Ugrás a tartalomra

Új műhelyekkel bővül az MCC

Létrehozva
Újabb tudományterületek és bővülő oktatási portfólió érhető el a miskolci Mathias Corvinus Collegiumban (MCC).
Kép
Az MCC legutóbbi évzáró rendezvénye

Négy új műhellyel bővül az MCC képzési rendszere: ezentúl az Államvezetési Stratégiák és Alkotmányos Jogállam Műhely, a Közösségek és Szervezetek Műhely, az Elmélet és Történeti Gondolkodás a Nemzetközi Kapcsolatokban Műhely, valamint a Neurobiológiai Műhely is várja azokat az érdeklődőket, akik korunk legaktuálisabb nemzeti és globális kérdéseit szeretnék közelebbről megvizsgálni. Ezzel az MCC 6 iskolájának összesen már 31 műhelyében folyik tudományos munka a területükön kiemelkedő magyar és nemzetközi szaktekintélyek vezetésével - adta hírül portálunknak közleményben Sike Krisztina, a Mathias Corvinus Collegium Alapítvány kommunikációs és rendezvényszervezési koordinátora. 

Az új műhelyekben miskolci MCC-s hallgatók is kutathatnak, illetőleg az oktatók, szaktekintélyek kurzusokat is tartanak majd a miskolci képzési központban, ezen túlmenően pedig a miskolciaknak szóló nyilvános előadások, konferenciák, rendezvények alkalmával is találkozhatnak az érdeklődők a műhelyvezetőkkel - tette hozzá a közlemény. 

Az Államvezetési Stratégiák és Alkotmányos Jogállam Műhely munkájának elsődleges fókuszát a rendszerváltás után kialakult magyar alkotmányos berendezkedés napjainkig zajló változásai, és ugyanezen időszak kormányzásának vizsgálata jelenti, kitekintéssel nemzetközi folyamatokra és kihívásokra. A műhely vezetője Stumpf István alkotmányjogász, szociológus, politológus, egyetemi tanár, aki 1982-ben megalapította, majd 1988-ig igazgatta a ma Bibó István Szakkollégium nevet viselő Társadalomtudományi Szakkollégiumot. 1998 és 2002 között a Miniszterelnöki Hivatalt vezető miniszteri posztot töltötte be. 2010-ben az Országgyűlés alkotmánybíróvá választotta, a mandátuma 2019-ig tartott. Két éven keresztül felelt a felsőoktatási modellváltás koordinációjáért kormánybiztosként, a Széchenyi Egyetem egyetemi tanára, korábban a Tokaj-Hegyalja Egyetemet fenntartó Tokaj-Hegyalja Egyetemért Alapítvány kuratóriumának elnöke volt. Jelenleg a Miniszterelnök Stratégiai Tanácsadó Testületének tagja. Szerzőként és szerkesztőként több tanulmányt és önálló kötetet jegyez a politikai szocializáció, a pártok, a választási rendszerek, az alkotmányos rendszer és a politikák, a kormányzati hatalommegosztás, a jogállamiság, valamint az alkotmányos identitás területéről - számoltak be. 
 

A Közösségek és Szervezetek Műhely létrehozását az a felismerés vezérelte, hogy napjainkban a közösségek, a szervezetek és a spontán alakuló emberi csoportosulások optimális működése alapvető fontosságú gyakorlati kérdéssé vált. Ehhez az MCC szakszerű kutatásokkal, hatékony működési módszerek kialakításával és ezek eredményeinek társadalomba integrálásával tud hozzájárulni. A műhely célja, hogy a hallgatók megismerjék a társas viselkedés alapjait éppúgy, mint a bonyolult szerveződési formák törvényszerűségeit és fejlesztési lehetőségeit. A műhely vezetője Csúsz Klára, aki a pályája során széleskörű klinikai, pszicho-diagnosztikai és pszichoterápiás gyakorlatot szerzett különböző egészségügyi intézményekben, így az Országos Pszichiátriai és Neurológiai Intézetben is. Az utóbbi időszakban önállóan, pszichoterápiás magánpraxisban dolgozott, olyan területeket is érintve, mint a pszichodráma, a sématerápia, a kognitív viselkedés terápia, valamint élményalapú pszichoterápiás technikák. Emellett a Mindset Pszichológia vezető szupervízoraként tevékenykedik. Szervezetfejlesztés területén is jelentős tapasztalatokkal rendelkezik: olyan nagy cégeknél dolgozott humánerőforrás vezetőként, mint például az Ericsson Magyarország Kft, az Invitel Távközlési Szolgáltató Rt. és a KPMG Hungária Kft. A szakember az MCC–Mindset Pszichológia Iskolát is vezeti - tudatták. 

Az Elmélet és Történeti Gondolkodás a Nemzetközi Kapcsolatokban Műhely küldetésének középpontjában az a meggyőződés áll, hogy a hatékony diplomácia és az árnyalt történelmi értelmezés a különböző tudományágak szintézisét igényli. A műhely által kínált kurzusok révén a diákok fejlesztik kritikai gondolkodásukat és elemzési készségeiket, ami arra ösztönzi őket, hogy kapcsolatot teremtsenek a történelmi előzmények és a kortárs diplomáciai kihívások között. A műhely vezetője Ralph Schöllhammer, a Webster Bécsi Magánegyetem nemzetközi kapcsolatok tanszékének adjunktusa, az MCC volt vendégoktatója. Fő kutatási területe a politikaelmélet és a nemzetközi kapcsolatok, melyek fókuszában a kultúra, az értékek és az ideológiák befolyásoló ereje áll. Írt és publikált a kultúra és az identitás kölcsönhatásáról, valamint arról, hogy ez hogyan befolyásolja a társadalmi tőke kialakulását és a társadalmi kohéziót. Tudományos munkája mellett rendszeresen kommentál világpolitikai ügyeket nemzeti és nemzetközi műsorszolgáltatók, többek között a Sky News Australia és a The Hill TV számára, továbbá rendszeresen ír olyan újságoknak, mint a Wall Street Journal, a Newsweek, az Unherd, a Spiked, a Jerusalem Post, a Washington Examiner és az American Spectator - sorolták.

A Drogkutató Intézettel közösen alapított Neurobiológiai Műhely vezetője Haller József egyetemi tanár, neurobiológus, 2004 óta a Magyar Tudományos Akadémia doktora és 2022-től az Academia Europea tagja. Szakterülete a magatartás neurobiológiája és a kriminálpszichológia. A Nemzetközi Közszolgálati Egyetem Rendészettudományi Doktori Iskolájának vezetője. Kutatási területei közé tartozik az agresszivitás, a drogok (kannabinoidok), a szorongás, és a poszttraumás stressz zavar viselkedési és neurobiológiai aspektusai. Pályafutása során több mint 160 tanulmányt publikált vezető nemzetközi tudományos lapokban. Nemzetközileg a leggyakrabban hivatkozott magyar kutatók közé tartozik. A PLOS Biology nemzetközi tudományos folyóirat szerint Haller József a világ tudományos gondolkodására leginkább ható tudósok sorába tartozik. Haller József a Drogkutató Intézet igazgatója - tájékoztattak. 

Ez is érdekelhet

Az intézmény és a fenntartó is támogatja – Horváth Zitát jelölik a rektori posztra
OktatásMiskolcBelföld
Az Universitas Miskolcinensis Alapítvány kuratóriuma múlt pénteken megtartott ülésén egyhangúlag Horváth Zitát, az egyetem jelenlegi rektorát javasolja az intézmény következő vezetőjének.
Kreatív tanórán vettek részt.
Kreatív tanórán vettek részt a Miskolci Könyves Kálmán Általános Iskola diákjai
OktatásMiskolcBelföld
Az „Ahol Te vagy a szín” címmel összeállított programban több mint kétszáz gyermekhez jutott el a kreatív tanulás öröme.
Komoly elismerésben részesült a Szemere testnevelő tanára
OktatásMiskolc
Soós Istvánné több évtizedes kimagasló munkájáért a napokban „Diáksportért” országos díjat vehetett át Budapesten.
Béres Alexandra mozgatta át a Miskolci Görögkatolikus Általános Iskola diákjait
OktatásMiskolc
A rendhagyó tornaóra előtt a fitnesz Európa- és világbajnok a mindennapi mozgás fontosságáról és a helyes táplálkozásról is beszélt a gyerekeknek.