A Baráthegyi Majorságban tartják a Harmadik Országos Sajtversenyt, amely jelenleg az egyetlen kimondottan amatőr sajtkészítőknek szóló megmérettetés Magyarországon.
Az ország minden részéről érkeztek sajtok Miskolcra. Hét profi szakértő bírálja és minősíti a termékeket. A benevezett sajtokat több szempont alapján kategorizálják: például, hogy milyen tejből készültek, de az is szempont volt, mennyi idő alatt állították elő őket, akár több napos munkával, akár mindössze egy órás folyamat során.
Húsz éve indult a sajtkészítés a Baráthegyi Majorságban
– Mi is elindultunk valahogyan 20 évvel ezelőtt amatőrként, és amikor elmentünk egy sajtversenyre, kaptunk visszajelzést arról, hogyan állunk, miben kell fejlődnünk – kezdte a visszaemlékezést Jakubinyi László, a Szimbiózis Alapítvány kuratóriumi elnöke.
Azt tapasztalják, az éttermeknek könnyebb külföldről behozni a sajtokat, mint a hazai termelőktől vásárolni. Ezen kívánnak változtatni.
– Ahhoz, hogy ez változzon, a helyi termelőknek kell fejlődni. Ezért kezdtük el az amatőr versenyt, hogy a magyar sajtkészítők fejlődjenek és profivá váljanak – tette hozzá Jakubinyi László.
A Magyar Sajtkészítők Egyesülete segít a nemes küldetésben.
Nevezőkben nem volt hiány idén sem, szép számmal érkeztek az ország minden tájáról sajtkészítők. Akár háromféle termékkel is indulhattak a sajtversenyen.
Varga György sajtkészítő, a Sajt Stúdium Alapítvány alapítója igazán különleges termékekkel érkezett a megmérettetésre: cseresznyelevélben érlő fehérpenészes tehénsajt és tokaji szőlőlevélben érlő kékpenészes sajt is várt a bírák ítéletére.
Mitől lesz jó egy sajt?
Tim Zoltán, a Magyar Sajtkészítők Egyesület elnökségi tagja kiemelte, számára különösen kedves ez a verseny, amelyet igyekeznek évente megrendezni. Örömmel tapasztalják, hogy évről évre egyre több induló vesz részt, és egyre összetettebb, magasabb minőségű termékek születnek. A fejlődés jól nyomon követhető: látható, hogyan jutnak el az amatőr készítők az első próbálkozásoktól egészen a professzionális szint felé.
A cél, hogy a termelőktől minél jobb minőségű sajtok kerülhessenek el a fogyasztókhoz.
– Nincs okunk a szégyenkezésre, nagyon jó minőséget hozunk létre – fogalmazott Tim Zoltán.
A bírálati rendszer
A zsűrizés a nemzetközi 100 pontos rendszer alapján zajlik. A bírák minden részletre figyelnek:
a külső és belső megjelenésre
az állagra
az illatra és természetesen
az ízre.
Az íz a leghangsúlyosabb, erre lehet a legtöbb pontot kapni. Minden sajtkészítő írásos értékelést kap, amely pontos és objektív visszajelzést ad arról, miben erős a terméke, illetve hol érdemes fejlődnie. Ez a szakmai útmutatás fontos motiváció és segítség azoknak, akik szeretnék tudásukat tovább fejleszteni és akár a profi szint felé indulni.
Szakmai nap a Baráthegyi Majorságban: érdekes előadások és programok
Amíg az eredményre vártak, izgalmas előadásokkal és programokkal várták az érdeklődőket. Először Bózsó Gyula erdész, Miskolc Város 2025-ös Nívódíjasa, az Erdő finom és az I love Bükk könyvek szerzője, valamint az Ehető Erdő sorozat megálmodója a sajtok világának és az ehető erdőnek a kapcsolatáról tartott előadást. Ezt követően Bózsó István, a Hotel Palota Lillafüred séfje ismertette a szálloda menüsorában szereplő sajtokat, bemutatva kiválasztásuk folyamatát, különös hangsúlyt helyezve a helyi termelőkkel való együttműködésre. Szabadkai Andrea, a Kislépték Egyesület szakértője, a Sajtbolygó című könyv szerzője és az Élménygazda program ötletgazdája a kistermelői tevékenység világába kalauzolta a hallgatóságot, valamint ismertette a Rövid Ellátási Lánc (REL) stratégia lényegét. Végül Paszterkó Márk, az Agromilk Kft. értékesítési menedzsere mutatta be a sajtkészítést támogató modern technológiai eszközöket.
A nap folyamán színes programokkal készülnek a Baráthegyi Majorságban: a Baráthegyi Panzió Étkezőjében elfogyasztott ebéd után Jakubinyi László farmbejárást tart, majd előadást hallgathatnak meg a magyar szociális farm mozgalom bemutatásáról. A sajtverseny eredményhirdetését és a díjátadást délután tartják.
Sajtmustrát tartottak Miskolcon: kihirdették az országos verseny eredményeit