Télen is találkozhatunk medvével – Ózd környékéről is ilyen hírek jöttek
Néhány napja adott hírt egy medvetámadásról Ózd környékén a Bükki Magazin, amelynek során vadászokat riasztott meg egy barnamedve.
„A hét elején Ózd térségében a Kajla-völgyben vadászokat zavart meg egy medve, akik éppen szóróanyagokat helyeztek ki egy vadetető környékén. A vadászok az autóba ugrottak és elhagyták a helyszínt, így sikerült épp bőrrel megúszniuk a támadást” – fogalmazott a portál.
Az esetet a Bükki Nemzeti Park Igazgatósága (BNPI) nem erősítette meg. Viszont a hír apropóján utánajártunk, hogy mennyire valószínű, hogy télen medvével találkozunk, amikor a barnamedvék nyugalmi időszaka van. Egyébként a BNPI még december közepén több havas videót osztott meg a Bükkből, amelyen medve sétálgat. Továbbá medvelábnyomokról fotókat a hóban.
Változó a pihenés kezdete
- Télen is találkozhatunk medvével, mivel a téli álmuk, ami inkább nyugalmi időszak, nem feltétlen a külső hőmérséklettel van kapcsolatban. A téli álom kezdetét sokkal inkább a hideg időhöz köthető táplálékforrások elérhetőségének a beszűkülése váltja ki november-decemberben. Viszont a nyugalmi időszak pontos kezdete, vagy egyáltalán megléte, egyedtől függően változhat. Az elmúlt időkben azonban rengeteget változtak a körülmények – mondta Sütő Dávid, a WWF Magyarország Nagyragadozók programjának vezetője.
- Egyrészt a klímaváltozással enyhébbek lettek a teleink, így világszerte egyre többfelé figyelik meg a szakértők azt, hogy a medvék nem, vagy csak rövidebb időre vonulnak el téli nyugalomra – magyarázta.
- Másrészt idehaza a vadgazdálkodási és vadászati gyakorlat része az etetők és szórók működtetése, melyeket a vad mellett a medvék is szívesen használnak, ugyanis mindenevők. A hazai szakemberek többször megfigyelték, egy-egy medve nyomait követve, hogy azok végiglátogatták ezeket a létesítményeket az észlelés helyszínének környékén. Ezt megerősítve pedig több olyan hazai felvétel is készült, ahol egy ilyen létesítmény egyikén cukorrépát, vagy kukoricát falatozik a barnamedve – folytatta.
Hozzátette, hogy a közhiedelemmel ellentétben a medvék télen nem biztos, hogy csak barlangokban pihennek. Meglepően kicsi üregekbe is beférnek. Téli nyugalmuk tere lehet egy kidőlt fa kifordult gyökértányérjának helye is, de akár egy fekvő holtfa alatti üreg is megfelel számukra. Nyáron megfigyelhető, hogy fák tövében vagy cserjésben alszanak, így télen is előszeretettel választhatják ezeket a szélvédett helyeket. A nyugalmi időszakuk általában március-áprilisban ér véget.
Álmukban is szoptatnak
- Más kisebb téli álmot alvó állatokkal - például pelékkel, sünökkel, denevérekkel - ellentétben nekik viszonylag magas marad a testhőmérsékletük. Ez azzal jár, hogy nyugalmi időszakuk során is reagálnak a környezeti ingerekre, illetve előnye, hogyha veszélyt éreznek, akkor gyorsabban tudnak ezekre is reagálni. Ennek ellenére néhány szakértő mégis szuperhibernátoroknak nevezi őket, többek közt ugyanis nem feltétlenül kell vizeletet üríteniük nyugalmi idejük alatt. Képesek ennek egy részét fehérjévé átalakítani. Az anyamedvék a téli nyugalmi időszak során hozzák világra és szoptatják bocsaikat. A születésükkor körülbelül fél kilogrammos, két-három medvebocs vakon születik és különösen, amíg kicsik, egész évben sokat alszanak. Két éves korukig anyjukkal maradnak – részletezte a szakértő.
Bár télen sokkal kisebb az esélye, hogy medvével találkozzunk. Véleménye szerint mindebből mégis az következik, hogy a kirándulóknak minden évszakban be kell tartaniuk azokat az általános elővigyázatossági szabályokat, amelyekkel nagy valószínűség szerint elkerülhetik a medvével való találkozást. Ezek segítségével minimálisra csökkenthető a medvetámadás.