A Csavargyár közvetlen elődje a Szeggyár volt, ami 1883-tól működött, de sínszeg-, csavar- és szegecsgyártás már 1871-től volt a vasgyárban. Az üzemegység 1935-ben költözött a volt elektromos központ kazánházának a helyére, a későbbi Csavargyár épületébe. A képen még látható kémény a kazánházhoz tartozott, bontását 1936-ban kezdték meg, az alapjának nyomai ma is felfedezhetők az épület előtti téren. A Csavargyár 1948-ban „Élüzem” címet kapott. A létesítményt ma építészetileg mintaértékűként tartják számon. Az ipari műemléknek számító épületnek a gyár bejáratához közel eső csarnoka ma az önkormányzat tulajdona, melyet 2004-ben adott át üzemeltetésbe a Komlóstetői Kerékpáros Sport Klubnak. Azóta ebben az épületben működik a folyamatosan fejlődő Factory Sport Aréna.
(Tajthy Ákos szövege, Sáfrány Gy. József képeslapja, Juhász Ákos fotója)
Akkor és most – a Csavargyár
Létrehozva
Heti képeslapunkon a korabeli elnevezése szerint Diósgyőri gyártelep – ma a vasgyár – részlete látható, középpontban az egykori Csavargyár csarnoképületével.
Kapcsolódó cikkek
Ez is érdekelhet

Folyamatosan tisztítják a patakmedreket
Hetek óta dolgozik a Városgazda a patakok medreinek takarításán. A cél az, hogy a város területén több kilométer hosszúságban található élővízfolyások megtisztuljanak.

Robbanás hallatszott Miskolcon
A vájt fülűek hívták fel a figyelmet a nem szokványos hangeffektre.

Bor, mámor, aktív élet: ilyen lesz a szombat az Avason
A júliusi Kvaterkán már nem csak a séta és a koccintás lesz a jellemző mozgásforma.

Ezeken a szakaszokon érdemes különösen figyelni
Helyenként félsávos lezárásokkal és terelésekkel kell megküzdeniük a Miskolcon közlekedőknek péntek reggel.