntartó is támogatja – Horváth Zitát jelölik a rektori posztra
OktatásMiskolcBelföld
Az Universitas Miskolcinensis Alapítvány kuratóriuma múlt pénteken megtartott ülésén egyhangúlag Horváth Zitát, az egyetem jelenlegi rektorát javasolja az intézmény következő vezetőjének.
Kreatív tanórán vettek részt.
Kreatív tanórán vettek részt a Miskolci Könyves Kálmán Általános Iskola diákjai
OktatásMiskolcBelföld
Az „Ahol Te vagy a szín” címmel összeállított programban több mint kétszáz gyermekhez jutott el a kreatív tanulás öröme.
Komoly elismerésben részesült a Szemere testnevelő tanára
OktatásMiskolc
Soós Istvánné több évtizedes kimagasló munkájáért a napokban „Diáksportért” országos díjat vehetett át Budapesten.
Béres Alexandra mozgatta át a Miskolci Görögkatolikus Általános Iskola diákjait
OktatásMiskolc
A rendhagyó tornaóra előtt a fitnesz Európa- és világbajnok a mindennapi mozgás fontosságáról és a helyes táplálkozásról is beszélt a gyerekeknek.