Ugrás a tartalomra

„Szabadság helyett halál jutott a vértanúknak”

Létrehozva
A Batthyány emléktáblánál tartottak megemlékezést a 13 aradi vértanú, valamint az első felelős magyar kormány miniszterelnöke kivégzésének 174. évfordulóján, pénteken.
Kép
Fotók: Mocsári László

A nemzeti gyásznapon megemlékezést tartott Miskolc önkormányzata az aradi vértanúk és Batthyány Lajos tiszteletére.

- A szabadságharc évkönyvének lapjai közt a legsötétebb jelzi 1949. október 6-át – kezdte emlékező beszédét Tiborc-Kovács Kinga, a Kossuth Lajos Evangélikus Óvoda, Általános Iskola, Gimnázium és Pedagógiai Szakgimnázium tagintézmény-vezetője.

- A változó esélyek katasztrófába torkolltak, a magyarok sorsa a szabadságharc leverése után megpecsételődött: vezéralakjainak egy része a hazán kívül keresett menedéket, másik részük fogságba esett, és hosszú sora nyílt meg a vértanúságnak. A túlerő legyőzte a szabadság ügyét, és ahhoz, hogy elkerüljék a további vérontást, 1949 augusztus 13-án Görgei Artúr egész hadseregével megadta magát az oroszoknak. Önként és feltétel nélkül nyújtották a magyarok sorsát Isten kezébe – öntötte szavakba a nemzeti gyászérzetet Tiborc-Kovács Kinga, aki emlékeztetett, nem szabad elfelejteni azoknak az áldozatát, akiknek „az áhított szabadság helyett halál jutott”.

Preview Image
Mocsári László képgalériája

A haditörvényszék elé állított tisztek elleni vád elsősorban fegyveres lázadás volt, amit felségárulásnak minősítettek. A honvédtisztekkel párhuzamosan gróf Batthyány Lajos, az első felelős kormány miniszterelnöke ellen is eljárás indult. A vizsgálat során a vádlottak nem részesültek méltányos eljárásban. A törvényszék 1849. szeptember 26-án valamennyi honvédtisztet kötél általi halálra ítélte. Négy fő ügyében az ítéletet golyó általi halálra „enyhítették”.

- Mindannyiunk felelőssége, hogy megőrizzük és átadjuk azokat az értékeket, amiért az aradi vértanúk az életüket adták – hangsúlyozta az tagintézmény-vezető.
A hagyományoknak megfelelően a Batthyány emléktáblánál gyűltek össze a város vezetői, közéleti és kulturális szereplői, valamint a civil lakosság tagjai is fejet hajtottak a vértanúk áldozata előtt.

Kép

A miskolci önkormányzat nevében Veres Pál polgármester, Badány Lajos alpolgármester, valamint Ignácz Dávid jegyző helyezte el a megemlékezés virágait.

Koszorút helyeztek el az emléktáblánál Szarka Dénes, Erdei Sándor Zsolt, Borkuti László, Mokrai Mihály és Révész Péter önkormányzati képviselők, valamint Hegedűs Andrea országgyűlési képviselő is lerótta tiszteletét a nemzeti hősök előtt.   
 

Ez is érdekelhet

Sorra érkeznek a virágfák a miskolci városrészekbe
Miskolc
A miskolciak sorra osztják meg örömhírként: érkeznek a virágfák szerte a városrészekbe.
Képgaléria
Régiségvásár
Ilyen volt a júliusi régiségvásár (képgalériával)
MiskolcSzabadidő
Ahogy megszokhattuk, ha a hónap első vasárnapja, akkor Régiségvásár Miskolc belvárosában. Ezúttal is kinn járt fotóriporterünk, a legjobb képeiből mutatunk egy csokorra valót.
Akkor és most – autójavító a Zsolcai kapuban
MiskolcKultúra
A heti képpárunkon a néhai AFIT, vagyis az Autófenntartó Ipari Tröszt XVI. számú Autójavító Vállalatának központja látható.
A jogász válaszol: a bírósági ítélkezési szünet
Miskolc
Mi az ítélkezési szünet és milyen szabályok vonatkoznak erre az időszakra? Rovatunkban a héten erre válaszol Strassburger Gyula ügyvéd.