Ugrás a tartalomra

Műanyagok hatékony újrahasznosítása

minap.hu
Utoljára módosítva
2024. október 29. kedd 11:20
A híreket olvasva mindenki számára egyértelmű lehet, hogy a kezeletlen műanyaghulladék egyre nagyobb problémát jelent az emberiségnek világszerte, ezért a pirolízis technológiával kapcsolatos kutatások egyre komolyabb jelentőséget nyernek. (Támogatott tartalom.)

Ezek, és a hozzájuk hasonló fejlesztések új utakat nyithatnak a műanyag újrahasznosítása terén, ezért is fontosak az EnergyHub által készített esettanulmányok vállalatok számára, hiszen ezek konkrét megoldási javaslatokat tartalmaznak az innováció irányára, illetve a cégcsoport műszaki és pénzügyi segítséget is kínál a beruházás lebonyolításához.

Mit csinál a pirolízis?

A pirolízis – kevéssé szakszerűen megfogalmazva – a műanyagok egyfajta komposztálását jelenti: oxigénmentes környezetben, magas hőmérsékleten bontják le a műanyagokat, melynek eredményeként üzemanyag keletkezik, hiszen ezeknek az anyagoknak az előállításához jellemzően szénhidrogéneket, azaz kőolajszármazékokat használnak.

Ma már többféle műanyag újrahasznosítása, vagy körforgásos gazdaságban tartása egészen jól megoldott (elég csak a PET palackokra gondolni), viszont a vegyes, illetve nehezen újrahasznosítható műanyagok esetében eddig nem volt hatékony eljárás, tehát a pirolízis hiánypótló innováció lehet.

Mik az előnyei más eljárásokhoz képest?

Abban mindenkinek van tapasztalata, hogy már önmagában a hulladékok szelektív gyűjtése is milyen komoly figyelmet igénylő, rengeteg energiát felemésztő feladat, és folyamat itt még messze nem ér véget, hiszen jelenleg a műanyaghulladékot a feldolgozó üzemekben tovább kell válogatni, ami erősen csökkenti a különböző újrahasznosítási módok hatékonyságát.

Ezzel szemben a pirolízis lehetőséget biztosít arra, hogy a különböző típusú műanyagokat egyesítve kezeljük, ezzel csökkentve az elkülönítési és feldolgozási költségeket. Az eljárás tehát a PET és az LPDE típusú műanyagok esetében is hatékony alternatívája lehet a jelenleg bevett eljárásoknak.

A pirolízis jövője

Természetesen a technológia még messze nincs készen, további kutatásokra van szükség, hogy széles körben alkalmazható legyen és bevett eljárássá válhasson. A kutatás egyik legaktívabb területe a megfelelő katalizátorok megválasztása, melyek segítségével a műanyagok lebontása az eddiginél hatékonyabban mehet végbe.

Emellett nagyon fontos feladat az összetett műanyagok kezelése is, a pirolízist alkalmassá kell tenni ezek hatékony lebontására.

Komoly kísérletek folynak a pirolízis végtermékeként keletkező üzemanyag felhasználásáról is, hiszen ezek kiválthatják a környezetre igen terhes kitermelési eljárásokat, míg a fosszilis energiahordozók végleg kivezetésre nem kerülnek a világgazdaságból.

A fenntartható jövő érdekében közös felelősségünk a műanyaghulladékok mennyiségének csökkentése és az újrahasznosítás hatékonyságának növelése, melyhez az innovációra fordított pénz és energia elengedhetetlenül fontos.

További hírek

 

Programok

Jelenleg nincsenek programok!