Probléma a drog a vármegyében, együtt kell működni ellene
A megyei rendőr-főkapitányság a kerekasztal megbeszélésre a Miskolcon és a vármegyében működő, a kábítószerekkel, a drogmegelőzéssel, valamint az érintettek kezelésével foglalkozó állami és civil szervezeteket hívta meg, akiktől azt remélik, hogy velük szorosan együttműködve tudnak egyre hatékonyabban küzdeni a kábítószerek terjedése és a vele járó bűnözéssel szemben.
- A rendőrség az elmúlt évben kiadta az úgynevezett Delta cselekvési programját, amelynek célja a kábítószerek, és az új pszichoaktív szerek fogyasztásának és terjesztésének a visszaszorítása, annak érdekében, hogy még hatékonyabban tudjunk fellépni annak érdekében, hogy minél kevesebb fiatalhoz, avagy bárkihez, jusson el tudatmódosító szer. Ezzel egyidejűleg természetesen az is a célunk, hogy elfogjuk azokat, akik ezzel megpróbálnak pénzt keresni, akik terjesztik a különböző drogokat – ismertette Jenei Károly alezredes, a Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyei Rendőr-főkapitányság Bűnmegelőzési Osztályának illetékese.
Elmondta, a legnagyobb veszély a fiatal korosztályra leselkedik. Ezért a megelőző programok is őket célozzák. A fogyasztási szokások is változnak, már nem a marihuána vezeti a listát, hanem a kristály és a különböző designer-drogok. Utóbbiak lényege, hogy nem szerepelnek a tiltólistákon, mert általában kisebb-nagyobb házi „laborokban” hozzák őket létre, a legkülönbözőbb anyagokból. Ettől még veszélyesebbek az egészségre, mivel azt sem tudni miből, és milyen szaktudással állítják ezeket össze.
- A legnagyobb veszélyben a fiatalok vannak, szerencsére őket még viszonylag könnyen el tudjuk érni az iskolákon keresztül. Akár tanórákon, akár másfajta programok keretében tudunk részükre tájékoztatást adni, és igyekszünk kilépni az órai keretek közül, tehát olyan programokat is szervezünk - például most a Tarisznya programot, ami saját fejlesztésű, vagy a Térkő Party, amely egy általános és középiskolásoknak szóló figyelemfelkeltő nyárindító rendezvényünk volt Miskolcon -, ahol kötetlenül tudunk velük kommunikálni. Illetve ki kell használnunk a közösségi oldalak adta lehetőségeket is, sőt, még az iskolai Kréta-rendszer felületein is igyekszünk kommunikálni a diákokkal és a szülőkkel – mutatott rá az alezredes.
Állami és önkormányzati szervek, civil szervezetek, nyomozóhatósági és ügyészségi szakértők és természetesen a rendőrség szakemberei dugták össze a fejüket ezen a kerekasztalbeszélgetésen, hogy kihasználják a szinergiákat, felhasználva egymás tudását. Az egyik résztvevő szervezet a Drogambulancia Alapítvány volt, amely Borsod és Heves vármegyében végzi az elterelést.
Dobos Tímea az alapítvány elnök-ügyvezetője elmondta, nagyon régóta működnek együtt a vármegyei rendőr-főkapitánysággal, erre szükség is van, hiszen az alapítvány végzi a drogmegelőzési és elterelési munkát Borsod és Heves vármegyékben.
- Az elterelés azt jelenti, hogy ha valakit csekély mennyiségű kábítószerrel kapnak el, akkor a büntetés helyett választhatja ezt a fél éves programot, amely a leszokásban segíti. Ezt Heves és Borsod-Abaúj-Zemplén Vármegyében a Drogambulancia Alapítvány végzi. Hozzánk pedig a rendőrség küldi a klienseket. Ezért is fontos ez a mai megbeszélés így együtt, és azért is, mert itt vannak azok a szervezetek is a vármegyéből, amelyek ezen a területen tevékenykednek és a Kábítószerügyi Egyeztető Fórum (KEF) tagjai. Jó találkozni, jó megosztani a tapasztalatokat egymással – fogalmazott az alapítvány elnöke.
Kiemelte, a Drogambulancia a kábítószeresek mellett minden más szenvedélybeteggel is foglalkozik, mert nem csak a kábítószer okoz gondot, hanem többek között az alkohol- és gyógyszerfogyasztás is.
Kérdésre válaszolva elmondta, semmivel sincs rosszabb helyzetben kábítószerek szempontjából vármegyénk, mint a magyar átlag. A számok mindenhol negatívak, ahogyan a tendencia is, a képet pedig az összes többi tudatmódosító szerrel és függőséggel együtt érdemes nézni.
- Ami most gondot okoz, és ami a statisztikánkból kiderül, az az, hogy már most nem a marihuána fogyasztók vezetnek, hanem a kristályt fogyasztók száma emelkedett meg. Ez viszont elkeserítő, mert még a marihuána az valahol egy természetes anyag, nem okoz akkora károkat, addig a kristályról tudjuk, hogy az egy kémiai anyag, ami hatalmas károkat okoz, és egyáltalán nem lehet tudni, hogy miből állítják ezt össze. A napokban is elfogtak Miskolcon olyan dílereket, akik nagy mennyiségű kristályt próbáltak eladni – tájékoztatott Dobos Tímea. Hozzátette, nincs jellemző célcsoport sem, valójában mindenki veszélyeztetett, de leginkább a szegregátumokban élők, akik az alkohol mellett egyre inkább rátalálnak az új típusú, olcsóbb, ki tudja hol pancsolt designer-kábítószerekre.
A kerekasztalbeszélgetésen – amelyen az önkormányzat részéről részt vett Matiscsák Éva alpolgármester is - elhangzott, hogy a rendőrség a napokban több razzián sikeresen fogott el bűnözőket, valószínűleg egy hálózat tagjait, akik Miskolcon, Szerencsen és Tiszaújvárosban tevékenykedtek. Ezeken a rajtaütéseken két félkilós kristály szállítmány akadt fenn, Miskolcon pedig egy nagyobb fogás, két és fél kiló anyag, valamint hatvan millió forint készpénz. Mint megjegyezték, ebből is látható, hogy a drog bizniszben hatalmas pénzek mozognak, egész családok vagy hálózatok élnek ebből. A kábítószer előállítása és forgalmazása súlyos bűncselekmény, nem csak azért, mert rendkívül egészségkárosító a fogyasztása, hanem azért is, mert egész bűnözői iparág épül rá. Továbbá azért is, mert a fogyasztókat, akik már függők, ráveszi a bűnözésre, hogy pénzt szerezzenek az újabb adagokra.
Egy konkrét példát is megosztottak, ahol egy fiatal a saját családját rabolta ki, hogy pénzhez jusson. Mindent meg kell tehát tenni és egyre hatékonyabban a kábítószerek, és ezáltal a fokozódó bűnözés ellen. Ebben egy fontos lépés volt a keddi kerekasztalbeszélgetés a különböző szakemberek és a rendőrség között.