Ugrás a tartalomra

Rendet vágunk a számok közt - Győrben több bűncselekmény és lopás történt, mint Miskolcon

Létrehozva
A miskolciak biztonságérzetének romlását a városi rendészet általa vélt hiányosságaira vezette vissza múlt heti sajtótájékoztatóján a helyi Fidesz-frakció vezetője. Az egyéni benyomások helyett most a kézzelfoghatóbb mutatók mentén tekintünk a Nagy Ákos (Fidesz-KDNP) által vázolt látlelet mögé.
Kép
Minap-archív fotók: Horváth Csongor

A térfigyelőkamera-rendszernek köszönhetően tavaly és idén nem történt olyan közterületi rablás Miskolcon, melynek elkövetője ismeretlen lenne - emelte ki az április 27-ei testületi ülésen a rendészettel fenntartott partnerség kapcsán a városi rendőrkapitány. Mint azt Bakk Richárd ismertette: tavaly 3404 bűncselekményt regisztráltak Miskolcon, ami lényegesen kevesebb, mint a sok éves átlag.

A "bezzeg a Dunántúlonozók" kedvéért hozzátette: Győrben több bűncselekmény és több lopás, Pécsen pedig több garázdaság történt, mint Miskolcon. Megköszönve az önkormányzati rendészet segítségét, elmondta: nagyon sok munkaórát dolgoztak a kollégáival együtt, közösen igyekeztek a legélhetőbb várossá varázsolni Miskolcot.

A 2013-ban alapított Miskolci Önkormányzati Rendészet (MIÖR) elévülhetetlen érdemeket szerzett a rendőrség és a rendészet együttműködésében Veres Pál szerint. A polgármester az idén tavasszal leköszönt rendészeti igazgató munkáját méltatva a városi közgyűlés előtt hangsúlyozta: Vincze Csaba az elmúlt években új szemléletet valósított meg a közterület-felügyeletre létrehozott önkormányzati cégnél.

Kép
Ülésezik a képviselőtestület

Minden eszközzel támogatják a rendészetet

A városi rendőrkapitány az áprilisi közgyűlésen a tavalyi évi beszámolója során hangsúlyosan köszönetet mondott a rendészettől kapott segítségért.

Tavaly 4 ezer bejelentést kaptak, 43 ezer alkalommal intézkedtek. Több mint 61 ezer órát töltöttek a miskolci közterületeken. 3500 esetben észleltek olyan eseményt, amire reagálniuk kellett. 32 folyamatban lévő bűncselekményt szúrtak ki térfelügyeleti központjukban – összesítette a nevezett testületi ülésen 2022-as mutatóikat az igazgató.

A Fidesz-KDNP egyebek mellett „a folyamatos jelenlétet” kérte számon a szakemberen. Vincze Csaba az ellenzéki képviselők kritikáira reagálva elmondta: a seriffrendszert azért szüneteltetik, mert átalakításra szorul. Mint fogalmazott: hiába jó az alapelv – megfelelő állomány is kell hozzá. Egyúttal elismerte, hogy személyi gárdájukat folyamatosan pótolniuk kell. Az Újgyőri főtéren tapasztalható közállapotokat pedig nem kizárólagos rendészeti kérdésnek nevezte.

– Az első szó a köszöneté – hangzott el szoros egymásutánban a Velünk a Város soraiból a közgyűlésen. A várost vezető frakció tagjai a MIÖR éves beszámolójának nyomán egybehangzóan úgy értékelték a helyzetet: az önkormányzatnak szűkös anyagi mozgástere ellenére is minden eszközzel támogatnia kell a helyi rendészek áldozatos munkáját.

Városi belügy?

Bazin Levente (Velünk a Város, MSZP) önkormányzati képviselő sokkal inkább a rendőrség alulfinanszírozásában vélte felfedezni a problémák gyökerét. Mint arra akkori felszólalásában rávilágított: a MIÖR sok esetben azt a feladatot látja el, ami amúgy az állami rendvédelmi szerv dolga volna.

Kép

– Egy jól működő rendőrség esetén nem lenne szükség rendészetre, Pintér Sándor belügyminiszter oldalán pattog a labda – fogalmazott Szilágyi Szabolcs (Velünk a Város, DK) rendészeti bizottsági elnök ugyanazon közgyűlésen, melynek az előző napirendi pontjaként egyébként a Miskolci Rendőrkapitányság munkájáról szóló beszámolót is megtárgyalta a grémium. Szemben a másikkal, ezt az ellenzékiek is megszavazták.

Milliókkal összetűzésben

Szerkesztőségünk kérdéseire a városháza összesítette az önkormányzati fenntartású cég elmúlt négy esztendőben véghezvitt fejlesztéseit. Ebből kiderült, hogy 2020 és 2022 között például 26,5 millió forint árán három Dacia Dusterrel és két Suzuki Vitarával gyarapodott a MIÖR gépjárműflottája.

Felidézték: még az első pandémiás évben 1 milliót fordítottak ügyviteli rendszerük fejlesztésére és 4 milliót robotrendész-alkalmazásuk bővítésére. 2021 októberétől egy soron kívüli, átlagosan 20 százalékos béremelést is végrehajtottak az állományban. De valamennyi munkavállalójukra kiterjedő továbbképzésre is áldoztak 3 milliót. Míg 25 darab rádió adó-vevő és a diszpécser program került csaknem 5 millió forintba.

Két éve a Győri kapui Operatív Műveleti Központjuk külső védelmére is fordítottak: a már meglévő mozgásérzékelő lámpák felújítása és bővítése 700 ezer forintot jelentett. Ugyanott tavaly a monitorfalat képező 24 darab készüléket ipari monitorokra cserélték. Idén mindezeken túl pedig korszerűsítették és bővítették eChat elnevezésű rádiórendszerüket – tudatták lapunkkal.

Az áprilisi vitában az is elhangzott: a MIÖR megkerülhetetlen a közbiztonság fenntartásában Miskolcon.

"Van olyan buszvonal, ahol minden járaton állhatna rendész, netán rendőr. Igyekszünk ott lenni, ahol csak tudunk" – e szavakkal reagált Vincze Csaba, a rendészet akkori vezetője az ellenzéki kritikáira.

Ez is érdekelhet

A jogász válaszol: a bírósági ítélkezési szünet
Miskolc
Mi az ítélkezési szünet és milyen szabályok vonatkoznak erre az időszakra? Rovatunkban a héten erre válaszol Strassburger Gyula ügyvéd.
Képgaléria
Avasi Kvaterka
Tömegek kvaterkáztak a történelmi Avason (képgalériával)
MiskolcKultúraGasztroSzabadidő
Szombaton ismét Avasi Kvaterkát tartottak a jó borok és a finom ételek égisze alatt. A kulináris kalandok mellett közös mozgásra, vidám programokra is invitáltak mindenkit a szervezők.
Zivatarveszély miatt elsőfokú figyelmeztetést adtak ki
Miskolc
Egy nyugat felől érkező hullámzó hidegfront előterében a nap első felében még kicsi eséllyel, majd elsősorban délután és kora este már nagyobb területen, nagyobb eséllyel alakulhatnak ki zivatarok, akár hevesebbek is.
Miskolcon ünneplik anyanyelvünket
MiskolcBorsod-Abaúj-ZemplénBelföldKultúraTudomány
A Miskolci Egyetem ad otthont a „Beszélni nehéz!” Anyanyelvi körvezetők 38. Kárpát-medencei táborának.