Ugrás a tartalomra

Tiltakoznak a pedagógusok, a Szinván úsztatták le a kormányrendeletet

Létrehozva
Szűcs Tamás pedig lángra lobbantotta azt a papírt, amin a tanárok rendkívüli felmentésének legújabb szabályai szerepeltek.
Preview Image
Mocsári László képgalériája

Folytatja a kiállásokat a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Akciószövetség, a keddi Szolidaritás napja után ezúttal rendhagyó társadalomismeret órára hívták a diákokat és a szülőket, nagyszülőket péntek délután a Szinva teraszra. Itt átadták a Pedagógusok Méltóságáért oklevelet is, amit ezúttal Csabalik Zsuzsanna vehetett át - tavaly, első alkalommal Pilz Olivér kapta meg.

Éppen hét éve, 2016. február 3-án rendezték meg az első fogadóórát a gyermekekért, a miskolci Hősök terén hazánk egyik legnagyobb vidéki tüntetését tartották több ezer emberrel. A Tanítanék mozgalom is ekkor indult. A 2022-es évfordulón újra demonstrációt szerveztek a térre, ahol - emlékezetes momentumként - Szűcs Tamás szétflexelt egy ósdi kerékpárt. A darabolás szimbolikáját mindenki értette: az elavult magyar közoktatást is darabjaira kell szedni, hogy újat, modernet lehessen építeni belőle.

A helyzet azóta nem változott, a tüntető pedagógusok szerint egyenest tovább romlott, holott - hangoztatják napról napra - a fiataloknak fel kell készülniük a 21. századi kihívásokra, a változásokra.

A pénteki rendhagyó társadalomismeret órán egy-egy diák, jogász, mozgalmár, és végül szakszervezetis kereste a választ arra, hogy milyen a mai Magyarország, mit biztosít a benne élőknek, és, hogy mire lenne valóban szükségük.

Kép

Szűcs Tamás, a Pedagógusok Demokratikus Szakszervezetének (PDSZ) országos választmányi tagja vezette le a rendhagyó tanórát. Az "előadásokat" felvezető előszavában elmondta, van egy hatalmas oktatási tiltakozó folyam, de az egész humán szféra válságban van.

- Szeretnénk, ha minél többen tettekkel is kifejeznék azt, ha valami nem tetszik. Mi most ezt tesszük - buzdította csatlakozásra más területek helyzetükkel elégedetlen tagjait.

Kép

A diákok helyzetéről, a jogállamiságról, a fékek és ellensúlyok rendszeréről is szó volt a továbbiakban. A 16 éves Merucza Tibor Alex, az ADOM Diákmozgalom helyi koordinátora és szóvivője azt mondta, sok probléma van a rendszerrel, hiába küzdenek évek óta a diákközpontú, esélyteremtő és érdekérvényesítő oktatásért. Hiányolta továbbá a kormányzati kommunikációt a diáktársadalommal.

Hegyi Szabolcs, a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) jogásza szerint nincs jogállamiság és jogbiztonság ma Magyarországon, így "szabadság sincsen", és ezek nélkül a bizalom is hiányzik az állam felé.

- Mi most azért vagyunk itt, mert fuldoklunk; a jogbiztonságot, a szabadságunkat egyre rohamosabb mértékben szivattyúzzák ki az életünkből - vélekedett, hozzátéve: a bizalom visszaállítása az egyik legfontosabb feladat.

Kép

A hatalmon lévők önkényének vagyunk kiszolgáltatva véleménye szerint, az orvosi ló az a rendeletet, amivel nemrégiben a kormány felülírta a pedagógusok rendkívüli felmentésének szabályait. Ez "bosszú jogalkotás" volt, egy válasz, megtorlás az egyre terjedő polgári engedetlenségi akciókra a jogász szerint.

A rendeletet egyébként az esemény résztvevői megkapták papírra kinyomtatva - tiltakozásuk jeléül többen csónakot hajtogattak belőle, és a Szinva vizére bízták a sorsát. (Egyikük megjegyezte, hogy szívük szerint egészen a Fekete-tengerig úsztatnák - a szerző.) Szűcs Tamás inkább elégette a nyomtatványt.

Kép

Pilz Olivér gimnáziumi tanár a fékek és ellensúlyok, egyensúlyok fontosságáról beszélt. Azt mondta, 2010 óta szisztematikusan építették le ezeket hazánkban, a végrehajtó hatalom, a kormány pedig "elhatalmasodott" a többi ág fölött.

- Ezért vannak a civil szervezetek, hogy próbáljunk valamit tenni, legyen valamilyen ellenőrzési rendszer. Ezen vagyok a Tanítanék Mozgalomban, sokaknak felnyitottuk a szemét az oktatás problémáival kapcsolatban - mondta.

Végül a Pedagógusok Szakszervezete (PSZ) részéről Béres Ildikó szólalt fel. A miskolci titkár azt mondta, bár jó az együttműködés a szakszervezetek között, a kormány halogatja az érdemi tárgyalást. "Munkabékére" törekednek, ami azt jelenti, hogy küzdenek a munkakörülmények javításáért, a jobb bérekért, a nyugodt környezetért.

Ez is érdekelhet

Az intézmény és a fenntartó is támogatja – Horváth Zitát jelölik a rektori posztra
OktatásMiskolcBelföld
Az Universitas Miskolcinensis Alapítvány kuratóriuma múlt pénteken megtartott ülésén egyhangúlag Horváth Zitát, az egyetem jelenlegi rektorát javasolja az intézmény következő vezetőjének.
Kreatív tanórán vettek részt.
Kreatív tanórán vettek részt a Miskolci Könyves Kálmán Általános Iskola diákjai
OktatásMiskolcBelföld
Az „Ahol Te vagy a szín” címmel összeállított programban több mint kétszáz gyermekhez jutott el a kreatív tanulás öröme.
Komoly elismerésben részesült a Szemere testnevelő tanára
OktatásMiskolc
Soós Istvánné több évtizedes kimagasló munkájáért a napokban „Diáksportért” országos díjat vehetett át Budapesten.
Béres Alexandra mozgatta át a Miskolci Görögkatolikus Általános Iskola diákjait
OktatásMiskolc
A rendhagyó tornaóra előtt a fitnesz Európa- és világbajnok a mindennapi mozgás fontosságáról és a helyes táplálkozásról is beszélt a gyerekeknek.