Ugrás a tartalomra

Másodfokú ítélet született az elszabadult lillafüredi kisvasút ügyében

Létrehozva
A Miskolci Törvényszék másodfokú tanácsa ítéletet hozott a lillafüredi kisvasút „elszabadulása” és villamosnak ütközése miatt indult büntetőügyben.
Kép
kisvonat_villamos_180611_ja_41.jpg (259.14 KB)
Juhász Ákos archív felvétele

Az elsőfokon eljárt Miskolci Járásbíróság ítéletében megállapított tényállás szerint 2018. június 11-én a hajnali órákban a Majláth telephely fővágányán egymáshoz kapcsolva hátrahagyott és leállított, egyenként 10 tonna súlyú vasúti kocsik légfék rendszeréből a levegő elszökött, amelynek következtében azok a Dorottya utca irányába enyhén lejtős pályaszakaszon megfutamodtak. A vasúti kocsik a vágányzáró sorompó használatának hiányában áttörték a telephely Dorottya utca felőli, zárt állapotú kapuját, ezáltal a nyílt vasúti pályára jutottak. Ezt követően a végállomásig tartó, mintegy 2 km-es útszakaszon 20-40 km/h sebességre gyorsultak fel, majd – kitörve az ütközőbakot – nekiütköztek a villamosmegállóból éppen induló és az Árpád út irányába szabályosan továbbhaladni szándékozó villamos jobb oldali, középső részének - írja a Miskolci Törvényszék.

Tavaly áprilisban adtunk arról hírt, hogy a Miskolci Járásbíróság ítéletet hirdetett annak a három vádlottnak az ügyében, akiket a lillafüredi kisvasút „elszabadulása” és villamosnak ütközése miatt a módosított vád szerint közlekedés biztonsága ellen gondatlanságból elkövetett vétséggel vádolt meg az ügyészség.

Ahogy azt a mostani közleményben felidézik: a baleset során a villamos utasa nyolc napon belül gyógyuló sérülést szenvedett. Az összekapcsolt vasúti kocsikkal való ütközés közvetlenül veszélyeztette a villamosvezető életét, testi épségét és veszélyeztette a Miskolc, Kiss Tábornok utca érintett útszakaszán zajló közúti közlekedésben résztvevő személyek életét és testi épségét.

A járásbíróság a szakértői vélemény alapján azt állapította meg, hogy nem volt konkrétan leszabályozva a kisvasutat üzemeltető vállalatnál az egyes dolgozók pontos feladatköre, a munkavállalók szokásjog alapján végezték feladataikat, ezért a vádlottak büntetőjogi felelőssége nem volt megállapítható a baleset bekövetkeztében. Erre figyelemmel a vonatvezetőt és a forgalmi szolgálattevőt bizonyítottság hiányában, míg a tartalékos mozdonyvezetőt bűncselekmény hiányában felmentette.

Az elsőfokú ítéletet megváltoztatva a Miskolci Törvényszék az elsőrendű vádlottat (akire a közlemény vonatvezetőként hivatkozik -- személye nem azonos a mozdonyvezetővel! - a szerk.) bűnösnek mondta ki közlekedés biztonsága ellen gondatlanságból elkövetett veszélyeztetés vétségében, ezért őt két évre próbára bocsátotta, egyebekben az elsőfokú bíróság ítéletét helybenhagyta. A másodfokon eljáró tanács álláspontja szerint – támaszkodva a szakértői megállapításokra és elfogadva az idegenkezűség lehetőségének kizártságát – kizárólag emberi magatartásra, mulasztásra visszavezethető okból oldhatott fel a kézifék, következtetése alapján az elsőrendű vádlott mulasztása, a kézifék nem teljes betekerése, behúzása okozta a légfék rendszerből a levegő távozását, mely aztán a baleset kiváltó oka lett.

Az ítélet nem jogerős - zárul a közlemény.

Érdeklődésünkre, hogy ez a gyakorlatban mit is jelent, a Miskolci Törvényszék az alábbit közölte:

"A Be. 615. § (1) bekezdése alapján, amennyiben a másodfokú bíróság ellentétes döntést hoz az elsőfokú bírósággal, a másodfokú bíróság ítélete ellen fellebbezésnek van helye a harmadfokú bírósághoz. Jelen esetben az elsőrendű vádlott és védője három munkanap gondolkodási időt tartottak fenn a jogorvoslati nyilatkozat megtételére, ezért még nem lehet tudni, hogy az ügy harmadfokon folytatódik-e."

 

Ez is érdekelhet

Képgaléria
Tóth György fotókiállítása az Adyban
Tóth György kiállítás nyílt az Ady Endre Művelődési Házban
MiskolcKultúra
Lillafüred szépségét és természeti változásait mutatja be Tóth György első fotókiállítása.
Horváth Csenger távozik posztjáról.
Távozik Horváth Csenger a DVTK-tól
MiskolcSport
A klub közleményben jelentette be péntek délután, hogy a mai napon közös megegyezéssel távozik Horváth Csenger, a DVTK sportigazgatója.
Elárvult az egyik kengurukölyök az állatkertben
MiskolcSzabadidőKörnyezet
A Miskolci Állatkert gondozója próbálja pótolni az anyai meleget az árva kengurubébi számára.
Képgaléria
Családi napra invitálták a hozzátartozókat az Őszi Napsugár Otthonba
MiskolcSzabadidő
Élményben és érdekes információkban is gazdag volt a szeretetteljes légkörben eltöltött esemény.