Ugrás a tartalomra

Veszélyben lévő fajok: a tanár

Létrehozva
„Hull a pelyhes dinamit, robbantsuk fel a sulit. Minden gyerek arra vár, hogy repüljön a tanár. De a tanár nem repül, Suzukival menekül” – szavalta valamelyik nap mosolyogva a nyolcéves keresztlányom. Rákérdeztem, tudja-e mi az a Suzuki. Picit értetlenül nézett rám, majd rávágta, hogy persze, egy kocsi. „Egy elég rossz kocsi” – tette hozzá.

Nem kezdenék műelemzésbe, de az talán megállapítható, hogy ez a versike multidiszciplináris: a gyerekek Alfred Bernhard Nobel leghíresebb találmányát alkalmazva, nagyfokú tolóerőt képeznének, ami az iskolaépület vertikális irányú elmozdulását eredményezné – és egyben az előre hozott téli szünetet. Emellett a mondóka fest egyfajta korrajzot is, ahol a tanár és a Suzuki olyan szintű tartozékai egymásnak, mint mondjuk Mózes és a kőtáblák.

A sztori szempontjából talán mellékes, hogy az egykori népautó olyan márkává vált, amelynek néhány terméke igen csak vaskosnak tűnő árcímkével vár az átlagkeresetű vevőkre. A 90-es évek végétől nagyjából 15 esztendőn át azonban a megfizethető igavonó autó lexikonpéldájaként élt a köztudatban a Suzuki. Sőt, az „olcsójánosság” szinonimája lett a mások anyagi helyzetén éleződő nyelvek alatt. A „mi autónk” tipikusan az a jármű volt, aminek a hátsó szélvédőjén gyakran láttunk olyan feliratokat, minthogy „ne villogj, küzdj!”, vagy „nem vettem, kaptam”.

Kép
Illusztráció: Németh Szilárd politikus tanárnak öltözve kívánt kellemes nyári szünetet; Fotó: Németh Szilárd Facebook-oldala

Ha a mondókát szülő sztereotípia mentén kellene felépítenünk a pedagógus mintapéldányát, akkor valószínűleg egy hetek óta eltévedt, rovarokon tengődő alaszkai túrázó fizikumát kapná, egy 60-as évekbeli zuglói kisnyugdíjas szemüvegkeretét, egy porszívóügynök zakóját, egy német mérnök humorát, és egy olyan kiszolgált kisautót, amiben a hatvan ló csak a kulcs sokadszori elfordítása után nyerít fel. Ez eddig sem túl hízelgő, ám a tömegek által elképzelt pedagógus az utóbbi időben kiegészült egy újabb tulajdonsággal: szeret tüntetni.

A gondolatmenet aktualitását természetesen az iskolakezdés adja, ami – az utóbbi 2 évet tekintve – talán most indul a legnehezebben az intézmények számára.

Számos hír olvasható, milyen kényszermegoldásokkal akarják egyes sulik vezetői kigazdálkodni a fűtésszámlát, a 20 Celsius fokra belőtt osztálytermekről, a szülők felé intézett segélykiáltásokról. A legfontosabb probléma azonban az akut tanárhiány. Ez pedig nem csak a – kormány által is alacsonynak tartott, és a jövőben megoldandó problémaként címkézett – béreknek köszönhető, hanem az oktatók megítélésének is, úgy vélem. Mi, átlagemberek is vaskosan benne vagyunk. Mert amíg az a közvélemény a diplomás pedagógusokról, hogy „6 órát vannak a fűtött tanteremben, majd mennek haza”, meg hogy „még sok is jutott nekik, erre tüncikéznek három hónap fizetett szabadsággal”, és aamíg nincs tisztelete a szakmának, addig egyre több tanár fog menekülni az iskolából a Suzukijával.

Ez is érdekelhet

Az intézmény és a fenntartó is támogatja – Horváth Zitát jelölik a rektori posztra
OktatásMiskolcBelföld
Az Universitas Miskolcinensis Alapítvány kuratóriuma múlt pénteken megtartott ülésén egyhangúlag Horváth Zitát, az egyetem jelenlegi rektorát javasolja az intézmény következő vezetőjének.
Kreatív tanórán vettek részt.
Kreatív tanórán vettek részt a Miskolci Könyves Kálmán Általános Iskola diákjai
OktatásMiskolcBelföld
Az „Ahol Te vagy a szín” címmel összeállított programban több mint kétszáz gyermekhez jutott el a kreatív tanulás öröme.
Komoly elismerésben részesült a Szemere testnevelő tanára
OktatásMiskolc
Soós Istvánné több évtizedes kimagasló munkájáért a napokban „Diáksportért” országos díjat vehetett át Budapesten.
Béres Alexandra mozgatta át a Miskolci Görögkatolikus Általános Iskola diákjait
OktatásMiskolc
A rendhagyó tornaóra előtt a fitnesz Európa- és világbajnok a mindennapi mozgás fontosságáról és a helyes táplálkozásról is beszélt a gyerekeknek.