Ugrás a tartalomra

Kivárjuk, csak győzzük az évszázadokkal…

Bódogh Dávid
Utoljára módosítva
2023. augusztus 27. vasárnap 18:35
A Diósgyőri vár rekonstrukciójának egy évtizedes históriája még a fejleményeket időről időre nyomon követők fejében sem áll össze egykönnyen. Mindenesetre újabb nyarat hagytunk magunk mögött, amikor Miskolc emblematikus objektumára csak az építési kordonok mögül tekinthettünk rá. Hogyan történt, hogy jelenleg nem történik ott semmi?
Horváth Csongor tavaly januári légi felvétele

Mint ismert: 2013-ban két szinten építették vissza a lovagtermet és a kápolnát, de megépült a királyné lakosztálya, valamint a kiállítási terem is. Az újjáépítés első ütemét alapvetően szakmai és politikai egyetértés övezte. Hogy a 2010 és 2019 közt regnáló fideszes városvezetés mennyire sajátjaként kezelte a várprojektet, jól jelzi, hogy a város akkori főépítészét, Rostás Lászlót tették meg főtervezőnek is. Mindettől nem függetlenül a második ütemet ismertető látványtervekkel szemben 2017-ben már egyre több régész és muzeológus fejtette ki ellenérveit: hamisnak találták a szerintük önkényesen megálmodott elemeket.

A munkálatok érdemi megkezdésével a kormánypárti városvezetés addig késlekedett, mígnem 2019 őszén az önkormányzat irányítását Veres Pál és az őt támogató pártok átvették. Örökségük nem csupán a rekonstrukció 13,5 milliárd forintos második üteme volt, hanem az említett csúszás is, mely utóbbira való hivatkozással a kormány visszavonta a felújítást finanszírozó 1,5 milliárd forintos támogatási szerződését. A 2021 februárjában elindított munkálatok azonban az igazán mély ütést ősszel kapták, amikor is kiderült: a vártornyok olyan statikai megerősítésre szorulnak, melyek híján a kivitelező nem vállalja a további építkezést.

Horváth Csongor idén februári légi felvétele

A javítás akkoriban becsült értéke mintegy kétmilliárdos pluszkiadást jelentett volna a városnak, amit a koronavírus-járvány és az annak örve alatt meghozott kormányzati elvonások nyomán megkurtított önkormányzati költségvetésből komoly döntéshozói kihívás lett volna fedezni. (A város jelenlegi mozgásterét szemléltetendő tegyük hozzá: még bőven az orosz-ukrán háború és az energiaválság előtt járunk.) Miskolc önkormányzata még decemberben a kormányhoz fordult az ügyben, mindenekelőtt az akkor még a diósgyőri vár fejlesztéséért felelős miniszterelnöki biztoshoz. Az önkormányzat levelére azonban nem érkezett válasz az azóta országgyűlési képviselővé választott Kiss Jánostól. Veres Pál ezt követően Gulyás Gergely miniszternél és Gyopáros Alpár kormánybiztosnál is kopogtatott – mérsékelt sikerrel.

A 2022 tavaszán, a választásokat követően az Építési és Beruházási Minisztérium azt hangsúlyozta, hogy megoldást kell találni a helyzetre, éppen ezért szeptemberben a kabinet elé terjesztik a többletforrás kérdését. Mindennek dacára novemberben a Pénzügyminisztérium érdemi indoklás nélkül csak annyit közölt a Városházával: nem biztosítják a beruházásban újonnan fellépett költségnövekedés finanszírozását. A kivitelező a statikai problémák fellépése óta eltelt közel másfél esztendő során mindeközben végzett azokkal a feladatokkal, melyek nem érintették a tornyokat, majd idén február végén bejelentette: felfüggesztik a további munkavégzést.



Kiss János az egyik megyei portálnak június 30-án adott interjújában azt állította, hogy az összesen hat szakértői véleményből egyetlen egy sem készült el időben, és egyik sem olyan minőségben, hogy azt a kormány elé lehetett volna tárni. Holott 2021 ősze óta Veres Pál közösségi oldalán mindannyiszor beszámolt az elvégzett igazságügyi szakvélemények tartalmáról: a polgármester közlései alapján valamennyi azt támasztotta alá, hogy a városnak igenis jár a pluszpénz és a miskolciak igénye jogos a kormány felé. Hovatovább, az egyiket, mely ugyancsak kimondja a pluszforrás indokoltságát, éppen a Pénzügyminisztérium rendelte meg (ami, ahogy a fentiekben erre már kitértünk: ennek alapján aztán mégiscsak nemet mondott a kétmilliárdos kérésre).

Az ez idáig legfrissebb fejlemény az ügyben, amikor Veres Pál július 31-én Facebook-oldalán ígéretesnek és biztatónak nevezte Lázár János miniszter akkori tájékoztatását. Mint azt Miskolc polgármestere írta:

„Örülök, hogy végre elismerték, hogy a miskolciak igénye jogos, hogy a vár nem maradhat úgy, ahogy most van, hogy Diósgyőr többet és jobbat érdemel. Ezért dolgozunk, videós ígéretek és garanciavállalások helyett, sokszor láthatatlanul, a háttérben, nem hivalkodva, de kitartóan, elkötelezetten és eltántoríthatatlanul.”

Juhász Ákos idén márciusi fotója

Lapunk szerette volna megszólaltatni a térség 2022 áprilisában megválasztott fideszes országgyűlési képviselőjét. Arra lettünk volna kíváncsiak, hogy Kiss János mi mindent tesz azért, hogy a beruházás folytatódhasson. Rákérdeztünk arra is, szándékozik-e választói és a miskolciak érdekében fellépni a kormányzatnál, amennyiben a város továbbra sem jut hozzá a szükséges milliárdokhoz – mindezekre azonban lapzártánkig nem érkezett válasz a politikustól.

További hírek

Olvasnivaló

Programok

Jelenleg nincsenek programok!