Ugrás a tartalomra

Hatszáz év után kitört egy szupervulkán - földrengések és cunami előzte meg

Létrehozva
Három-négy kilométer magas hamuoszlopot lövellt ki magából szombat este a 600 éve szunnyadó kamcsatkai tűzhányó.
Kép
Krassenyinnikov vulkán
A Krasenyinnikov vulkán. Fotó: Wikipedia

A földrengések és a cunami után, valamint Eurázsia legnagyobb vulkánjának kitörését követően újabb tűzhányó, a Krasenyinnikov vulkán aktiválódott Kamcsatkán. A szakértők elmondták, hogy a szél az óceán felé fújja a hamut, lakott területek pedig nincsenek arrafelé, tehát egyelőre nem fenyeget emberéletet a természeti jelenség - tudatta az Index.hu a DW híradása alapján. 

A Kamcsatkai-félszigeten szombaton, augusztus 2-án kitört a Krasenyinnikov vulkán. Moszkvai idő szerint 19:50-kor (magyar idő szerint 18:50-kor) a vulkán 3-4 kilométer magas hamuoszlopot bocsátott ki kráteréből a Kamcsatkai Vulkánkitörésekre Reagáló Csoport szerint, míg az Orosz Föderáció Kamcsatkai Területi Vészhelyzeti Főigazgatósága szerint a hamufelhő akár 6 kilométeres magasságba is emelkedhetett. Maga a vulkán 1856 méter magas – írta meg a DW.

A hamufelhő keleti irányba terjedt a vulkántól, a Csendes-óceán felé. A hamufelhő útvonalán nincsenek lakott területek, így hamuhullást nem regisztráltak egyetlen településen sem. A vulkán környékén nincsenek bejegyzett turistaútvonalak sem – közölte a helyi katasztrófavédelem.

A Krasenyinnikov vulkán narancssárga színkódot kapott a légi közlekedési veszély szempontjából. Ez fokozott veszélyt jelent a repülésre a térségben, a légkörbe kerülő hamu miatt. Az orosz katasztrófavédelem azt is javasolja, hogy senki ne látogassa meg a vulkán környékét, és főleg ne próbáljon meg felmászni rá. Elárulták azt is, hogy a Krasenyinnikov vulkán most először tört ki azóta, hogy a tudósok megfigyeléseket végeznek rajta - számolt be az Index.hu. 

Előzmények:
Július 20-án a félsziget partjainál, az óceánban egymást követően öt földrengést regisztráltak, amelyek közül a legerősebb elérte a 7,6-es magnitúdót. Július 30-án újabb rengés következett be, ami a legerősebb volt 1952 óta – a becslések szerint magnitúdója 8,7-8,8 volt. Eközben tovább folytatódott a 4754 méter magas Kljucsevszkaja Szopka vulkán kitörése - emlékeztetett a hírportál. 

(Külső borítókép: A Krasenyinnikov vulkán kitörés közben. Fotó: Közösségi média)

Ez is érdekelhet

Robbanás történt egy tömbházban Bukarestben. Maszol.ro
Halálos áldozatokkal járó súlyos gázrobbanás szakította ki egy bukaresti panelház falait
VilágBulvárHavaria
Rendkívüli erejű gázrobbanás szakította ki pénteken egy többemeletes bukaresti lakóépület sarkát, a katasztrófavédelem közlése szerint három ember életét vesztette, és 15-en kerültek kórházba, többen súlyos állapotban.
Trump-Putyin találkozó Budapesten
Világ
A háború lezárásáról a magyar fővárosban tárgyalhat a két ország vezetője.
Napi 13 óra (!) munka? Egy európai országban bevezethetik
Világ
Ezután nem gyulladnak görögtüzek a munkavállalóknál.