Ugrás a tartalomra

Tüntetés Miskolcon - sarokba szorítás helyett levegőt kérnek a pedagógusok

Létrehozva
A szabad oktatásért és a tervezett státusztörvény bevezetése ellen - 15 másik város mellett - tüntettek Miskolcon csütörtök délután. A többszáz fős tömeg délután fél 5-kor, dob- és rendőri kíséret mellett a Centrumtól a Szent István térig vonult, ahol több beszéd is elhangzott.
Kép

"Levegőt!" - felirat az országos megmozdulás jelszavával a menet elején. "Szolidaritást!", olvasható a felkiáltás egy másik táblán, miközben a tüntetők arra biztatnak mindenkit, hogy csatlakozzanak a menethez. A szervezők elmondása szerint több százan gyűltek össze az újabb miskolci demonstrációra, hogy együtt skandálják: "nincs tanár, nincs jövő". A magyar közoktatás állapota miatt aggódók azt is kérték, hogy "fizessétek meg a tanárainkat!".

Menetük mellett sorra nyíltak az üzletek ajtajai, rengetegen vették fel telefonjaikra, vagy élőztek, hogy megosszák ismerőseikkel a tüntetés pillanatait. A tömeg útját rendőrök biztosították.

Kisebb fennakadást csak ott okozott a villamosközlekedésben a menet, ahol a kiülős helyek miatt leszűkült a főutca, de 1-2 perc várakozás után a járatok tovább haladhattak.

A demonstrálók között diákokat, szülőket és nagyszülőket, pedagógusokat, civileket, valamint helyi politikusokat is láttunk.

Kép

A Szent István téren több beszéd is elhangzott. Csabalik Zsuzsanna konferálta az eseményt, a Padtársak képviselője felhívta a figyelmet arra, hogy országszerte egyszerre tizenhat városban tüntetnek újra az oktatásért és a státusztörvény bevezetése ellen. A „Levegőt” elnevezésű eseményt Molnár Áron „noÁr” és a Tanítanék Mozgalom szervezte. Miskolcon kívül megmozdulást tartanak Budapesten, Sopronban, Pécsett, Szegeden, Debrecenben, Szentesen, Egerben, Szolnokon, Szombathelyen, Veszprémben, Nagykanizsán, Dunaújvárosban, Szekszárdon és Balassagyarmaton is.

Kép

A hét felszólaló aztán hét jellemző mondatot idézett pedagógusoktól, amikben közös volt a tehetetlenség és kisemmizettség érzése, a félelem, a pesszimista jövőkép. Az egyik tanár úgy fogalmazott, hogy "bántalmazó kapcsolatban élünk a felelős minisztériumunkkal. A problémáinkat lenézik, erőszakkal reagálnak rájuk, a valódi megoldási szándék legkisebb jele nélkül". Pályatársa pedig arra panaszkodott, hogy "nem hallgatnak meg minket, egyre inkább el vagyunk lehetetlenítve, fogy a levegő, sarokba vagyunk szorítva, fulladunk".

A szülők nevében Vajda Éva színművész szintén levegőt kért tanárnak és tanulóknak egyaránt. Ezt követően Kuru János, a miskolci Dr. Ámbedkár Iskola végzős roma diákja elmondta, a tágabb családjában ő az első, aki tanári pályára készül, pedig tudja, hogy sajnos nem lehet megélni ebből a hivatásból. Egyenlőséget, emberséget, minden iskolában megfelelő közoktatást, megfizetett tanárokat és szabadságot követelt.

Kép

Kortársa, Merucza Tibor Alex aktivista, az ADOM Diákmozgalom alelnöke hozzátette, valódi párbeszédre, diákközpontú oktatásra, esélyteremtésre lenne szükség.

- Ahhoz, hogy megoldjuk a problémákat, össze kell fognunk, és kéz a kézben küzdeni kell - hangsúlyozta.

Czipa Zoltán András emődi pedagógusként a "csendben maradó", "kiszolgáltatott" és "félelemben élő" vidéki kollégáihoz szólt. Úgy vélekedett, hogy "a túlélésre játszanak", pedig tisztában vannak a problémákkal. Azt mondta, egykor megbecsült pedagógusként ma a rendszer "ellenségként" kezeli őt. A tanárok lettek ugyanis a legújabb "ellenség". Korrupciót és erkölcstelenséget emlegetett a kormányzatban.

- "A szemünk előtt zajlik minden: sáskaként rágják le a vetést, vakondként túrják az ország gyökerét, erdő nélküli lombkoronasétányt építenek és lopják szét az országot" - fogalmazott, hozzátéve: ezt látják vidéken is, mégis hallgatnak a pedagógusok, akiket bátorságra ösztökélt.

Kép

Szitás Benedek, a Miskolc és Környéke Kossuth Kör elnöke egykori tanítója emlékét idézve meg beszélt a tanári pálya nemességéről, a tanár-diák kapcsolat fontosságáról.

- Senki nem felejti azt az embert, aki megtanította őt a szorzótábla logikájára, akinek segítségével megbirkózott a betűvetés nehézségével, és aki megismertette őt az olvasás gyönyörűségével. A tanár tudása olyan, mint az anyai szeretet: annál több van belőle, minél többfelé osztotta szét azt - emelte ki.

Kép

Szűcs Tamás, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének regionális vezetője "tolvajlást" emlegetett akkor, amikor az elmúlt tíz évben "ellopták tőlem a szakmámat, a hivatásomat, ellopták a településektől az iskoláikat, az intézmények autonómiáját, az időt és a pénzt az iskolák felújításához; a fiatal pályakezdőket, a bizalmat, a biztonságot, a normális életpályamodellt".

- De a lelkünkből, pedagógusi és emberi méltóságunkból is ki akarnak forgatni minket. A diákokat látva azonban azt mondom: a jövőt nem tudják teljesen elvenni - hangsúlyozta.,

Preview Image
Juhász Ákos képgalériája

Végül Pilz Olivér, a Tanítanék Mozgalom alapítója állt a mikrofon elé. Beszédében a kormányt kritizálta, az oktatás elhanyagolása mellett például az egészségügy helyzete miatt is.

- Szégyen, hogy a rendszerben a bántalmazó hatalom fenyegetései és visszaélései miatt a pedagógusok egy része még saját magáért sem mer kiállni, inkább lehajtott fejjel tűri, hogy vele és diákjaival bármit megtegyenek - fogalmazott.

"Ma több millió embernek kellene felemelnie a szavát: eddig, és ne tovább!" - mondta.

Pilz Olivér a státusztörvény-tervezet pontjait részletesen kritizálta, ami véleménye szerint nem az oktatás javításáról, hanem a bosszúról szól.

Beszélt arról is, hogy a szakképzésben már évekkel ezelőtt bevezettek hasonló rendszert, de az akkor engedetlenkedő tanárokat szankcionálták tudomása szerint.

Végül a kiállások folytatását kérte, mert "nem hagyhatjuk abba".

- Minél többen felemeljük a szavunkat, annál nagyobb az esélye, hogy eredményt érünk el - húzta alá.

Ez is érdekelhet

Az intézmény és a fenntartó is támogatja – Horváth Zitát jelölik a rektori posztra
OktatásMiskolcBelföld
Az Universitas Miskolcinensis Alapítvány kuratóriuma múlt pénteken megtartott ülésén egyhangúlag Horváth Zitát, az egyetem jelenlegi rektorát javasolja az intézmény következő vezetőjének.
Kreatív tanórán vettek részt.
Kreatív tanórán vettek részt a Miskolci Könyves Kálmán Általános Iskola diákjai
OktatásMiskolcBelföld
Az „Ahol Te vagy a szín” címmel összeállított programban több mint kétszáz gyermekhez jutott el a kreatív tanulás öröme.
Komoly elismerésben részesült a Szemere testnevelő tanára
OktatásMiskolc
Soós Istvánné több évtizedes kimagasló munkájáért a napokban „Diáksportért” országos díjat vehetett át Budapesten.
Béres Alexandra mozgatta át a Miskolci Görögkatolikus Általános Iskola diákjait
OktatásMiskolc
A rendhagyó tornaóra előtt a fitnesz Európa- és világbajnok a mindennapi mozgás fontosságáról és a helyes táplálkozásról is beszélt a gyerekeknek.